'teröre Hayır, Kardeşliğe Evet Yürüyüşü': Kardeşliğimiz Hedefteyken Sessiz Kalamayız

ANKARA(ANKA) – 250’yi aşkın STK, iş ve işveren örgütü tarafından Ankara’da &ldq...

Haberler 17.09.2015, 19:50
'teröre Hayır, Kardeşliğe Evet Yürüyüşü': Kardeşliğimiz Hedefteyken Sessiz Kalamayız

ANKARA(ANKA) – 250’yi aşkın STK, iş ve işveren örgütü tarafından Ankara’da “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe vatandaşlar yoğun kalabalık gösterirken, zaman zaman izdiham yaşandı. Yürüyüşün ardından bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Biz bu memleketin sevdalılarıyız, hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, kardeşliğimiz, huzurumuz, bugünümüz, yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Kalbini öfkeyle dolduranlar değil, yüreği kardeşlik ve barışla çarpan insanların sesi olacağız” dedi.

Ankara’da 250’yi aşkın STK iş ve işveren örgütü, “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” yürüyüşü düzenlendi. Sıhhiye Meydanı’nda başlayarak Ulus’taki Birinci Meclis’e kadar devam eden yürüyüşe vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Öğle saatlerinden itibaren vatandaşlar alana toplanırken, alana girişler yoğun güvenlik kontrolü ile gerçekleşti.

Yürüyüşe katılan vatandaşlara tertip komitesi tarafından düdük, bayrak ve şapka dağıtıldı. Törene siyasi partiler davet edilmezken, “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” dışında başka slogan atılması, pankart ve flama taşınması yasaklandı.

 

-DEV TÜRK BAYRAĞI AÇILDI-

 

Toplumun çeşitli kesimlerinden çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşte, Ankara Adliyesi önüne TIR’la getirilen uzunluğu bin 500, genişliği 7 metre olan dev Türk Bayrağı açıldı. Yürüyüş sırasında vatandaşlar bu bayrağı elden ele taşıdı.

Çeşitli illerden gelen gazilerin de destek verdiği yürüyüşte yasaklanmasına rağmen farklı sloganlar da atıldı.

Yürüyüş sırasında STK temsilcileri, iş ve işveren örgütü yöneticilerinin en önde olması planlanırken, izdiham nedeniyle protokol yürüyüşe ortadan dahil oldu.

Provokasyonların önüne geçilmek ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için Ankara içinden 4 bin, Ankara dışından ise 2 bin olmak üzere toplam 6 bin polis yürüyüş kapsamında görev yaptı.

1 polis helikopteri alanın üzerinden sürekli uçuş yaparken, yüksek binaların çatılarına da keskin nişancılar yerleştirildi.

 

-ORTAK BİLDİRİYİ HİSARCIKLIOĞLU OKUDU-

 

Sıhhiye Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, yaklaşık bir saat sonra Ulus’taki Birinci Meclis’in önünde son buldu. Birinci Meclis’in önüne sığmayan vatandaşlar, Cumhuriyet Caddesi, Anafartalar Caddesi, Atatürk heykelinin önü ve ara sokaklarda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasını dinledi.

Birinci Meclis’in balkonundan yapılan konuşma sırasında, yürüyüşü düzenleyen, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türk Ocakları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi 250’yi aşkın STK’nın, iş ve işveren örgütlerinin bazı temsilcileri ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de balkonda bulundu.

 

-İZDİHAM NEDENİYLE MECLİS’İN KAPISI KAPATILDI PROTOKOL ÜYELERİ BALKONA TIRMANDI-

 

İzdiham nedeniyle Birinci Meclis’in kapıları müzenin zarar görmemesi için kapatıldı. Bu nedenle protokol, konuşmanın yapılacağı balkona ilk olarak çıkamadı. Tırmanarak balkona çıkan korumalar, bazı protokol üyelerini yaklaşık 3 metre yükseklikten balkona çekti.

 

-“BİRLİĞİMİZ HEDEFTEYKEN SESSİZ KALAMAYIZ”-

 

Yürüyüşü düzenleyen komiteyi temsilen bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, yürüyüşü gerçekleştirenlere ve katılımcılara teşekkür etti. Buraya gelen vatandaşların, ülkenin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıktığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Hep birlikte teröre karşı milli bir duruş sergilediler. Milletimizin kardeşliğini gösterdiler, bugün burada olan bizler farklı dünya görüşlerine, farklı düşüncelere sahibiz ama ortak noktalarımız var. Biz bu memleketin sevdalılarıyız, hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, kardeşliğimiz, huzurumuz, bugünümüz, yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Biz bize, komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız. Bir tarafta terör belasını hep birlikte yaşarken, toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutulması karşısında sessiz kalamayız” dedi.

 

-“HEP BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ”-

 

Bu nedenle her görüş ve düşünceden Ankara’nın bu güne kadar görmediği mahşeri bir kalabalığın burada olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Birliğimizin ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay-yıldızlı bayrağımızı alıp buraya geldik. Milletimizin kardeşliğini korumak için, üzerinde oynanan kirli oyunu boşa çıkarmak için, bizi ayırmaya çalışan fitne ateşini söndürmek için, huzura kastedenlere karşı tek yürek olduğumuzu göstermek için, toplumsal barışa güç vermek ve kırılan umutları yeniden yeşertmek için buraya geldik. Farklılıklarımıza değil, ortaklıklarımıza, umut dolu geleceğimize odaklandık. Terörü lanetledik, kardeşliğimize sahip çıktık. ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ dedik. Ve şimdi de Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı Birinci Meclis’teyiz. Yürüyüşümüzün burada sonuçlanması son derece önemli bir mesajı içermektedir. Bu milletin birlikte yaşama iradesinin ilk timsali olan kurucu Meclis’teyiz. Gün, demokrasimize, birliğimize ve birbirimize sahip çıkma günüdür. Hep birlikte sağduyuyu ortaya koyduk. Hep birlikte bugün vicdanımızın sesine kulak verdik. Bu ülkenin vatandaşı olmanın bilinciyle bir araya geldik. Bundan sonra da bu kararlı birlikteliğimizi sürdüreceğiz. Kalbini öfkeyle dolduranlar değil, yüreği kardeşlik ve barışla çarpan insanların sesi olacağız. Teröre tepki göstermek adına vatandaşlarımızı rencide edecek, kardeşliğimize zarar verecek her tür eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Bu millet terörün karşısında. Bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Birlik, beraberlik içinde geleceğe kararlılıkla yürümek istiyor. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, birbirimizin kardeşiyiz. Bu vatan, bu ülke, bu bayrak hepimizin. Hep birlikte Türkiye’yiz. Ve bir kere daha diyoruz ki ‘Teröre Hayır Kardeşliğe Evet’.”

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının ardından vatandaşlar yavaş yavaş alandan ayrılmaya başladı. Yürüyüşün yapıldığı yollar da trafiğe açılırken, il dışından gelen vatandaşlar, otobüslerine geçti. Yürüyüş sırasında ve sonrasında hiçbir taşkınlık ve gerginlik yaşanmadı. (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@