Tim: Gayrisafi Yurtiçi Ar-Ge Harcamasının 17,6 Milyar Tl'ye Ulaşmasından Memnunuz

ANKARA (ANKA) – TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’de gayrisafi yurtiçi Ar-...

Haberler 17.11.2015, 16:00
Tim: Gayrisafi Yurtiçi Ar-Ge Harcamasının 17,6 Milyar Tl'ye Ulaşmasından Memnunuz

ANKARA (ANKA) – TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’de gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcamasının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde18,8 artarak 17,6 milyar TL’ye ulaşmasını ve gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcamalarının yüzde1’ üzerine çıkmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜİK Araştırma-Geliştirme Faaliyetleri Araştırması, 2014 sonuçlarını değerlendirdi. Büyükekşi, Türkiye’de gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcamasının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde18,8 artarak 17,6 milyar TL’ye ulaşmasını ve gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcamalarının yüzde1’ üzerine çıkmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti. 2014 yılında Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payının yüzde 1’in üzerine çıkmasının, sevindirici bir gelişme olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, şu ifadeleri kullandı:

“Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payını yani yüksek katma değerli ihracata yönelik ana yatırım unsurumuzu mümkün olduğunca hızlı yüzde 2-3 aralığına çekmemiz ve 2023’te yüzde 3’e ulaşmamız gerekiyor. 71 bin ihracatçıyı temsil eden TİM olarak, yüksek katma değer yaratmaya yönelik inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma odaklı çalışmaların daha fazla desteklenmesi gerektiğini her platformda vurguluyoruz. Bu amaca yönelik biz de İhracatçı Birliklerimizle birlikte Ar-Ge proje pazarları düzenliyoruz. Bu çalışmaların meyvesini bugün açıklanan rakamlarda görmekten büyük mutluluk duyduk. İnanıyoruz ki artan çalışmalarla, küresel üreticilerin tasarım ve Ar-Ge bölümlerinin, Türkiye’de konumlanmasını sağlayacağız. 500 milyar dolar ihracat ve Dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak için Ar-Ge ve inovasyonu vazgeçilmez görüyoruz ve TİM olarak bu alanlardaki çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@