Teknoloji Devlerinde Erime Sürüyor! Sıra Spotify Çalışanlarına Geldi! İşten Çıkarmalar Başladı

Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz nedeni ile birçok teknoloji şirketi personel çıkartma yoluna gitti. İşten personellerin çıkartılması ile şirketler, maliyetlerinde bir nebzede olsa kar elde etmeyi planlıyor.

Teknoloji Devlerinde Erime Sürüyor! Sıra Spotify Çalışanlarına Geldi! İşten Çıkarmalar Başladı

Geçtiğimiz günlerde birçok teknoloji devi şirket, peş peşe işten çıkartmaların başladığını duyurmuştu. Yaşanan ekonomik kriz, piyasalardaki durgunluk ve bu durgunluk için öngörülerin olmaması, şirketlerin küçülmeye gitmesine neden olduğu açıklandı. Aynı zamanda, teknoloji devi şirketlerin yaptıkları yeni yatırımların geri dönüşlerinin de beklendiği gibi olmaması da şirketlerin küçülme kararı almasında etkili olan faktörler arasında yer aldı.

SPOTİFY’DE İŞTEN ÇIKARTMALARA BAŞLADIĞINI DUYURDU

Teknoloji Devlerinde Erime Sürüyor! Sıra Spotify Çalışanlarına Geldi! İşten Çıkarmalar Başladı

Pandemi döneminde personel sayısını arttıran birçok şirket, azalan reklam gelirleri, dünya genelinde var olan ekonomik kriz ve piyasalardaki dengesiz seyirden dolayı işten çıkartmalara başladı. İlk olarak Amazon, Meta ve Microsoft Corp. tarafından işten çıkartmaların gerçekleştirileceği haberleri gelmiştir. Bu büyük teknoloji şirketlerinden sonra Google’ın ana şirketi olan Alphabet Inc. de piyasaların güncel şartlarından dolayı yaklaşık olarak 12 bin personelinin işine son verileceğini duyurmuştu. Bu şirketler arasında şimdi de Spotify eklendi.

YATIRIMLARDAN GERİ DÖNÜŞ ALINAMADI

Spotify şirketi 2009 yılından beri podcast yayıncılığı adına büyük yatırımlar gerçekleştirdi. Podcast ağları, oluşturma yazılımları, barındırma hizmetlerinin yanı sıra, The Joe Rogan Experience ve Armchair Expert gibi popüler programların haklarını satın almak için bir milyar doların üzerinde para harcadı. Şirketin gerçekleştirdiği bu yatırımlar geri dönüş sağlamadı ve şirketin zor bir maddi duruma girmesine neden oldu.

38 KİŞİNİN İŞİNE SON VERİLMİŞTİ

Spotify şirketi, 2022 yılının ekim ayında Gimlet ve Parcast podcast departmanlarında görev yapan en az 38 kişinin işine son vermişti. Haziran 2022'de ise Spotify CEO'su Daniel ek işe alımları yüzde 25 oranında azaltacaklarını açıklamıştı. Bunun üzerine alınan bilgilere göre şirket, daha fazla çalışanı ile yollarını ayıracak. Piyasada yer alan bu haberlere dair şirket, henüz bir açıklama yapmadı.

SONRAKİ HABER