Tbb Başkanı Feyzioğlu: Türk Vatandaşının Temel Haklarını İhlal Eden Bu Hukuksuzluğa Son Verilmeli

ANKARA(ANKA) - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bazı televizyon kanallarının Digitürk ...

Haberler 13.10.2015, 13:40
Tbb Başkanı Feyzioğlu: Türk Vatandaşının Temel Haklarını İhlal Eden Bu Hukuksuzluğa Son Verilmeli

ANKARA(ANKA) - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bazı televizyon kanallarının Digitürk ve Tivibu gibi platformlardan çıkarılmasına ilişkin RTÜK’e gönderdiği yazıda, “Türk vatandaşının temel haklarını ihlal eden bu hukuksuzluğa son verilmeli” dedi. 

Metin Feyzioğlu’nun, bazı televizyon kanallarının Digitürk ve Tivibu gibi platformlardan çıkartılmasına ilişkin RTÜK’e gönderdiği yazısında, “Üst kurulumuzun 6112 sayılı kanundaki görev ve yetkileri çerçevesinde, özellikle 29. maddenin gönderilmesiyle uygulanması gereken 8. ve 32. maddeler uyarınca müdahale ederek, her Türk vatandaşının temel haklarını ihlal eden bu haksızlığa son vermesi, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 110. maddesinin 17. bendinin verdiği görev ve yetki uyarınca saygıyla talep ederiz” denildi.

Feyzioğlu’nun yazısında, platform işletmeciliğinin bir kamu hizmeti olduğu, medya hizmet saplayıcısının kuruluşlara tarafsızlık ve hakkaniyet ölçülerinde, makul ve ayrım içermeyecek koşullarda hizmet vermek zorunluğuna vurgu yapılarak,” Cumhuriyet savcılarının bir medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bir platformdan çıkarılmasını emretme yetkisi yoktur. Anayasamızın 6/3’üncü maddesi uyarınca, ‘Hiçbir kimse veya organ kaynağının Anayasa’dan olmayan bir devlet yetkisi kullanamaz’. Şu halde, Cumhuriyet savcılığının platform işletmecilerine bir kısım televizyon kanalını platformlarından çıkarmaları, tarafsızlık ve hakkaniyet ölçüleri ile ayrımcılık yapma yasağına açıkça aykırıdır. Cumhuriyet savcılığının yazdığı söylenen yazı ve buna bağlı olarak platformdan çıkarma işlemi Anayasa madde 28’de güvence altına alınan basın hürriyetine, madde 25’te güvence altına alınan düşünce ve kanaat özgürlüğüne madde 27’de güvence altına alınan bilim ve sanat hürriyetine aykırıdır” denildi.

Cumhuriyet savcısının bu kararının kamu düzenini ihlal eden bir keyfilikte olduğunu belirtilen yazıda, “Bu keyfiliğe izin vermeme görevi ise RTÜK’tedir” denildi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@