Suudi Başkonsolosluğu Önünde Raif Bedevi Eylemi

İSTANBUL (ANKA)- Uluslararası Af Örgütü, üç yıl önce tutuklanan blog yazarı Raif Bedevi için bugün İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirdi. "Raif Bedevi'ye Özgürlük!" pankartı tutan akti

Haberler 07.05.2015, 19:13
Suudi Başkonsolosluğu Önünde Raif Bedevi Eylemi

İSTANBUL (ANKA)- Uluslararası Af Örgütü, üç yıl önce tutuklanan blog yazarı Raif Bedevi için bugün İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirdi.

"Raif Bedevi'ye Özgürlük!" pankartı tutan aktivistler, konsolosluk kapısında Bedevi ve avukat Velid Ebu El-Hair'in de aralarında bulunduğu düşünce mahkumlarının serbest bırakılması çağrısında bulundu. Dünyanın pek çok kentindeki Suudi temsilcilikleriyle eş zamanlı olarak gerçekleşen ve yaklaşık 15 dakika süren eylem olaysızca sona erdi.
 
-İSLAM'A HAKARET GEREKÇESİYLE TUTUKLANDI-

Raif Bedevi, kurduğu “Suudi Arabistanlı Liberaller” isimli internet sitesi yüzünden “İslam'a hakaret ettiği” gerekçesiyle tutuklanmıştı. Suçlamalar, Bedevi'nin yazdığı ve dini yetkilileri eleştirdiği yazılarla ilgiliydi. 31 yaşındaki blog yazarı, 2014 Mayıs ayında 10 yıl hapis, bin kırbaç ve ağır para cezasına çarptırılırken, 9 Ocak'ta ilk kez halk önünde kırbaçlandı.

 
-SUÇU HÜKÜMRANA İTAATSİZLİK-
 
Ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından Avukat Velid Ebu El-Hair ise 6 Temmuz 2014'te, yetkileri açıkça belirtilmemiş olan Özel Yetkili Ceza Mahkemesi tarafından "hükümrana itaatsizlik" ve "dışarıya kamu düzenini tehdit eden bilgiler sızdırmak" gibi suçlardan 15 yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti.

Suudi Arabistan’da 2011 yılının Mart ayından beri 'güvenlik' adı altında muhalif sesleri bastırmaya devam ediyor. Ülkede reform çağrısında bulunan ve insan hakları ihlallerine karşı eylemler düzenleyen barışçıl protestocular bastırılıyor. Aralarında aktivistlerin, akademisyenlerin ve blog yazarlarının da yer aldığı muhalifler tutuklanıyor ve hapis cezasına mahkum ediliyor. (ANKA)

(MLT/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@