Tanrıkulu: Bu Ebedi Mağduriyeti Bundan Sonra Size Yaşatmayacağız

ANKARA (ANKA) - CHP ile AK Parti arasında gerçekleşen bayramlaşmada, AK P...

Haberler 25.09.2015, 12:20
Tanrıkulu: Bu Ebedi Mağduriyeti Bundan Sonra Size Yaşatmayacağız

ANKARA (ANKA) - CHP ile AK Parti arasında gerçekleşen bayramlaşmada, AK Parti’nin “Haydi Bismillah” isimli şarkısının yasaklanması nedeniyle iki parti heyeti arasında bir tartışma yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, AK Parti heyetine “Besmele bizim kutsalımızdır. Hem ‘78 milyonun ortak değeridir’ diyorsunuz hem de seçim şarkısı gibi bir propaganda aracına, herkesin kutsal değeri olan besmeleyi koyuyorsunuz. Bu ebedi mağduriyeti bundan sonra size yaşatmayacağız” sözleriyle seslendi.

 Kurban Bayramı’nın ikinci gününde Ankara, siyasi partiler arası bayram ziyaretlerine sahne oluyor. Partiler arası bayramlaşma programı kapsamında CHP Genel Merkezi, AK Parti heyetini ağırladı. AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu başkanlığındaki heyeti, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milletvekili Necati Yılmaz, Parti Meclisi Üyeleri Fevzi Gümüş ile Rana Bozkurt karşıladı.

Bayramlaşma merasiminin ardından Gündoğdu’nun “Biz de bugün ‘haydi bismillah’ dedik, ‘CHP ile bayramlaşmayı başlatalım’ dedik” ifadesini kullanması üzerine Tanrıkulu’nun yanıtı gecikmedi: “Biz de her günümüze, her işimize ‘haydi bismillah’ diyerek başlıyoruz.”  

İki parti heyetinin gündeminde seçimler de vardı. 1 Kasım’daki seçimin Türkiye için hayırlı olmasını dileyen Tanrıkulu, “Gerçi bizim tercihimiz değildi ama sonuçta böyle bir durumla karşı karşıya kaldık” diye konuştu. Bunun üzere Gündoğdu ise “Olan şeyde hayır vardır. 7 Haziran’da hiçbir parti tek başına iktidar olamadı. İnşallah tek başına iktidar bir partiyle yeniden istikrara kavuşulur. Yeniden seçime ihtiyaç kalmaz” dedi.

Tanrıkulu’nun “AK Parti iktidar olana kadar, ilelebet seçim var diyorsunuz” şeklindeki sözlerine karşın Gündoğdu şunları kaydetti:

“Yok, öyle demiyorum. Türkiye’de bir demokrasi tarihimiz var. Onun için 7 Haziran’da madem bir iktidar çıkamadı, bu iradenin sahibi millet. Demokrasi, sandık milletin güvendiği, iradesinin yansıdığı en önemli yer. Ama biz tek başımıza iktidar olmak için hazırlanıyoruz.”

“Mevcut parlamentodan bir hükümet çıkabilir” derken, vatandaşlara son üç, dört aylık sürecin yaşatılmaması gerektiğinin altını çizen Tanrıkulu, şöyle konuştu:

“Fakat bir hükümet çıksaydı biz, Türkiye’ye daha hayırlı olacağına inanıyorduk. En azından içinde bulunduğumuz durum yaşanmazdı. Türkiye’de maalesef işler iyi gitmiyor. Her gün gençler yaşamını yitiriyor, çok ağır bir çatışma ortamı var, askerler, polisler şehit düşüyor. Hiç olmazsa bir hükümet olsaydı, yani zorunlu hükümet değil de gerçekten de bu milletin içinden çıkmış, parlamento içinden çıkmış bir hükümet olgusu olsaydı ben Türkiye’ye daha yararlı olacağını düşünüyorum. Umarız hiç olmazsa seçime kadar giden süre ve seçim günü dürüst bir adil seçimin, güvenlik içerisinde yapılacak bir seçimin ortamı oluşur.”

