Temenni Ediyorum Ki Bu Olay Ciddi Bir Ders Olur

BÜKREŞ (ANKA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olaya ilişkin, “Temenni ediyorum ki bu olaylar Türkiye’de bu yola hevesli olanlara ciddi bir ders olur” dedi. Romanya temaslarını sürd

Haberler 01.04.2015, 08:12
Temenni Ediyorum Ki Bu Olay Ciddi Bir Ders Olur

BÜKREŞ (ANKA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olaya ilişkin, “Temenni ediyorum ki bu olaylar Türkiye’de bu yola hevesli olanlara ciddi bir ders olur” dedi.

Romanya temaslarını sürdüren Erdoğan,  Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olayı değerlendirirken, "Savcımız rehin aldıktan sonra kendisini canice şehit ettiler. Kendileri de bunun bedelini ağır ödediler"

Erdoğan, terörizmin tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu vurgulayarak, “Mücadeleyi beraber sürdürmemiz gerekiyor.  Savcımızı şu anda Eyüp Sultan Camisinden defnedecekler. Ben kendisine Allahtan Rahmet diliyorum. Rabbim inşallah şehidimizi cennetiyle müşerref kılar. Başta meslektaşı olan eşi hanımefendiye  ve tüm ailesine başsağlığı dileklerimi  Romanya’dan gönderiyorum. İnşallah bu akşam kendilerini bir taziye ziyaretinde bulunacağım” dedi.

-“ÇÖZÜM SÜRECİNE YÖNELİK BİR TAVIR OLARAK GÖRÜYORUM”-

Erdoğan, terörle mücadeleyi çok karalı bir şekilde sürdüreceklerini belirterek, “AK Partinin Kartal İlçe Teşkilatına bu terör örgütünün yaptığı saldırıyı da özelliklede çözüm sürecine yönelik bir tavır olarak görüyorum. Çözüm sürecini baltalamaya yönelik bir tavır olarak görüyorum. Demokrasiye inanmayanların, hazmedemeyenlerin bir tavrı olarak görüyorum. Tabi ki bütün bunlar bilinmelidir ki demokrasi bu tür saldırılara pes edecek kadar basit bir sistem değildir. Demokrasiye inananların da bu tür teröristlerin karşısında hep birlikte durmaları şarttır. Ben de ülkemin cumhurbaşkanı olarak buna karşı sonuna kadar gerekli mücadeleyi vereceğim" diye konuştu.

-“NE ZAMAN BİR MİLLİ DURUŞ ORTAYA KOYACAKLAR?”-

Olaya ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Devletlerin yönetiminde endişesiz an olmaz. Her an endişe ile yaşarsınız, buna karşı her türlü tedbirleri alırsınız. Bizler yöneticiler olarak bu konuda hep  güvenli  olmaya mecburuz. Ülkeye döndükten sonra dar kapsamlı zirve ile ele almak suretiyle değerlendirmemizi yapacağız. Çünkü bir çözüm süreci ortada. Çözüm süreci ortadayken istismarların çok farklı bir şekilde gündeme geldiğini görüyorum. Bu malum terör örgütü veya örgütleri yeni değil, bunlarında değerlendirmesini yapacağız. Terör örgütünün bu vahşetlerdeki caniliği, alçaklığı ve bunlar üzerinden halen siyaset yapmaya gayret edenlerin yaklaşımı... Bu konuda siyasi partiler bugün bir milli yaklaşım ortaya koymazsa ne zaman bunlar milli bir yaklaşımı ortaya koyacaklar. Ne zaman bir milli duruş ortaya koyacaklar? Bu çok önemli. Asıl bunun üzerinde durulması gerekir. Bakıyorsunuz daha ilk andan itibaren medya kuruluşları dahil bunlarla el ele vererek oradaki görüntüleri yayınlamanın gayreti içerisine giriyor. Yani bu görüntüleri yayınlamak suretiyle ne elde  edeceksiniz? Bunlarla ilgili  yasaklar gelmemiş olsa bunları gün boyu yayınlamaya devam edecekler. Böyle bir anlayış olmaz. Bu anlayış insani, vicdani değildir. Bir taraftan DAİŞ’e konuşanlar, bir taraftan El –Kaide’yi konuşanlar bunlardan ne farklı var. Hepsi aynı” diye konuştu.

-“TÜRKİYE’DE BU YOLA HEVESLİ OLANLARA CİDDİ BİR DERS OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”-

Erdoğan, “Bir siyasi partinin ilçe teşkilatını basıyor. Hani bunlar siyaset yapacaklardı, hani bunlar çözüm süreciyle beraber silahları bırakacaklardı. Bunlar bugüne kadar hiç dürüst olmadılar. Olmadıkları gibi de buralarda devşirecekleri oylarla kendilerine Türkiye’de gelecek hazırlamaya gayret ettiler. Temenni ediyorum ki bu olaylar Türkiye’de bu yola hevesli olanlara ciddi bir ders olur diye düşünüyorum” dedi.

Öteyandan Erdoğan, Türkiye'ye erken dönecek. Romanya'da bulunan Erdoğan'ın savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi nedeniyle akşam saatlerindeki programını iptal oldu. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, Erdoğan'ın onuruna yemek verecekti. Erdoğan, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunacağını bildirdi. Erdoğan'ın Ankara yerine İstanbul'a geleceği de öğrenildi. (ANKA)

(MLT/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@