Tgfden Baskı Ve Şiddet Uyarısı

Türkiye Gazetecileri Federasyonu (TGF) tarafından, artan terör olayları nedeniyle bir anlamda olağanüstü bir dönemin yaşandığı Türkiye’de gazetecilik mesleğini yapmanın da giderek zorlaştığı, gazetecilerin çok yönlü tehdit, baskı ve gözdağı girişimlerine maruz kaldıkları ifade edildi.

Haberler 02.10.2015, 12:32
Tgfden Baskı Ve Şiddet Uyarısı

ANKARA (ANKA) – Türkiye Gazetecileri Federasyonu (TGF) tarafından, artan terör olayları nedeniyle bir anlamda olağanüstü bir dönemin yaşandığı Türkiye’de gazetecilik mesleğini yapmanın da giderek zorlaştığı, gazetecilerin çok yönlü tehdit, baskı ve gözdağı girişimlerine maruz kaldıkları ifade edildi.

TGF tarafından yapılan açıklamada, ABD uçaklarının Diyarbakır’a inmesiyle ilgili gelişmeleri haberleştirme amacıyla bu sabah Diyarbakır Havaalanı’na giden Habertürk Diyarbakır Temsilcisi Mehmet Veysi İpek ile gazeteci Mehmet Çakan’ın gözaltına alındıkları, başlarına silah doğrultulup, “Göstereceğiz size” türünden sözlerle tehdit edilerek kötü muameleye tabi tutuldukları belirtildi. Her iki gazetecinin daha sonra “Yanlış anlamayın, bizler de insanız ve bugünlerde psikolojimiz farklı” denilerek serbest bırakıldıkları kaydedilen açıklamada, iki ay önce Nusaybin’de başlayan saldırılara benzer olayların ne yazık ki Güneydoğu’nun diğer il ve ilçelerinde de gün be gün yaşandığı, gazetecilerin hakaret, gözaltı ve darp uygulamalarıyla karşı karşıya kaldıkları ifade edildi. Bildiride, “Son 1 hafta içerisinde Siirt, Batman, Hakkari ve Diyarbakır’da aralarında DİHA ve Azadiya Welat Gazetesi, A Haber ile Silvan ilçesinde görev yapan gazetecilere karşı güvenlik görevlilerin takındığı hasmane tavır manidardır. Bu tutum doğrudan halkın haber alma özgürlüğüne yönelik saldırıdır. Sabah Gazetesi Şırnak Muhabiri Sekban Kuden, DHA Muhabiri Ebubekir Toprak, yerel gazete haber müdürlerinden Cafer Balık hakaret, dipçikle darp ve gözaltı girişimlerine maruz kalan meslektaşlarımızdan sadece bazılarıdır” denildi.

-“GAZETECİLERİN DEVLET KISKACINA ALINMAK İSTENMESİ KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ”-

Terör saldırılarının yoğunlaştığı dönemlerin en hassas süreçleri de beraberinde getirdiği vurgulanan bildiride, şunlar kaydedildi:

“Adeta iki arada bir derede kalan ve zaten terör odaklarının baskısı altında bulunan gazetecilerin de böylesi dönemlerde elbette ki görevlerini daha bir dikkatle yapması gerekir. Ancak bilinmesi gereken bir gerçek daha var. Devlet asla hukuk dışına çıkamaz ve güvenlik görevlilerinin ‘duygusallık’ gibi bir mazereti olamaz. Psikolojik gerekçelerle gazetecilerin gözaltına alınması, hakaretlere maruz bırakılmaları, daha da ötesi darp edilmelerinin ise hiçbir açıklaması olamaz.

TGF olarak bölgede görev yapan devlet yetkililerine sesleniyoruz; en acımasız savaşlarda dahi gazetecilerin olabildiğince sağlıklı ve güvenlikli bir şekilde görev yapabilmelerine olanak tanınır, onların can ve mal güvenliği sadece ve sadece resmi görevlilerinin sorumluluğundadır. Güneydoğu’da terör örgütünün bilinen baskı yöntemleriyle zaten korkutulup sindirilmeye çalışılan meslektaşlarımızın, buna ilave olarak bir de insan onuruna aykırı yöntemlerle devlet kıskacına alınmak istenmesi kesinlikle kabul edilemez.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@