Teknolojisi Uzay Çağı... Ruhu Mehteran Ve Harmandalı

-NATO Kaplan Filolarını buluşturan NATO Tiger Meet Tatbikatı, bu sene 192’nci Filo Komutanlığının ev sahipliğinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında 4-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında başarıyla icra edildi. ANKARA (ANKA) - NAT

Haberler 19.05.2015, 00:49
Teknolojisi Uzay Çağı... Ruhu Mehteran Ve Harmandalı

-NATO Kaplan Filolarını buluşturan NATO Tiger Meet Tatbikatı, bu sene 192’nci Filo Komutanlığının ev sahipliğinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında 4-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında başarıyla icra edildi.

ANKARA (ANKA) - NATO Kaplan Filolarını buluşturan NATO Tiger Meet Tatbikatı, bu sene 192’nci Filo Komutanlığının ev sahipliğinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında 4-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında başarıyla icra edildi. NATO’nun uzay teknolojisine sahip üstün yetenekli pilotları Türk şerbeti, mehter müziği ve mutfağının sıcaklığı kaynaştırdı.

Ünlü rock şarkısı “Tiger Feet”e nazire “Tiger Meet” adıyla düzenlenen geleneksel tatbikatın bu ayağı, diğer alışıla gelmiş tatbikatlardan farklı olarak sosyal ve kültürel hususların da önem taşıdığı bir ortamda yapıldı.

NATO Tiğer Meet çerçevesinde; misafir kaplan pilotlar yöresel kıyafetlerle sunulan şerbetle, sıcak bir şekilde karşılandı. 4 Mayıs 2015 tarihinde Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın katılımıyla icra edilen Bayrak Töreni, katılımcı ülkelerin milli marşlarının çalınması ile başladı.

-NATO’NUN ÜSTÜN YETENEKLİ PİLOTLARI HARMANDALI ÖĞRENDİ-

Tören 9’uncu Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral İshak Dayıoğlu’nun konuşması ardından Mehteran Konseri ile sona erdi. Bayrak Törenine Kaplan Filolar, kendi tasarımları olan üniforma ve aksesuarlar ile katıldı.

Açılış konuşmasında, tüm NATO Kaplanlarını birlikte bir takım hâlinde görmekten mutlu olduğunu ifade eden Orgeneral Ünal, Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi’nin özelliklerini vurguladı.

Orgeneral Ünal, “Arkadaşlık, eğitim ve adanmışlık Kaplan Filoların ortak özellikleridir. Bu da Kaplan Ruhunu oluşturur” dedi.

Dünya üzerinde sayılı ülkede bulunan hava savaşı eğitimi Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi olanaklarının kullanılması sayesinde gayet verimli bir şekilde icra edilen tatbikat kapsamında yaklaşık 300 sorti görev uçuşu icra edildi.

Bu görevler ile özellikle farklı uçakların kabiliyetlerini incelemeye yönelik çalışmalar yürütülmüş ve birlikte çalışabilirlik yönünden önemli kazanımlar elde edildi.

Askeri faaliyetlerin yanında tatbikat, Türkiye’nin güzelliklerini de sergileyecek şekilde düzenlenen kültürel gezi, resmi yemek ve “Kaplan Olimpiyatları” ile renklendi.

Bu faaliyetler içerisinde Harmandalı oynamayı, Sivas Halayı çekmeyi öğrenen NATO Kaplanları, Türk mutfağına olan hayranlıklarını her fırsatta dile getirdi.

27 ülkeden yüzlerce hava fotoğrafçısının ilgi gösterdiği tatbikatın Seçkin Gözlemci ve Basın Günü Orgeneral Ünal’ın  katılımıyla 12 Mayıs 2015 Salı günü icra edildi. Orgeneral Ünal, Seçkin Gözlemci Brifinginin ardından tatbikat fotoğraf sergisini ilgiyle inceledi. Aynı günün akşamında uluslararası gecede katılımcılar kendi ülke mutfaklarından örnekleri paylaştı.

Tatbikat bir genel değerlendirme brifinginin ardından, açılışında olduğu gibi bir bayrak töreni ile sona erdi. Tatbikat gelenekleri arasında yer alan ödüller hak eden kaplan filolara verildi.

NATO Tiger Meet Tatbikatı 2016 yılında İspanya Kaplan Filosunun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@