Tbmm 80 Cumhuriyet Altını İle ‘Onurlandıracak'

ANKARA (ANKA) – TBMM Başkanı, ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ve tescil edilmiş üstün başarıları ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden kişi veya kişilere “TBMM Onur Ödülü” verecek. TBMM Onur Ödülü; para ö

Haberler 09.04.2015, 10:11
Tbmm 80 Cumhuriyet Altını İle ‘Onurlandıracak'

ANKARA (ANKA) – TBMM Başkanı, ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ve tescil edilmiş üstün başarıları ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden kişi veya kişilere “TBMM Onur Ödülü” verecek. TBMM Onur Ödülü; para ödülü, berat ve heykelden oluşacak. Para ödülü 80 adet Cumhuriyet altını karşılığı olacak. TBMM Onur Ödülü her yıl en fazla iki kişiye verilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Onur Ödülü Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  

Yönetmelikle, ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ve tescil edilmiş üstün başarıları ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden kişi veya kişilere, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı tarafından TBMM Onur Ödülü verilmesine dair usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, TBMM Onur Ödülü; para ödülü, berat ve heykelden oluşacak.

Berat ve heykel, TBMM Başkanlığı Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca hazırlatılacak, berat Başkan tarafından imzalanacak. Para ödülü 80 adet Cumhuriyet altını karşılığı olacak.

TBMM Onur Ödülü Nisan veya Ekim ayında verilecek. Onur Ödülü takvimi gerektiğinde Başkan tarafından ayrıca belirlenebilecek.

Daha önce TBMM Onur Ödülü almış olanlara tekrar ödül verilemeyecek. TBMM Onur Ödülüne layık görülen eser, çalışma ve faaliyet, birden çok kişinin katıldığı ortak bir çalışmanın ürünüyse, bu kişilerin her birine berat ve heykel verilecek, para ödülü aralarında paylaştırılacak.

TBMM Onur Ödülüne layık görülen kişinin vefat etmesi durumunda ödül, kanunî mirasçısına verilecek.

TBMM Onur Ödülü her yıl en fazla iki kişiye verilecek.

-ADAY BELİRLENMESİ VE ADAYIN ONAYLANMASI-

TBMM Onur Ödülüne kişi ve kurumlarca aday gösterilemeyecek.

TBMM Onur Ödülü adaylarının belirlenmesinde adayın elde ettiği tescil edilmiş başarıları veya eserleri, topluma fayda sağlayan faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası alanda başarı göstermiş olması koşulları aranacak. Değerlendirme Komisyonunca belirlenen bu koşullara uygun aday veya adaylar Başkanın onayına sunulacak.

Başkan, kendisine sunulan adaylar arasında belirleme yaparken ilgili dalda uzman görüşüne başvurabilecek.

Başkan tarafından onaylanan aday, Kurul Başkanı tarafından ilan edilecek.

Başkan, Değerlendirme Komisyonunca onayına sunulan adaylar arasından hiçbirini ödüle layık görmez ise o yıl TBMM Onur Ödülü verilmeyecek.

Vefat etmiş kişiler TBMM Onur Ödülüne aday olarak belirlenmeyecek.

Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümlerden dolayı hüküm giyenler, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile TBMM Onur Ödülüne aday olarak belirlenemeyecek.

Değerlendirme Komisyonunca belirlenen adayın, aday gösterildiği eser ve çalışmasıyla daha önce başka bir ödüle aday gösterilmiş olması veya başka bir ödülü almış olması; daha önce TBMM Onur Ödülüne aday gösterildiği halde ödüle layık görülmemiş olması TBMM Onur Ödülüne aday olarak belirlenmesine engel teşkil etmeyecek.

Adaylık sürecinde değerlendirilen adayların isimleri, ilgili bilgi ve belgeleri gizli tutulacak.

22 Kasım 2012 tarihli ve 28475 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Onur Ödülü Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@