TGF yönetimi İzmir'de toplandı

TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) yönetimi, İzmir'de toplandı.

Haberler 15.08.2015, 18:20
TGF yönetimi İzmir'de toplandı

TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) yönetimi, İzmir'de toplandı. TGF yönetimi, son günlerde artan terör olaylarını kaygıyla karşıladıklarını belirterek, bu konuda sorumluluk sahibi herkesi göreve çağırdı. Yönetim kurulu, BYEGM tarafından 17-18 Ağustos'ta yapılacak olan Basın Kartları Komisyonu Toplantısı'nın 'yoğun başvuru' gerekçesiyle ertelenmesini bir hak gaspı olarak değerlendirdi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu üyeleri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde İzmir'de bir araya geldi. TGF Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca başkanlığında toplanan yönetim kurulu, ülkede son dönemlerde yaşanan terör olaylarını ve mesleki konuları ele aldı. TGF Yönetim Kurulu, Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından 38 güvenlik görevlisi ve askerin şehit edilmesi, 48 yurttaşımızın da yaşamını yitirmesini üzüntü ve kaygı verici bir olay olarak değerlendirildi.
TGF Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, “Karanlık eller bir kez daha ülkemiz üzerinde oyun oynamaktadır. Yüzlerce yıldır devam eden Türk-Kürt kardeşliği üzerine oynanan bu oyunlara en sert tepkiyi yine halkımız verecektir. Bu oyunlar birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır" dedi.

Karaca, yaşanan olayları takip eden gazetecilere yönelik şiddet ve tehditleri de eleştirdi.
TGF Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, en son Aralık 2014 tarihinde toplanan Basın Kartları Komisyonu Toplantısı'nın tarihinde hiç olmadığı kadar geciktirilmesini ve 8 ay sonra belirlenen tarihin de “yoğun başvuru" gerekçesiyle ertelenmesini hak gaspı olduğunu söyledi. Karaca, şöyle dedi:
“Basın Kartları Komisyonu Türkiye'deki tüm medya çalışanlarını yakından ilgilendiren kararlara imza atan bir oluşumdur. En son Aralık ayında yapılan toplantının ardından 8 ay geçmesine karşın, 17 Ağustos olarak belirlenen toplantı anlaşılması kabul edilemeyen bir gerekçeyle ertelenmiştir. Bu süre içerisinde basın kartı süresini tamamlayan ve bekleyen meslektaşlarımızın hakları gasp edilmektedir. Bu gasp, hukuki olduğu kadar kişisel hak mağduriyetleri de yaratmaktadır. Bir önceki toplantıda alınan kararların da BYEGM Genel Müdürü tarafından onaylanmaması Türkiye'de bugüne kadar, bu konuda eşi benzeri bulunmayan bir olaya neden olunmuştur. Komisyonun bir an önce toplanması mağduriyetlerin giderilmesi ve hak sahiplerine basın kartlarının verilmesi gerekmektedir" dedi.
Karaca, Basın İlan Kurumu'nun, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz'ın adliyedeki odasında rehin alındığına ilişkin fotoğrafları yayınlayan 39 gazeteye 'terör örgütü propagandası' yapıldığı gerekçesiyle 1 ila 12 gün arasında ilan kesme cezasına da tepki gösterdi, “Basın İlan Kurumu'nun görevleri yasayla belirlenmiştir ve bunların arasında münderecat veya yayınlanan haber ya da fotoğraf nedeniyle ceza kesilmesi bulunmamaktadır. Yayımlanan haber, yazı, yorum, değerlendirme veya fotoğrafların niteliği ise asla BİK'in cezalandırma kriterleri arasında değildir. Mevcut basın yasası, ceza yasası veya ilgili diğer kanunlar, bu yayımlardan ötürü cezayı gerektiren şartlar oluştuysa gerekli yaptırımları zaten fazlasıyla içermektedir. Bunların dışında bir de BİK'in, kendini savcı veya hakim yerine koyup adalet dağıtma gibi bir ekstra görevi yoktur, asla da olamaz. BİK yetkilileri 39 gazeteye verilen 1 ila 12 gün arasında verdikleri ilan kesme cezasını derhal geri çekerek bu vahim yanlıştan dönmelidir" dedi.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@