Tanrıkulu, seçimin kesin kuralları bulunduğunu da vurgularken “O kurallar seçime göre veya isteyen partiye göre değişen kurallar değil. Dürüst ve adil bir seçim içerisinde, güvenlikli bir ortamın başta hükümet olmak üzere bütün siyasi partiler bakımından sağlanmasının zorunlu ve gerekli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ahmet Gündoğdu da şu açıklamaları yaptı:

“Koalisyondan bahsettiniz. Elbette seçimin, 7 Haziran’ın ertesi günlerde yüzde 13’ün, yüzde 16’nın, yüzde 25’in adeta yüzde 41’den büyükmüş gibi bir algıyı hep beraber yaşadık. Sonra sizler yüzde 60 bloktan bahsettiniz. Biz de ‘buyurun yüzde 60 blok ile ülkeyi yönetin’ dedik ama sonra öyle bir blok olmadığı anlaşıldı. HDP ile hükümet kuramazdık, bu bizim tercihimiz olamazdı. ‘CHP ve MHP ile neden olmasın’ dedik. MHP, ‘CHP ile kurun’ dedi. Nezaketinize teşekkür ediyoruz. 34 saat ciddi çalışmalar yapıldı.

Reformdan, restorasyondan her iki partinin doğal olarak anladıkları şeyler farklı şeyler. Bizim reform olarak gördüğümüz şeyler sizde restorasyona tabi olacak şeyler olarak görülebildi, görüldü. Ben espriyle girdim, siz de espriyle cevap verdiniz, besmele olayında olduğu gibi. Biz din eğitimini, katsayı engelinin kalkmasını, imam hatiplerin ortaokul kısmının açılmasını, 28 Şubat'la, yasakçı zihniyetle mücadele, ‘her işin başı besmeledir, her hayrın başı besmeledir’ anlayışıyla yaptık ama siz bunlara karşı çıktınız. Meclis'teki tartışmalar boyutuyla söylüyorum tartışma açmak için değil.”

Gündoğdu, besmelenin 78 milyonun ortak değeri olduğunu hatırlatarak, "Besmeleyle start verdiğimiz çalışma da bir milletvekiliniz tarafından YSK’ya götürüldü. Genel Başkan da ‘Biz ibadeti Allah için yaparız’ dedi. Şimdi, ‘biz ibadeti Allah için yaparız’ siyasete dini alet etmek olmuyor da ‘haydi bismillah neden oluyoru’ kamuoyu anlayabilmiş değil. Sonuçta besmele bizim hayat tarzımız, biz yaşamaya devam edeceğiz. Hukuki gerekçeler, kurallar neyse de seçim kanunları boyutunda ona uyacağız” dedi.

Sezgin Tanrıkulu da Gündoğdu’nun sözlerine karşılık, “Bir şeyi düzeltmemiz lazım. Koalisyon görüşmeleri sırasında kesinlikle imam hatipler, din dersleri gündeme gelmemiştir. Gündeme gelmeyen konular üzerinde konuşma yapılmasını şahsen doğru bulmam” dedi.

CHP üzerinden mesaj vermenin doğru olmadığını aktaran Tanrıkulu,  şunları kaydetti:

“Besmele bizim kutsalımızdır. Tam da siyasi partiler yasası bunun için yani kutsal ve ortak değerlerimizin herhangi bir siyasi parti tarafından siyasi propaganda aracı olarak kullanmasının önlenmesi açısından bu getirilmiştir. Dolayısıyla ‘Hem 78 milyonun ortak değeridir’ diyorsunuz hem de seçim şarkısı gibi bir propaganda aracına, herkesin kutsal değeri olan besmeleyi koyuyorsunuz. AK Parti’de çok iyi hukukçular vardır. Bunun bir şarkıda yer almayacağını bilebilecek yetenekte olan hukukçular var. Bunun bile bile oraya konmasının nedeninin de ‘YSK bir karar versin de bu sefer de seçim şarkısı üzerinden mağdur olalım ve ebedi mağduriyet devam etsin.” Yasaklanan besmele değil, propaganda aracı olmasıdır. Ama bir siyasi partinin seçim şarkısında herkesin kutsal değerinin, 78 milyonun ortak değerinin yer almaması gerekir ki, bunu en iyi bilebilecek olan da ilk demeci veren de Bekir Bozdağ”dır. YSK”nın yapısını biliyoruz, kimler tarafından atandığını biliyoruz. Yani YSK”dan hangi kararların çıktığını biliyoruz. Dolayısıyla bu ebedi mağduriyeti bundan sonra size yaşatmayacağız. Haydi bismillah.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@