Tecavüzü örtmek isterken baltayı yine taşa vurdu

Kamuoyunda havuz medyası olarak adlandırılan yayın organlarının Karaman'daki tecavüz skandalını kapatmak için yaptığı bir haberler, diğerleri gibi, daha öğleyi bulmadan yalanlandı. AKP'ye yakın bir vakfın tecavüz skandalını örtmeye yönelik yayınlanan ve haber(!) diye servis edilen metnin yalan, iftira ve düzmece olduğu ortaya çıktı.

Haberler 05.04.2016, 23:47
Tecavüzü örtmek isterken baltayı yine taşa vurdu

 

Bazı internet sitelerinde ve AKP'ye yakınlığı ile bilinen Star Gazetesi'nde yer alan haberde Hizmet Hareketi'ne yakın Bodrum Merter okullarında 'taciz skandalı' olarak verilen haberin başka bir okuldan 2 öğrenci ile Merter okulları öğrencisi arasında montajlanan bir fotoğraf üzerinden yaşandığı ortaya çıktı.

Okul dışında başka okul öğrencileri ile özel yazışmanın "kurumda taciz skandalı" olarak verilmesi, Havuz medyasının yalan haberlerini bilenleri ise şaşırtmadı.

Havuz medyasının haberlerinde yer aldığının aksine sosyal medya üzerinden herhangi bir paylaşımın yapılmadığı, okul dışında başka okul öğrencileri ile kişisel yazışma programı olan messenger üzerinden öğrencilerin montajlanmış bir fotoğraf paylaştığı anlaşıldı.

Özel Merter Okulları müdürü Ömer Faruk Hoşdoğdu On7yirmibeş'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

'Okulumuzda 830 öğrenci eğitim görmektedir. Öğrencilerin okul dışında kendi aralarında yaptıkları yazışmaları takip etmenin imkansızlığını ve kanunen bir karşılığı olmadığını bilen bu yayın organları iftira bir haber hazırlamışlardır.  

Sözkonusu fotograf öğrencimizin fotoğrafı değildir.

Başka okulda okuyan bir öğrencinin, öğrencimizin kafası montajlayarak hazırladığı bir fotoğraftır.

Öğrencinin durumu öğretmenine söylemesinin hemen ardından, öğrencinin ailesine haber verilmiş ve ardından hukuk müşavirimiz aranmıştır.

Haberde yer alan üstünü örtmeye çalıştılar gibi ifadeler tamamen düzmece ve yalandır.

Zira kurumla ilgisi olmayan ve okul dışında yaşanan özel bir yazışmayı zaten hukuken takip etmemiz imkansızdır.

Böyle bir durumun üstünü kapatmakla ilgili bir girişime de zaten gerek yok.

Bu kadar saçma bir suçlama ile yapılmak istenen sadece bu kuruma zarar vermek niyetidir.


Anlaşıldığı üzere ortada bir taciz olayı da yoktur kurumumuzla ilgisi de yoktur.

Merter Okulları Avukatı olan Şakir Açıkgöz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Eğitim kurumu ortaokul son sınıfta eğitim gören iki öğrenci ile Bodrum da başka okulda eğitim gören bir öğrenci, arkadaşları arasında, yani üç öğrenci arasında Messenger’da yaptıkları yazışmalar nedeniyle müvekkil eğitim kurumu sorumlu tutulmaya çalışılmaktadır.

Eğitim kurumunda toplamda 830 öğrenci eğitim görmekte olup, okul dışında öğrencilerin paylaşımları, sms ve messenger deki uygunsuz yazışmalarından köklü bir eğitim kurumunu sorumlu tutmak bunu eğitim kurumuna yapıştırmaya çalışmak ve eğitim kurumunun tamamını töhmet altında bırakmak, hukukla, izanla, insafla ve vicdanla bağdaşmamaktadır.

Kaldı ki uygunsuz olan görüntüyü yapan ve montajlayan öğrenci başka bir okulun öğrencidir.

İftira mahsulü olayla ilgili okulun bilgisi dahi yokken, mağdur öğrenci 30 Mart 2016 çarşamba günü şikâyetini okul öğretmenine bildirmiş, okul idaresi bunun üzerine 31 Mart perşembe günü olayla ilgili bilgi sahibi olan üç öğrencinin yazılı bilgisine başvurmuştur.

Aynı gün eğitim kurumunun hukuki danışmanı olarak beni aramışlar ben de okul idaresine öğrencilerin sosyal medya ve sms yazışmalarına okul idaresinin yasal olarak müdahale etme hakkı yok, okula kusur ve sorumluluk atfedilecek bir durum zaten yok, çocukların velilerine olayı bildirmeniz yeterli diyerek kendilerine bilgi verdim.

1 Nisan cuma günü okul idaresi mağdur öğrencinin ailesini okula davet etmişler ve kendilerine bilgi vermişlerdir.

2 Nisan cumartesi ise öğrencilerin birbirlerine telefonları ile özel yazışmalarından dolayı, bir eğitim kurumunu sorumlu tutmak, insanın hiçbir uzvu ile bağdaşmamasına rağmen, müvekkil eğitim kurumunun ismi ve görseli verilerek manşetten SKANDAL diyerek haber yapılmıştır.

İftira mahsulü kumpas, kurgu ve karalamaya yönelik haberde iddia edildiği gibi olay, aileden gizlenmemiştir, gizlenmesi içinde bir sebep söz konusu değildir. Veliye 01 Nisan günü bilgi verilirken kendisine şikâyetçi olmayın, okulun adı ve diğer öğrencinin adı karalanır, gibi bir ifade okul idaresi tarafından kullanılmamıştır.  

İlgili haberleri yapan müfteriler hakkında cezai ve hukuki olarak yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı tüm kamuoyuna ve eğitim kurumu camiasına bildiriyorum.

KAYNAK: ON7YiRMi5 / ADEM KILIÇ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@