Tarihin en pahalı güvercini fiyatı dudak uçuklattı

Sakarya'da 3'üncüsü düzenlenen Tepeli Kostüm Güvercinleri Festlivali'nde alıcı bulan güvercinin fiyatını duyanlar inanamadı.

Tarihin en pahalı güvercini fiyatı dudak uçuklattı

Tarihin en pahalı güvercini fiyatı dudak uçuklattı 

Tarihin en pahalı güvercini fiyatı dudak uçuklattı - Türkiye'de 51 ilden festivale katılım sağlayanların yanı sıra Almanya'dan da dernek üyeleri fuara katıldı.

Sakarya'da düzenlenen 3. Tepeli Kostüm Güvercinleri Festivali bu sene rekora imza attı. Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı. Güvercin sevdalılarının bir araya geldiği etkinlikte yüzlerce ırk bin 500'ün üzerinde güvercin sergiye çıktı. Güvercin besleyenlerin dilinden düşmeyen, çocuğu gibi ilgi gösterip bakıp büyüttükleri güvercinler vakti zamanı gelince geniş ölçekli katılımcının bir araya geldiği organizasyonlarda görücüye çıkıyor.

Festivalde en fazla ilgi duyulan ırkların, 'künyeli', 'arkatepe', 'öntepe' ve 'çifttepe' oldukları belirtildi. Tepeli kostüm festivalinde 19 ayrı kategoride güvercinler, taşıdıkları ırkın özelliklerine göre puanlandırma sistemine tabii tutuldu. Organizasyonda yer alan yetkililerin puanları kuşların ön plana çıkmasına etki ettiği öğrenildi.

Hakem heyeti ülkemizin dört bir yanından geldi. Farklı illerden gelen 12 kişilik heyet tarafından puanlar verildi. Yarıştıkları kategorilerde ilk 3 sıralamada yer alan güvercinlerin sahiplerine belirli miktarda ödül ve plaket takdim edildi. Geniş katılımcının yer aldığı festivallerde ödül alan güvercin ve sahipleri Türkiye dahil dünya genelinde adını duyurması kolaylaşıyor. Böylelikle hem tanınırlık hem de imkan çeşitliliği elde ediyorlar.

TARİHİN EN PAHALI GÜVERCİNİ

Festivale İstanbul'dan katılım sağlayan bir vatandaş, 'İstanbul’dan geliyorum, Tepeli Kostüm Güvercinleri Derneği üyesiyim. Her sene üzerine koya koya gelinen bir festival. Ben de severek geliyorum. Bu sene de ziyaret etmek nasip oldu ve geldim. Kostüm güvercinleri besleyen arkadaşlarız, ben de onlardan bir tanesiyim. Naçizane gönül vermiş bir arkadaşınızım. Genelde klasiktir; işte kuşu sevmeyen buna gönül vermemiş olmayan insanlar bilemez derler ama bence hayvan sevgisi, merhamet sahibi her insanda olmalı ve burası merhamet sahibi insanların buluştuğu bir yer. Ben bu festival alanını bayrama benzetiyorum, bayramlarda uzaktan akrabalar bir araya gelir ve kaynaşırlar. Bu festivallerde bu gibi heyecanların yaşandığı, paylaşıldığı bir alan. Burada olmaktan çok mutluyum.' dedi.

Türkiye'nin en pahalı güvercini 1 milyon liraya satıldı. Festivale yoğun ilgi duyuldu. Uluslararası alanda kuş, barışın simgesidir. Öne çıkan amaç, güvercin ve insanlar arasındaki birleştirici ve bütünleştirici özelliği ebediyen yaşatmak ve yaygınlaştırma hedefinin olduğu vurgulandı.

SONRAKİ HABER