Tbmm Başkanı Çiçek: Kamu Denetçiliği Kurumu İyi Çalışırsa Ziyaretçi Sayısı Azalacak

ANKARA (ANKA) - Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun iyi çalışması halinde, Meclis’e gelen ziyaretçi sayısında azalma olacağını belirterek, “Meclis'e gelen ziyaretçilerin önemli bölümü, sorunlarını kolay ve

Haberler 04.05.2015, 15:29
Tbmm Başkanı Çiçek: Kamu Denetçiliği Kurumu İyi Çalışırsa Ziyaretçi Sayısı Azalacak

ANKARA (ANKA) - Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun iyi çalışması halinde, Meclis’e gelen ziyaretçi sayısında azalma olacağını belirterek, “Meclis'e gelen ziyaretçilerin önemli bölümü, sorunlarını kolay ve kestirme yoldan çözmek için geliyor. Dolayısıyla, Kamu Denetçiliği Kurumu iyi çalışırsa Meclis'e gelen ziyaretçi sayısı da azalacak demektir" dedi. 

Çiçek, Meclis'te düzenlenen Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi'nin açılışında konuştu.

Çiçek, Türkiye'nin henüz Kamu Denetçiliği Kurumu’nun farkında olmadığına dikkat çekerek, 77 milyon nüfuslu ülkede yalnızca 15 bin başvuru yapılmasının bunun bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Ç,çek, bu sorunun çözülmesi için televizyonlar aracılığıyla duyuru yapılabileceğini, kamu spotları hazırlanabileceğini kaydetti. Bu kurumda görev yapan uzmanların kalitesinin yüksek olması gerektiğini belirten Meclis Başkanı, uzmanlarda yalnızca KPSS ve yabancı dil değil alanlarında doktoranın da aranması gerektiğini söyledi.  Çiçek, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun iyi çalışması halinde, Meclis’e gelen ziyaretçi sayısında azalma olacağını belirterek, “Meclis'e gelen ziyaretçilerin önemli bölümü, sorunlarını kolay ve kestirme yoldan çözmek için geliyor.  Dolayısıyla; Kamu Denetçiliği Kurumu iyi çalışırsa Meclis'e gelen ziyaretçi sayısında da önemli ölçüde azalma olacaktır" diye konuştu. 

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu da yaptığı konuşmada, modern anlamda ilk ombudsmanlık kurumunun 1809 yılında İsveç'te kurulduğunu, Avrupa'ya ve tüm dünyaya yayıldığını anlattı. Ömeroğlu, kuruma bugüne kadar yapılan 15 bin 417 başvurudan 14 bin 505'inin sonuçlandığını belirtti. Ömeroğlu, en çok şikayet konularının kamu personel rejimi, eğitim-öğretim, gençlik ve spor ile ekonomi, maliye ve vergi olduğunu kaydetti. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@