Telefon Yağıyor: Ebadi/barzani Dâhil, Irak, Kktc Ve Filistinli Liderler Davutoğlu'nu Aradı

-Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapacak.

Haberler 05.11.2015, 15:55
Telefon Yağıyor: Ebadi/barzani Dâhil, Irak, Kktc Ve Filistinli Liderler Davutoğlu'nu Aradı

ANKARA(ANKA) – Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ve IKYB Başkanı Mesut Barzani dâhil Irak, KKTC ve Filistinli lidreler Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayıp tebrik etti.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin neticesi hakkında kendisini tebrik etmek üzere arayan Irak Başbakanı Haydar el Ebadi ile görüştü.
Ebadi, ortak düşman DEAŞ’la mücadele ve Türkiye-Irak ilişkilerinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi alanlarında Başbakan Davutoğlu ile birlikte çalışacak olmaktan memnuniyet duyduğunu ve Türkiye ve Irak arasındaki işbirliğinin, bölgenin istikrarlaştırılması için büyük önem arz ettiğini kaydetti.
Başbakan Davutoğlu ise Ebadi’ye teşekkür etti, Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelede Irak’ın yanında kararlılıkla durmaya devam edeceğini söyledi ve Hükümetin kurulmasının ardından kısa süre içerisinde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin üçüncü toplantısı için Irak’ı ziyaret etmeyi istediğini belirtti. Ebadi cevaben, Başbakan Davutoğlu’nu ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

-MESUT BARZANİ BUGÜN ARADI-

IKBY Başkanı Mesut Barzani ise bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, Türkiye’de gerçekleşen 26.Dönem Milletvekili seçimlerinin neticesi bağlamında tebriklerini sundu. IKBY halkının ve yönetiminin seçim sonucundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Mesut Barzani, sonuçların Türkiye ve tüm bölge açısından olumlu bir gelişme teşkil ettiğini belirtti, Türkiye’de kurulacak Yeni Hükümete başarı temennisinde bulundu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu da, tebriki için Mesut Barzani’ye teşekkür etti, Türkiye’nin Irak’ın ve IKBY’nin istikrar, refah ve huzuruna büyük önem atfettiğini, Irak merkezi Hükümeti ve IKBY ile ilişkilerini bu anlayış doğrultusunda yürüttüklerini ve gelecek dönemde işbirliğini daha da arttırarak sürdürmeyi hedeflediklerini vurguladı.
Görüşmede, DEAŞ ve PKK dahil, terör örgütleriyle mücadelede ikili ve bölgesel işbirliğinin artarak devam edeceğine vurgu yapıldı.


IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, seçim sonuçları bağlamında 4 Kasım gecesi  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak tebriklerini sundu, IKBY hükümeti ve halkının seçim sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Görüşmede, Türkiye ile ile IKBY arasındaki temas ve işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesinin bölgesel güvenlik ve istikrar bakımından önemine vurgu yapıldı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, tebriki için Neçirvan Barzani’ye teşekkür etti, ortak yarar paydasında Irak ve IKBY ile işbirliğinin sürdürüleceğini dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin neticesi hakkında kendisini tebrik etmek üzere arayan Filistin eski Başbakanı İsmail Haniye ile görüştü.

Haniye, Filistin davasına ve Gazze’ye her zaman güçlü destek veren Başbakan Davutoğlu’nun başarısının Filistin’de sevinçle karşılandığını ifade etti. Ahmet Davutoğlu da Haniye’ye teşekkür etti, Türkiye’nin Filistin davasının arkasında kararlılıkla durmaya devam edeceğini vurguladı.

Lübnan Başbakanı Tammam Salam, 4 Kasım günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, 1 Kasım seçimlerinin neticesi hakkında içten tebriklerini sunmak istediğini ifade etti, önümüzdeki dönem için iyi dileklerini dile getirdi. Davutoğlu da muhatabına teşekkür etti,  önümüzdeki dönemde Lübnan’la ilişkilerin de önceliklerinin ilk sıralarında yer alacağını, Lübnan’ın istikrarının, güvenlik ve refahının önem arzettiğini kaydetti.

KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, seçim sonuçlarını tebrik maksadıyla 4 Kasım’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla aradı, anavatan Türkiye’nin istikrar ve kalkınmasının KKTC'ye de refah ve istikrar sağlayacağını, bu çerçevede seçim başarısı nedeniyle KKTC hükümeti ve Kıbrıs Türk halkı adına Başbakan’ı kutladığını kaydetti. Davutoğlu da muhatabına teşekkür etti, son dönemde geçirdiği ameliyat nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ifade etti, Hükümet kurma çalışmaları sonuçlanır sonuçlanmaz KKTC’yi ziyaret etmeyi öngördüğünü dile getirdi.

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, seçim tebriki amacıyla 4 Kasım tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla aradı, başarılı bir dönem dileklerini ifade etti, Ahmet Davutoğlu’nu 32. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları için KKTC’ye beklediklerini dile getirdi. Davutoğlu da teşekkürlerini ifade etti, hükümet kurma çalışmalarının sürdüğünü, ancak ilk dış ziyaretini, mutad olduğu üzere, KKTC’ye yapacağını kaydetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin neticesi hakkında kendisini tebrik etmek üzere arayan HAMAS Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le görüştü.
Meşal, seçim sonuçlarının sadece Türkiye için değil, tüm Filistin ve İslam alemi için büyük bir zafer anlamına geldiğini ve içinden geçmekte olduğu zor dönemde Filistinlilere güç ve moral verdiğini söyledi; Türkiye'de hükümetin kurulmasını müteakip en kısa süre içerisinde Davutoğlu tarafından kabul edilmeyi istediğini ifade etti.
Başbakan Davutoğlu, Meşal'e teşekkür etti; en kısa sürede görüşmeyi arzu ettiğini belirtti; Türkiye'nin kararlılıkla Filistin ve Filistinlilerin arkasında durmaya devam edeceğini söyledi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@