Terör Unsurları Ülkeyi Terk Eder, Silah Bırakılırsa Çözüm Süreci Yine Yürür

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Türkiye’nin şiddet, terör bitene kadar gerekeni yapmaya devam edeceğini belirterek, “Hiçbir devlet bunları affetmez.

Haberler 28.07.2015, 19:34
Terör Unsurları Ülkeyi Terk Eder, Silah Bırakılırsa Çözüm Süreci Yine Yürür

ANKARA(ANKA) –-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Türkiye’nin şiddet, terör bitene kadar gerekeni yapmaya devam edeceğini belirterek, “Hiçbir devlet bunları affetmez. Terör unsurları ülkeyi terk eder, silah bırakılırsa çözüm süreci yine yürür” dedi.

Atalay Parti Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Yaşanan terör eylemleri ve gelen şehit haberleri ile düzenlenen operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulunan Atalay, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgede yaşanan terör olaylarına karşılık gerekeni yaptığını söyledi. Atalay, “Türkiye gerekeni yapmaya da devam edecek. Şunu biliyoruz ki bu bölgemizde şiddet giderek artıyordu. Tabi HDP siyaset yaparak şiddete ve teröre karşı tavır koyarak burada yardımcı olabilirdi. Ama seçimden önce 6-7 Ekimde vatandaşı sokağa çağırması, sonrasında bazı milletvekillerinin bazı olaylara karışması, eş genel başkanlarının bazı beyanatlarına baktığımızda maalesef bu konuda çok iyi bir sınav da ortaya koymadılar” dedi.

HDP’nin Meclis’te siyaset yapmasını ve siyasetin içinde bütün Türkiye’nin sorunlarının çözülmesini çok önemli gördüklerinin altını çizen Atalay, şunları kaydetti:

“Ama şiddetle terörle bu parti arasına mesafe koymadı, koyamadı. Artık mecbur kalınan bir noktadayız. Burada doğrusu yapmamaları artık gecikme sayılırdı. Çok istismar edildi çözüm süreci ve yürütülen çalışmalar. Bölgedeki vatandaşlara karşı, güvenlik güçlerimize karşı yapılanlar… Hele ki o iki polisimize uyurken, uyuyan insanın kafasına silah sıkılması bunları bağışlanamaz. Türkiye Cumhuriyeti de bunların karşılığında gerekeni yapıyor. Yapmaya da devam edecek. Hiçbir devlet bunları affetmez. Şiddet, terör bitene kadar devam edecektir. Terör unsurları ülkeyi terk eder, silah bırakılırsa çözüm süreci yine yürür” dedi.

-“KENDİMİZİ TÜRKİYE’NİN OMURGASI OLARAK GÖRÜYORUZ”-

Atalay, AK Parti’nin gerek demokratik açılım gerekse çözüm süreci olarak nitelendirdiği süreçlerin amaçlarını işe şöyle sıraladı:

“Terör ve şiddet bitsin, terör unsurları yurtdışına çıksın ve silah bırakılsın. Ondan sonra da devlet bu kişilerin eve dönüşünü, ülkelerine dönüşünü, hayata dönüşünü, siyasete dönüşünü sağlasın, organize etsin. Ana hedef budur. Ama bunu gerek PKK terör örgütü gerekse siyasi parti olarak bu kesimle irtibatta olan HDP doğrusu çok istismar ettiler. Hepimiz şu seçim öncesi ve seçim sırasında bunların bölgede nasıl terör estirdiğini şiddet kullandığını çok iyi biliyoruz. AK Parti’nin bir özelliği var. Türkiye’nin her bölgesinde örgütlenen bir partiyiz biz. Türkiye’nin omurgası olarak kendimizi görüyoruz. AK Parti Türkiye’nin her yerinde var olacaktır.”

-“GÜVENLİ BÖLGE OLUŞMASI TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”-

IŞİD ile ilgili yapılan uluslararası mutabakatları hatırlatan Atalay, “Hem üslerimizin kullanılması hem güvenli bölgeyle ilgili anlaşmalar yürürlüktedir. Güvenli bölgeyi önemli görüyoruz. Önceden beri Türkiye’nin tezidir. Güvenli bölge oluşması Türkiye için önemlidir. Önceden bunların anlaşmaları yapılmıştı şimdi yürütülen anlaşmalarla bunlar geliştirilecektir” açıklamasında bulundu.

-“OPERASYONLAR BÜTÜN KURUMLARIN EŞ GÜDÜMÜ VE KOORDİNASYONUYLA YÜRÜTÜLMÜŞTÜR”-

Gerçekleştirilen operasyonların sivil siyasi iradenin yönetiminde bütün kurumların eş güdümü ve koordinasyonuyla bu operasyonların yürütüldüğü bilgisini veren Atalay, “Devletin bütün kurumları eşgüdüm içinde. Uluslararası iletişimi iyi yürütülmüştür. Uluslar arsı kurumlar bilgilendirilmişlerdir. Ayrıca içeride hem kamuoyu bilgilendirilmesi çok etkili olmuştur. Hem iki muhalefet partisinin genel merkezlerini ziyaret ve bilgilendirme dün Milli Savunma Bakanımızın başkanlığında bu bilgilendirmeyi yapmışlardır. Bunun tabi iyi etkiler oluşturmuştur. Bu onları sorumluluk altına sokan değil sadece bilgilendirmedir” dedi.

-“BİZ DAİMA TERÖRE VE ŞİDDETE KARŞI EN SERT POLİTİKAMIZI UYGULADIK”-

“Biz hiçbir ayrım yapmadan terör örgütlerinin hepsine karşı aynı tutum içindeyiz” diyen Atalay, “Bütün hükümetlerimiz boyunca da bunu gösterdik. Burada zaman zaman çözüm süreci sebebiyle orada bazı zaafların oluşturulması konusu, IŞİD’e yardım edildiği konusunda hiç aslı olmayan şeyler ileri sürüldü. Bizim tutumumuz çok açık. Biz daima teröre ve şiddete karşı en sert politikamızı uyguladık” ifadelerini kullandı. (ANKA/DEVAM)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@