Terör işbirlikçileri sırtımızdan bıçakladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Haberler 24.11.2015, 16:28
Terör işbirlikçileri sırtımızdan bıçakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı, düşürülen Rus uçağı ile ilgili olarak Rus 'Büyükelçiliği Müsteşarı Sergey Panov'u çağırırken BM Güvenlik Konseyi Daima Üyeleri’nin Ankara’daki Büyükelçilerini brifinge davet etti.

İngiliz yayın organı BBC Türkçe'nin haberine göre; Putin, “Terörün işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık. Uçağımız Türkiye sınırının 4 km uzağında düşürüldü. Bugünkü trajik olayların Rusya-Türkiye ilişkileri üzerinde ciddi sonuçları olacak. Bugün ortak bir kötülüğe karşı birlik olmamız gerekiyor” dedi.

Rus haber ajansı Sputnik Türkiye’ye göre ise Putin şunları söyledi:

* Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık.

* Suriye’de düşürülen Rus uçağı, IŞİD’le savaş görevini yerine getiriyordu. Teröristlere önleyici vuruşlar gerçekleştiriyordu.

* Savaş uçağı Türk sınırına 4 kilometre uzaklıktaydı.

* Türkiye, Rusya’nın ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamış olmasına karşın Rus uçağını vurmuştur.

* Uçağın düşürülmesinin Türk-Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır.

* Rusya, Türkiye’ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yok.

* Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu.

* Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili tüm yaşananları analiz edeceğiz.

BAKANLIK RUS 'BÜYÜKELÇİLİĞİ MÜSTEŞARI İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanlığı, düşürülen Rus uçağı ile ilgili olarak Rus 'Büyükelçiliği Müsteşarı Sergey Panov'u çağırırken BM Güvenlik Konseyi Daima Üyeleri’nin Ankara’daki Büyükelçilerini brifinge davet etti.

Ankara'daki Rusya Büyükelçiliği'nin Basın Sözcüsü İgor Mityakov, Rus medyasına yaptığı açıklamada ''Büyükelçilik Müsteşarı Sergey Panov'un Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını doğrulayabiliriz. Ancak görüşmenin içeriğine dair açıklama yapamayız'' dedi.

Bu arada, Ankara’nın uçağın düşürülmesi olayına ilişkin bilgi vermek üzere NATO’yu olağanüstü toplantıya çağırmasının ardından BM Güvenlik Konseyi Daima Üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçilerinin de brifing için Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bildiriliyor.

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@