Terörü Lanetlemek İçin Bir Araya Geldiler

İŞ, HAK

Haberler 31.07.2015, 15:21
Terörü Lanetlemek İçin Bir Araya Geldiler

ANKARA(ANKA) - TOBB, TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, Türkiye KAMU-SEN ve TİSK, Teröre Karşı Sivil İnisiyatif Programı’nda bir araya gelerek tüm toplumu teröre karşı sivil girişime davet etti.

Teröre Karşı Sivil İnisiyatif Programı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gerçekleştirildi. TOBB, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),  HAK-İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye KAMU-SEN ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) programda ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, ortak paydalarının demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hayatına saygı olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı bir terör dalgası ile karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamada, “Maalesef menfur terör eylemlerinde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, asker ve polisimizi şehit verdik.  Bu ülkenin tüm vatandaşları olarak, bu gelişmelerden büyük elem, üzüntü ve geleceğe yönelik kaygı duyduğumuz için bugün buradayız.  Siyaset yapmanın yolu sandıktan geçer. Son seçimlerde, milletimiz, sandığa teveccüh göstererek, büyük bir olgunluk sergilemiştir. Seçimlere katılımın ve yüce Meclisimizde oluşan temsilin yüksekliği, bu olgunluğun en büyük göstergesidir.  Açıktır ki, siyaset yapmanın, sorunlarımızı tartışmanın ve gereken çözümleri bulmanın yeri yüce Meclisimizdir. Nedeni ne olursa olsun, terör siyaset yapmanın ahlaki bir yolu olarak kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

-“CAN GÜVENLİĞİ YOKSA, ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ DE YOKTUR”-

Söz konusu açıklamada, bugün Türkiye’nin dört bir yanından terörü lanetlemek için bir araya gelindiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

“Vatandaşlar olarak, can güvenliğimizin sağlanması ve ülkemizde huzurun tesisi öncelikli talebimizdir.  Güvenli bir ülkede yaşamak en doğal hakkımız ve beklentimizdir. Can güvenliği yoksa, düşünce ve ifade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü yoktur. Can güvenliği yoksa, girişim özgürlüğü de yoktur. Can güvenliği yoksa, esnaf da, işçi de, köylü de, girişimci de, memur da yoktur.  Can güvenliği yoksa, çalışma özgürlüğü de yoktur. Bugün, özgürlüklerimizin düşmanı olan terörü lanetleyerek, özgürlüklerimize sahip çıktığımızı göstermek için ve devletimizin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız.  Burada dikkate edilmesi gereken husus şudur: Her türlü terör özgürlüklerimizi kısıtlıyor. Dikkatlerimizi dağıtıyor ve kaynaklarımızı tüketiyor. Terör ve teröristler herkesin kendi işine huzur içinde odaklanmasını engelliyor, geleceğimizi karartıyor. Terörün ve teröristin çocuklarımızın geleceğini karartmasına izin vermeyeceğiz. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Ülkemizin birliğine, refahına ve geleceğine sahip çıkacağız.  Bugün bu amaçla buradayız. Ülkemizin bütünlüğünü korumak, halkımızın esenliğini sağlamak, güven ve huzuru hukukun içinde kalarak hayata geçirmek devletin görevidir. Açıktır ki, kamu düzenini tesis etmek devletin asli yükümlülüğüdür.

-"TERÖR DALGASINDAN KAYGI DUYUYORUZ"-

Kamu güvenliği olmazsa, üretim olmaz, hizmet olmaz. Kamu güvenliği olmazsa, istihdam olmaz, eğitim olmaz. Kamu güvenliği olmazsa, refah artmaz.  Kamu güvenliği olmazsa, çocuklarımız için mutlu bir gelecek tesis edemeyiz.  Biz bugün bunun için buradayız.  Tüm halkımız gibi bizler de bu artan terör dalgasından üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Terör saldırılarının amacının, ülkemizin huzur ve istikrarını bozmak ve toplumda bir korku havası ve kaos ortamı yaratmak olduğunu biliyoruz.

Milletimizi ayrıştırarak, ülkemizin huzurunu bozmaya, kaos ve istikrarsızlık ortamı yaratmaya çalışanların oyunlarını boşa çıkarmak için bugün bir aradayız.  Bu duygu ve düşüncelerimizi Başbakanımızla paylaşmak için Türkiye’nin her yerinden bugün Ankara’ya geldik.  Bizler, kamu güvenliğinin hukukun içinde kalarak sağlanması amacıyla gerekli bütün önlemlerin alınmasını destekliyoruz. Bu süreçte herkesin daha soğukkanlı ve sağduyulu olması gerektiğine inanıyoruz ve bu çerçevede, üzerimize düşen sorumlulukları istişare etmek için bugün buradayız.   Bizler Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı olarak, yurt çapında örgütlü tüm teşkilatımızla birlikte, ülkemizin her türlü sorununda elimizi taşın altına koyduk. İnsanımız, geleceğimiz, kalkınma hedeflerimiz ve refahımız için özgürlüklerin korunması, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve kamu düzeninin tesisi konusunda üzerimize düşen sorumlulukları gerçekleştirmeye her zaman olduğu gibi hazırız. 

Bu çerçevede harekete geçiyor, ortak hassasiyetlerimizi paylaşan herkesi ve her kesimi Teröre Karşı Sivil Girişim’e davet ediyoruz.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@