Tbb Başkanı Feyzioğlu: Çantamızın İçinin Elle Ve Gözle Aranmasına İzin Veremeyiz

ANKARA (ANKA) - TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan saldırının ardından avukatların adliye girişinde yaşadığı sorunlarda çözüme ulaşıldığını açıkladı. Feyzioğlu, avukatların Avukat Kimlik Kartını özel o

Haberler 06.04.2015, 16:20
Tbb Başkanı Feyzioğlu: Çantamızın İçinin Elle Ve Gözle Aranmasına İzin Veremeyiz

ANKARA (ANKA) - TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan saldırının ardından avukatların adliye girişinde yaşadığı sorunlarda çözüme ulaşıldığını açıkladı. Feyzioğlu, avukatların Avukat Kimlik Kartını özel okuyucuya göstererek adliyeye giriş yapacaklarını, çantaların da X-Ray cihazına koyulması ve duyarlı kapıdan geçilmesi konusunda bir sakınca görmediklerini dile getirdi. Vatandaşların sırlarını saklama yükümlülüğünü taşıdıklarını anlatan Feyzioğlu “Çantamızın içini elle ve gözle aramaya izin veremeyiz çünkü vatandaşımızın sırrını saklama yükümlülüğümüz vardır, o bizim namusumuzdur. Üstü elle aramayı kabul etmiyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Kenan İpek, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve TBB Yönetim Kurulu Üyelerini makamında kabul etti. Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Feyzioğlu, devrin yapıcı olma, birlik olma devri olduğunu, kanunların tam olarak uygulanmasını istediklerini ve mevzuata ilişkin bir sıkıntının olmadığını belirtti.

Avukatların aranması konusunda uygulamaya ilişkin farklılıklar ve keyfilikler olduğunu anlatan Feyzioğlu, "Çağlayan’daki çok üzücü olayda da koluna avukat cübbesi almış teröristler, avukatlara mahsus girişten ve kimlik kartların okutarak değil, özel güvenliğin güvenlik şeridini kaldırıp yandan ‘buyurun’ demesi ile geçmişler. Bu da kare kare izleğimizde sabit oldu” dedi. Avukatlara yönelik özel bir güvenlik zaafı olmadığını belirten Feyzioğlu, adliyelerde ve kamu kurumlarında genel olarak bir güvenlik zaafı olduğunun aşikar olduğunu kaydetti.

-"VATANDAŞIMIZIN SIRRINI SAKLAMAK BİZİM NAMUSUMUZDUR"-

Türkiye’nin terörle yaşamaya devam edecek gibi göründüğünü dile getiren Feyzioğlu, yapıcı bir yaklaşımla 40’a yakın Baro başkanı ile bir araya gelerek tam bir fikir birliğine vardıklarını anlattı. Aldıkları kararları Yönetim Kurulu kararına bağladıklarını ifade eden Feyzioğlu, önerilerini şöyle sıraladı:

“Avukatlar çipli ve Türkiye’nin en güvenli kartı olan Avukat Kimlik Kartını özel okuyucuya gösterecekler, bunlar her adliyede var, turnikeden o şekilde geçecekler. Bu uygulamayı güvenlik görevlileri aksatmayacak. Biz zaten aksatılmasını istemiyoruz. İstanbul’da aksatılan uygulama bir daha yapılmayacak, güvenlik görevlileri bu konuda hassas davranacaklar. Çantalarımızı X-Ray cihazına koymakta ve duyarlı kapıdan geçmekte hiç bir sakınca görmüyoruz. Ancak Avukatlık Kanunu 58. maddenin yurttaşlarımızın sırlarını saklama yükümlülüğümüz gereği tam olarak uygulanmasından asla feragat etmeyiz. Çantamızın içini elle ve gözle aramaya izin veremeyiz çünkü vatandaşımızın sırrını saklama yükümlülüğümüz vardır, o bizim namusumuzdur. Üstü elle aramayı kabul etmiyoruz.”

-"DEVİR KEYFİLİKLERİ ÖNLEYEREK CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA DEVRİ"-

Duyarlı kapıların sadece silah boyutlarına sinyal verir şekilde ayarlanacağını belirten Feyzioğlu, kapının sinyal vermesi halinde ise avukatın sinyal veren materyali güvenlik görevlisine göstereceğini ifade etti. Kimsenin adliyeye silah ve bomba ile girmesini kabul etmediklerini, sinyal veren nesneyi ‘göstermeyeceğim’ diyen bir avukatın da olmayacağını kaydeden Feyzioğlu, aynı prosedürün hakim ve savcılara da uygulandığını anlattı. Adliyelerde de bugün bu uygulamanın başladığı bilgisinin kendisine ulaştığını belirten Feyzioğlu, “Duyarlı kapı kimsenin canın yakmaz, X-Ray’a çantaların konulması kimsenin canın yakmaz. Bu konuda bir restleşme içinde olmanın gereğini kimse şu ortamda görmüyordur. Önemli olan adliyelerde hepimizin can güvenliğinin sağlanmadır. Devir keyfilikleri önleyerek can güvenliğini sağlama devri” diye konuştu.

-"GİZLİ BİR ŞEY KALACAKMIŞ ENDİŞESİ İÇİNDE DEĞİLİZ"-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın otopsi raporunun açıklanması yönünde bir talebinin olduğunun anımsatılarak, kendisinin bu konu da bir isteğinin olup olmadığının sorulması üzerine Feyzioğlu, Bakanlığa adliye girişindeki sıkıntıların çözülmesi için geldiklerini belirterek, spekülasyonla, sosyal medya çalkantısı ile hareket etmenin doğru olmadığını kaydetti. Savcıların saldırıya ilişkin incelemeyi titizlikle yapacağına olan inancını dile getiren Feyzioğlu, “Soruşturma dosyasına mutlaka müdahillikler olacaktır. Gizli bir şey kalmaz. Gizli bir şey kalacakmış endişesi içinde değiliz Geçmişe yönelik olarak bu olayın hangi istihbarat zaafından kaynaklandığı, bir daha yaşanmaması açısından doğru tetkik etmek lazım. Aşama aşama teröristlere karşı yapılan operasyonunun masaya yatırılıp bir daha böyle bir üzücü bir olay daha gerçekleşirse acaba bir eksik var mıydı, açısından incelenmesi lazım. Birinin kusuru varsa bunun üzerine gidilir, bizde takipçisiyiz” dedi. (ANKA)

(YE/AYÇ) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@