Televizyon Veya Cd'den Mukabele Dinlemekle Hatim Yapılmış Olur Mu?

Televizyon veya CD’den okunan bir mukabeleyi takip etmenin veya dinlemenin sevap olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanlığı, “Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse, Kur’an dinlemiş olur.

Haberler 21.06.2015, 21:33
Televizyon Veya Cd'den Mukabele Dinlemekle Hatim Yapılmış Olur Mu?

ANKARA (ANKA) - Televizyon veya CD’den okunan bir mukabeleyi takip etmenin veya dinlemenin sevap olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanlığı, “Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse, Kur’an dinlemiş olur. Kişi mukabeleyi takip esnasında aynı zamanda okursa hem dinlemiş hem de hatim yapmış olur” açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dinî Bilgilendirme Platformu vatandaşların sorularını yanıtlıyor. Son olarak “Televizyon veya CD’den mukabele dinlemekle hatim yapılmış olur mu?” sorusuna yanıt veren Diyanet, “Hatim, Kur’an’ın başından sonuna kadar Arapça olarak okunarak bitirilmesidir. Televizyon veya CD’den okunan bir mukabeleyi takip etmek veya dinlemek sevaptır. Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse, Kur’an dinlemiş olur. Hatim yapmış olmak için Kur’an’ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir. Ancak kişi mukabeleyi takip esnasında aynı zamanda okursa hem dinlemiş hem de hatim yapmış olur” bilgisini verdi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@