Takas Edilen Suriyeliler'den 12'si Hatay'da Kaldı

Ferhat DERVİŞOĞLU- Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA) - SURİYE'de muhaliflerin kuşatması altında olan rejim yanlısı 338 yaralı ve refakatçi ile rejim askerlerin kuşatması altındaki 126 yaralı ve refakatçinin, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğündeki takas işlemleri gece yarısı tamamlandı. Lübnan'dan uçakla Hatay'a getirilen muhalif yanlılarından durumu ağır 6 yaralı, 6 refakatçi ile birlikte Hatay'daki hastanelerde tedavi altına alınırken, 114'ü Suriye'ye geçti.

Haberler 29.12.2015, 13:24
Takas Edilen Suriyeliler'den 12'si Hatay'da Kaldı

 (DHA) - SURİYE'de muhaliflerin kuşatması altında olan rejim yanlısı 338 yaralı ve refakatçi ile rejim askerlerin kuşatması altındaki 126 yaralı ve refakatçinin, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğündeki takas işlemleri gece yarısı tamamlandı. Lübnan'dan uçakla Hatay'a getirilen muhalif yanlılarından durumu ağır 6 yaralı, 6 refakatçi ile birlikte Hatay'daki hastanelerde tedavi altına alınırken, 114'ü Suriye'ye geçti.

Muhaliflerin kuşatmasındaki İdlib'e bağlı Fua Köyü'nde oturan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlıları ile rejim askerlerin kuşatmasındaki başkent Şam'ın Zebadani Köyü'nde oturan muhalif yanlılarının takası için İHH'nın oluşturduğu İnsani Diploması Heyeti çalışma başlattı. Yapılan girişimler olumlu sonuçlandı ve muhalifler 113'ü yaralı 338 Esad yanlısını, rejim ise 60'ı yaralı 126 muhalif yanlısını takas etmeye razı oldu.

UÇAKLAR AYNI ANDA KALKTI

Fua Köyü'ndeki 338 kişi Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan Bab-Al Hava Sınır Kapısı'nda İHH heyeti tarafından Lübnan'a gönderilmek üzere muhaliflerden teslim alındı. O sırada Lübnan sınırında bulunan Zebadani Köyü'ndeki muhalif yanlıları Beyrut'a götürüldü. Dün akşam saatlerinde Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen 338 Suriyeli, yapılan işlemlerinin ardından otobüs ve ambulanslarla Hatay Havaalanı'na götürüldü. Yolda Jandarma ve polisin eskortluk ettiği rejim yanlıları, THY tahsis edilen 2 uçakla Beyrut'a götürüldü. 126 muhalif yanlısı Suriyelinin bulunduğu uçakta aynı anda Beyrut Havaalanı'ndan kalktı.

Gece saatlerinde Hatay Havalimanı'na inen Suriyeliler'den 6'sı tedavileri için kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Hastalara 6 refakatçi eşlik etti. Havaalanı çıkışında Hatay'da yaşan Suriyeliler tarafından Suriye bayraklarıyla karşılanan diğer 114 Suriyeli ise güvenlik önlemleri altında otobüslerle güttürüldükleri Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@