Tacize uğradı, adli tıp 'sağlığı iyi' dedi, intihar etti, soruşturma bile açılmadı!

Antalya'da uğradığı cinsel istismarın ruh sağlığını bozacak mahiyette olmadığı yönünde rapor verilen 15 yaşındaki kız çocuğu, rapordan 10 gün sonra yaşamına son verdi.

Haberler 06.01.2016, 17:27
Tacize uğradı, adli tıp 'sağlığı iyi' dedi, intihar etti, soruşturma bile açılmadı!

Antalya'da cinsel tacize uğrayan 15 yaşındaki kız çocuğuna adli tıp tarafından "ruh sağlığı iyi" raporu verildi, kız çocuğu rapordan 10 gün sonra intihar etti ancak savcılık intiharla ilgili kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi. 

NELER YAŞANDI? 

24 Ekim 2000 doğumlu Rüya D.'nin annesiyle babası, kendisi daha küçük yaştayken ayrıldı. Velayeti babasına verilen küçük kız, daha sonra yurda yerleştirildi. İkinci evliliğini yapan anne Habibe K., Rüya 8 yaşına geldiğinde yanına aldı.

23 NİSAN GÜNÜ TACİZE UĞRADI! 

2014 yılının 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katıldıktan sonra annesi, Rüya'yı üvey babası Cihan K.'nin çalıştığı Karaalioğlu Parkı'nın yanındaki oto yıkamacıya gönderdi. Burada işyeri sahibinden sigara isteyen kızına kızan üvey babası, eve gitmesi için otobüse bindirdi. Annesinin kızmasından endişe eden Rüya, bir durak sonra inip Kaleiçi'nde metruk bir alana gitti. 

"SENİ GÖZALTINA ALDIM" DEYİP EVİNE GÖTÜRDÜ

Burada küçük kızı gören 32 yaşındaki Cevher A.P., polis olduğunu iddia edip "Uyuşturucu şüphelisi olarak seni gözaltına alıyorum. Karakola gideceğiz" dedi. Cevher A.P., daha sonra Rüya D. ile birlikte kent içi ulaşımını sağlayan otobüse bindi. Cevher A.P. ile kızın durumundan şüphelenen bir kadın yolcu, Güzeloba Mahallesi'nde otobüsten inen ikiliyi takip etti. Küçük kızın bir sitenin zemin katındaki daireye götürüldüğünü gören kadın, polise haber verdi. 

''BENİ OKŞAMAYA ÇALIŞTI''

Olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınan Cevher A.P., kızın bağış toplamak için eve geldiğini iddia etti, ardından 300 lirasını çaldığı iddiasında bulundu. Rüya D. ise Cevher A.P.'nin kendisini polis olarak tanıtıp 'karakola gidiyoruz' diyerek evine getirdiğini, sonra da kendisini okşamaya başladığını, ancak buna izin vermediğini anlattı. 

Bunun üzerine tutuklanan Cevher A.P. hakkında 13 yıla kadar hapis istemiyle Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Cevher A.P., geçen yıl nisan ayında tahliye edildi. Tahliye kararı üzerine bu kişinin tekrar kendisini kaçırmasından endişe eden Rüya D., eve kapandı. 

"RUH SAĞLIĞI BOZUK DEĞİL" RAPORUNDAN 10 GÜN SONRA İNTİHAR

Mahkeme talep üzerine küçük kızın ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için Rüya D.'nin bir de Adli Tıp 6'ncı İhtisas Kurulu'na gönderilmesine karar verdi. Geçen yıl 8 Temmuz'da Rüya D. hakkında düzenlenen raporda, mağdurede stres bozukluğu tespit edildiği, bu tablonun ruh sağlığını etkilediği, ancak ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olmadığı belirtildi. Rüya D., rapordan 10 gün sonra kendisini evin kapısına asarak yaşamına son verdi. 

"İNTİHARLA İLGİLİ KOVUŞTURMAYA GEREK YOK"

Rüya D.'nin ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmadan sonuç çıkmadı. Savcılık, maktulü intihara yönlendiren veya ölümünde kusur bulunan kimse bulunmadığı anlaşıldığından şüpheli olarak görülen Rüya'nın annesi Habibe K. ile çocuğa istismardan yargılanan Cevher A.P. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

ANNE: KIZIMIN RUH SAĞLIĞI İSTİSMARDAN DOLAYI BOZULDU

Kızının uğradığı istismarla ilgili devam eden davanın 11'inci duruşmasına katılan Habibe K., şunları söyledi:

"Kızım bana sanığın göğüslerini ellediğini söyleyerek ağladı. Okula gitmek istemedi. Bu olaydan sonra kızım tekrar yurda alındı. 5 ay yurtta kaldı. Camları kırmış, kendisini kesmeye çalışmış. Bu nedenle yeniden bana verdiler. Bu olaydan önce kızım benimle yemek yapar, ev işlerine yardım eder, gezmelere giderdi. Daha sonra odasına kapandı. Geceleri uykudan çığlık atarak kalkmaya başladı. Psikolojik tedavi görmeye başlamıştı, ilaç kullanıyordu. Buna rağmen İstanbul 6'ncı Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun ruh sağlığının bozulmadığına ilişkin nasıl rapor verdiğini bilemiyorum."

DHA

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@