Tbb Dündar Ve Gül İçin Hsyk'ya Başvuracak

Türkiye Barolar Birliği, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanma kararıyla ilgili adli ve idari soruşturma açılması için bugün HSYK’ya başvuracak.

Haberler 27.11.2015, 14:23
Tbb Dündar Ve Gül İçin Hsyk'ya Başvuracak

ANKARA (ANKA) – Türkiye Barolar Birliği, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanma kararıyla ilgili adli ve idari soruşturma açılması için bugün HSYK’ya başvuracak.

TBB’den yapılan yazılı açıklamada, Gazeteciler Dündar ve Gül’ün tutuklanmasının hukuka aykırı olduğu belirtilerek, tutuklamanın bir ceza olmadığı, sadece delillerin karartılması veya şüphelilerin-sanıkların kaçması somut tehlikesi varsa uygulanması gereken bir tedbir olduğu anımsatıldı. Kamuoyunda “MİT Tırları Soruşturması” olarak bilinen soruşturmada, şüpheli olarak adı geçen gazetecilerin şu ana kadar kaçmamış olmaları ve kamuoyunun daima önünde yer almalarının, kaçma-saklanma somut ihtimalinin bulunmadığının ispatı olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Soruşturma konusu, esas itibariyle, yayımlanmış bir haberden ibaret olduğuna göre, delillerin karartılmasından da söz edilemeyeceği açıktır. Şu halde gazetecilerin tutuklanması, daha önce siyasi içerikli pek çok ceza soruşturması ve davasında kamuoyunun yakından izlediği üzere bir tedbir olarak uygulanmamıştır. Hukuka aykırılığı açık olan bu keyfi kararın verilebilmiş olması, Sulh Ceza Hâkimliklerinin siyasi iktidarın yeni sopası olduğu yolundaki iddiaların da ispatı niteliğindedir” denildi. Basın özgürlüğüne vurgu yapılan açıklamada, özgürlüğün ortadan kaldırılması halinde vatandaşların, siyasi iktidarın uygulamaları hakkında bilgi edinme haklarını yitireceği, siyasi iktidarların denetimsiz kalacağı belirtildi.

AİHM’in basın özgürlüğüne ilişkin kararlarına atıfta bulunulan açıklamada, “Gazetecinin yayımladığı haberin içeriğinde devlet sırrı yer aldığı iddia ediliyorsa, bu bilgileri yasa dışı yollardan elde edenler veya sızdıranlar soruşturulsa dahi, bunları yayımlayan gazeteciler suçlanamaz. Gazeteciler hakkında ceza soruşturması açılmış ve tutuklama kararı verilmiş olmasının etkisi, yalnızca uluslararası camiada Türkiye’yi demokrasi ve insan hakları standartları açısından aşağılara çekmekle kalmayacaktır. İşaret ettiğimiz büyük çelişki, ülkemizi izahı fevkalade zor ve sonuçları uluslararası hukuk açısından ağır olabilecek bir çıkmaza da sokacaktır. Türkiye bunu hak etmemektedir. Dileriz yargı eliyle verilen bu zararı, en kısa sürede yine yargı telafi eder. Ulusal ve uluslararası hukuka aykırı bu kararla ilgili adli ve idari soruşturma açılması için de bugün Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na başvuracağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi. (ANKA) (YE/ÖZK

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@