Tika'dan Kosova'da Eğitime Destek

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova'da faaliyetlerini aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

Haberler 12.11.2015, 13:38
Tika'dan Kosova'da Eğitime Destek
 DHA - Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova'da faaliyetlerini aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

TİKA Türkçe eğitiminde verildiği Prizren'deki Çiryazi Kardeşler İlköğretim Okulu'nun 3 katını onardı. 2004 yılından bu yana Kosova'da gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerle Kosova halkının sevgisini kazanan TİKA, Osmanlı'dan kalma tarihi eserler onarımı yanı sıra kültürel ve eğitim alanındaki destek faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. TİKA, Prizren'de Türk öğrenci sayısının en yüksek oranda eğitim gördüğü Çiryazi Kardeşler İlköğretim Okulu'nda 15 sınıf, 3 koridor ve tuvaletleri onardı. Türk, Boşnak ve Arnavut asıllı öğrencilerin eğitim gördüğü ilköğretim okulunun 3 katının kapsamlı tadilatını ve bu katta yer alan tüm sınıfların tefrişatını gerçekleştiren TİKA, bu tür desteklerin artarak devam edeceğini ifade ettiler. Açılışa Türkiye'den gelen TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA'nın Kosova'da bugüne kadar çok sayıda faaliyet gerçekleştirdiğini söyledi ve bundan böyle de bu tür faaliyetlerin aralıksız süreceğini ifade etti. Törene katılan Açılışa Kosova Demokratik Türk Partisi - (KDTP) Milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik'te desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkür ettiler. Öğrencilerle birlikte açılış kurdelesini kesen Maskan, daha sonra sınıfları gezdi. Maskan'a katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.
Boşnak köyündeki ilköğretim okulu da TİKA tarafından onarıldı
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Prizren'deki Çiryazi Kardeşler İlköğretim okulu onarımı dışında Prizren'e 20 kilometre mesafede bulunan Boşnakların yaşadığı Donye Lubinye köyündeki 25 Mayıs İlköğretim Okulu'nu da onardı. Boşnak öğrenciler TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve beraberindeki heyeti Boşnakların geleneksel kıyafetleriyle karşıladılar. TİKA'nın 25 Mayıs İlköğretim okulunun sınıflarını ve kütüphanesini onarmasından dolayı teşekkürlerini ifade eden okul müdürü Asim Karadolami, Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkürlerini ifade etti. Mikrofonlarımıza konuşan Maskan, TİKA olarak Kosova'ya desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi. Maskan daha sonra onarılan sınıfları gezerek bilgi aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@