Tesk: Küçük Esnaf Sosyal Hayatın Olmazsa Olmazıdır

ANKARA (ANKA) – TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küçük esnafın zor durumda olan vatandaşa veresiye defterini sürekli açık tuttuğunu belirterek, “Küçük esnaf

Haberler 09.11.2014, 08:45
Tesk: Küçük Esnaf Sosyal Hayatın Olmazsa Olmazıdır

ANKARA (ANKA) – TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küçük esnafın zor durumda olan vatandaşa veresiye defterini sürekli açık tuttuğunu belirterek, “Küçük esnaf ve sanatkar sosyal hayatımızın olmazsa olmazıdır” dedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada, büyük süpermarketlerin kuruldukları bölgelerde sosyo-ekonomik yapının bozulmasına yol açtığını kaydetti. Büyük sermaye gruplarının, süpermarket olmazsa, mahalle aralarına küçük zincir marketler açtığını vurgulayan Palandöken, şunları ifade etti:

“İstedikleri veresiyesiz ‘tek pazar tek fiyat’ oluşturmak. Vatandaşımız bilsin fiyat rekabetini sağlayan mahallesindeki esnaf ve sanatkardır. Onlara zor günlerinde veresiye defterlerini açan mahalle esnafımızdır. Geliri yetmeyen vatandaşın kredi kartı dolunca mahallesindeki esnafa gider. Esnaf, dükkanına gelerek ekmek almış, süt almış komşusunu parası yok diye geri çevirmez, çeviremez. Ekonomik kriz dönemlerindeki sosyal patlamayı engelleyen en önemli etken esnaf ve sanatkarımızdır. Bugün 2 milyon esnafın yaklaşık 8-10 milyar liralık bir borç yükünü tolere ettiği görülecektir. Ama boşalan raflara mal koymak gerektiğinde, faturaların, sigorta primlerinin ödeme zamanı geldiğinde yapmış olduğu sosyal yardımın, mahallesinde yarattığı faydanın devlet desteği ile doldurulması gerektiğini söylüyoruz. Avrupa Birliği’nde yapıldığı gibi ekonomik kararlar alınırken ‘Önce Küçüğü Düşün’ anlayışı hakim kılınsın. Gerçekten ekonominin kılcal damarları sağlıklı çalıştığında görülecektir ki kalkınma da sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.” (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@