Tarıma Yatırım Bölgeyi Geliştirecek

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde tarıma yapılacak yatırımın bölgeyi geliştireceğini bildirerek, “Su kaynaklarının, tarımın ve çevrenin sürdürülebil

Tarıma Yatırım Bölgeyi Geliştirecek

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde tarıma yapılacak yatırımın bölgeyi geliştireceğini bildirerek, “Su kaynaklarının, tarımın ve çevrenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, kamu yatırımları ve diğer faaliyetlerin yeniden programlanmasıyla bölgenin birçok sorunu çözülecek, topyekûn ve istikrarlı bir şekilde kalkınacak” dedi. 

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt illerini kapsayan Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, 3 Haziran 2011 tarihinde, sosyal, ekonomik ve çevre konularında gözlenen olumsuzlukları gidermek amacıyla kurulduğunu hatırlattı.

DOKAP’ın bölgenin ekonomik yapısını güçlendirerek, bölge insanının ortalama gelir düzeyini yükseltmeyi ve gelir dağılımını iyileştirmeyi, bölgenin sosyal gelişmesini, dayanışmasını ve iç entegrasyonu sağlamayı, bölgenin doğal kaynaklarını ve çevre kapasitesini koruyarak uzun dönemli sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmeyi amaçladığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Kalkınma stratejisi, ana ulaşım altyapısının, çok amaçlı su kaynaklarının geliştirilmesi, toprak mülkiyeti ve kullanımının iyileştirilmesi ve mahalli idarelerin güçlendirilmesi olmak üzere 4 bileşenden oluşuyor. DOKAP kapsamındaki iller, diğer unsurlarının yanı sıra hayvancılık, balıkçılık, tarım, orman varlıklarıyla da önemli bir konumda. Su kaynaklarının, tarımın ve çevrenin sürdürülebilirliğinin sağlanması, kamu yatırımları ve diğer faaliyetlerin yeniden programlanmasıyla bölge, topyekûn ve istikrarlı bir şekilde kalkınacak. 2014-2018 Eylem Planı kapsamında 10 milyar 369 milyon lira kamu yatırımı yapılacak.”

-TARIM SEKTÖRÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK 31 EYLEM-

Eylem Planı’nda yer alan 128 eylemden 31’inin tarım sektörüyle ilgili olduğunu bildiren Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Bu çerçevede, bölgede tarımsal kirliliğin izlenmesi ve azaltılması projesi uygulanacak. Bizim de içinde yer aldığımız çiftçi örgütlerimizle eğitim ihtiyaçları analiz edilecek ve gerekli görülen alanlarda eğitim programları düzenlenecek. Devam eden büyük su işleri hızlandırılarak sulama altyapısı geliştirilecek. Küçük sulama işleri tamamlanacak. Küçük ölçekli tarımsal sulama projeleri kapsamında gölet ve kapalı sulama sistemlerinin yapımı desteklenecek. Sulama sistemlerinin performansı izlenecek. Basınçlı sulama sistemleri ve etkin su kullanımı konusunda çiftçi ve teknik eleman eğitimi yapılacak. Islah ve taşkın koruma faaliyetleri hızlandırılacak. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri tamamlanacak.  KÖYDES Projesi kapsamında kırsal altyapı sorunları çözüme kavuşturulacak. Tarımsal araştırmalar altyapısı iyileştirilecek. Çiftçi eğitim ve yayım faaliyetleri geliştirilecek ve araştırma ile yayım faaliyetleri entegre biçimde yürütülecek. İl Gıda Kontrol Laboratuvarları için gerekli altyapı güçlendirilecek.

Sertifikalı tohum ve fidan üretimi ile kullanımı desteklenecek. Bölgenin bitkisel üretim potansiyeli değerlendirilecek. Potansiyel organik havzalar tespit edilecek. Çay ve fındık ürün kalitesi artırılacak.”

-DOKAP’IN POTANSİYELİ VE SORUNLARI-

DOKAP’ın 48 bin 256 kilometrekare yüzölçümüne sahip 8 ilden oluştuğunu, bölgenin ana geçim kaynağının tarım olduğunu hatırlatan Bayraktar, bölgede 1 milyon 148,3 bin hektar tarıma elverişli arazi bulunduğunu bildirdi. Bu alanın yüzde 7,5’inin nadasa bırakıldığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bölgenin en önemli ürünleri içinde fındık ve çay öncelikli. DOKAP’ta Samsun, Gümüşhane ve Bayburt hariç 5 ilde (Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) tarım alanlarının yüzde 70’i fındıklıklardan ve çay bahçelerinden oluşuyor. İşletme büyüklüğü, bitkisel ürün çeşitliliği ve ürün verimliliği bakımından dezavantajlı olan bölge, fındık, çay, kivi, arıcılık, alabalık yetiştiriciliği ve avcılık açısından şanslı konumda. Samsun, Gümüşhane ve Bayburt hariç özellikle sahil bandında 5 dekara kadar inen işletme büyüklüğü, arazilerin hisseli olması ve kadastro meselesi bulunması, fındık ve çay bahçelerinin büyük bölümünün ekonomik ömrünü tamamlayan bahçelerden oluşması bölgenin önemli sorunları arasında.”

Bölge genelinde toplam sulanabilir arazinin 858 bin 873 hektar olmasına karşın bu alanın sadece 256 bin 315 hektarının sulanabildiğine dikkati çeken Bayraktar, “Su zengini Doğu Karadeniz bölgemizde bile sulanan alanlar, sulanabilir alanların yüzde 30’unda kalıyor. Hızla sulama yatırımları bitirilmelidir. Ayrıca, yıl içinde yoğun yağış alan Doğu Karadeniz Bölgemizde taşkın riski de önemli bir sorundur. Bölgenin sulama altyapısı modernize edilerek güçlendirilmeli, taşkın ve ıslah faaliyetleri bir an önce tamamlanmalıdır. Ayrıca arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri de hızla bitirilmelidir” dedi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.