Talip Geylan: İhtiyaç Sahibi Öğrencilerden YKS Ücreti Alınmasın!

ÖSYM'nin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için öğrencilerden talep ettiği sınav ücretine 2021 zammı yapılmasının ardından Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan bir açıklama yaparak ihtiyaç sahibi öğrencilerden YKS ücreti alınmaması gerektiğini söyledi.

Talip Geylan: İhtiyaç Sahibi Öğrencilerden YKS Ücreti Alınmasın!

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavların icretlerine 2021 zammı uygulandı. Buna göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için öğrencilerin ödeyecekleri ücret yüzde 28,5 arttırıldı.

İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERDEN YKS ÜCRETİ ALINMASIN!

YKS ücretlerine yapılan zamla alakalı olarak Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan bir açıklama yaptı. İhtiyaç sahibi öğrencilerden YKS ücreti alınmaması gerektiğini söyleyen Talip Geylan, “Enflasyon yüzde 14,6 olarak gerçekleşmiş, 2021 yılı için Yeniden Değerleme Oranı ise yüzde 9,11 olarak belirlenmiştir. Hal böyleyken öğrencilerimizin YKS başvuru ücretlerine yüzde 28,5 zam yapıldı. Bu karar yeniden gözden geçirilip yeni bir değerlendirme yapılmalıdır.” dedi.

HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU!

YKS ücretlerinin yükseliğine dair itirazlarını sürdüren Talip Geylan, “Salgın döneminde ülkemizde birçok kesim yeni ekonomisi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bırakın sınav ücretlerine zam yapıp bu ücretleri yükseltmeyi tam aksine bu konuda yeni kolaylıklar sağlanmalıdır. Hükümete buradan bir çağrıda bulunma istiyorum. Salgın sürecinde işsiz kalan, işyerini kapatmak zorunda kalan veya gelir kaybına uğrayan vatandaşlarımızın çocuklarından YKS başvuru ücreti alınmasın.” ifadelerini kullandı.

ÖSYM'NİN KARARI MERAKLA BEKLENİYOR!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan'ın bu açıklamasına büyük bir destek verildi. Sosyal medyada oldukça haklı bir talepte bulunduğu konusunda hemfikir olunan Talip Geylan'ın bu açıklamaları çok ses getirdi. Şimdi tüm gözler ÖSYM'ye çevrildi. YKS'ye girecek olan olan öğrenciler her oturum için 2021 yılında 90 TL ödeyecekler. 3 oturuma katılacak bir öğrencinin ailesine sınav başvuru maliyeti 270 TL olacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@