Teröristler Iğdır, Muş, Mardin, Hatay, Şırnak Ve Hakkari'de Saldırdı

Bölücü teröristler dün gün boyu Doğu ve Güneydoğu’da eylemlerini sürdürdü.

Haberler 16.08.2015, 14:59
Teröristler Iğdır, Muş, Mardin, Hatay, Şırnak Ve Hakkari'de Saldırdı

ANKARA (ANKA) – Bölücü teröristler dün gün boyu Doğu ve Güneydoğu’da eylemlerini sürdürdü. Genelkurmay Başkanlığı, teröristlerin Iğdır’da düzenlediği saldırıda bir personelin hafif şekilde yaralandığını açıkladı. Genelkurmay, Muş, Mardin, Hatay, Şırnak, Hakkari’de düzenlenen saldırılara ise güvenlik güçlerince anından karşılık verildiğini, bu saldırılarda herhangi bir zayiat veya hasarın meydana gelmediğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın 15 Ağustos 2015 tarihli, önemli yurtiçi olaylar açıklamasına göre, bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Muş / Varto İlçesinde Varto çıkışı TOKİ bölgesinde yol kesilirken, olaya müdahale eden Emniyet Müdürlüğü ekiplerine uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunuldu. Yapılan silahlı saldırıya güvenlik güçleri tarafından anında karşılık verildi, söz konusu saldırıda herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmedi.

Bir grup terörist tarafından Mardin / Dargeçit Bostanlı Jandarma Karakol Komutanlığına, uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulurken, yapılan silahlı saldırıya TSK unsurlarınca anında karşılık verildi. Söz konusu saldırıda herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmedi.

Dört-beş terörist tarafından, Hatay / Belen İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet binasına uzun namlulu silahlar ile taciz ateşinde bulunuldu. Yapılan taciz ateşine Mehmetçik tarafından anında karşılık verilirken, söz konusu taciz ateşinde herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmedi.

Bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından da Iğdır / Merkez Korhan Jandarma Karakol Komutanlığına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunuldu. Saat 16.25’te üç-dört ayrı noktadan uzun namlulu silahlarla ikinci bir saldırı daha düzenlendi. Yapılan her iki silahlı saldırıya da unsurlar tarafından anında karşılık verildi. Bir personel hafif şekilde yaralandı. Yaralı personel helikopter ile Iğdır Devlet Hastanesine sevk edildi.

Olay üzerine Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, teröristlerin bulunduğu bölge ateş altına alındı. Bölgeye bir adet taarruz helikopter kolu ile bir adet Jandarma Özel Harekât Timi de sevk edildi.

-TERÖRİST TESLİM OLDU-

Irak’ın kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütü mensubu bir terörist Şırnak / Silopi Habur Sınır Kapısı Emniyet Amirliğine, silahsız ve teçhizatsız olarak teslim oldu. Teslim olan teröristin adli işlemlerine, Habur Emniyet Amirliğinde devam ediliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığına (Şemdinli-Hakkâri) ait unsurların saat 11.00 sıralarında, operasyondan dönüşü esnasında Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha Timi tarafından, yola döşeli kablo tespit edildi ve Mayın Arama Köpek Timi ile yapılan kontrol neticesinde anılan bölgede basınçtan kurtulma düzeneği ile tuzaklanmış miktarı tespit edilemeyen amonyum nitrat patlatıcı madde olduğu görüldü. Müteakiben faaliyetin devamında, saat 14.20’de ikinci bir El Yapımı Patlayıcı tespit edildi, her iki düzenek Şemdinli Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile imha edildi.

Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığı (Şemdinli / Hakkâri) sorumluluğundaki bir Üs Bölgesine Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından havan ile silahlı saldırıda bulunuldu. Yapılan silahlı saldırıya TSK unsurlarınca anında karşılık verildi. Söz konusu saldırıda herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmedi.

Öteyandan teröristler tarafından, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığının (Şemdinli-Hakkâri) bin 69 Rakımlı Tepe Hudut Karakoluna havan ile ve Kale Tepe Hudut Karakoluna, uçaksavar silahı ve havan ile silahlı saldırıda bulunuldu. Yapılan silahlı saldırılara anında karşılık verildi. Söz konusu saldırılarda herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmedi. Olay üzerine Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, teröristlerin bulunduğu bölge ateş altına alındı.

Bu arada teröristler tarafından, Şırnak / Silopi İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Kizir mevkiinde de patlayıcı madde yüklü sivil bir araç yol kenarına park edildi. Karayolu, emniyet kapsamında trafiğe kapatıldı; müteakiben patlayıcı madde yüklü araç Şırnak İl Jandarma Komutanlığı Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından yerinde imha edildi. Yapılan incelemede araç içerisinde bir antitank mayını, dolu tüp düzeneği ve muhtelif patlayıcı madde olduğu tespit edildi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@