Sütlüoğlu'nun Eski Çay Paketleri Koleksiyonu

RİZE(ANKA) - Çevre Eski Bakanı, ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanı...

Haberler 18.09.2015, 21:25
Sütlüoğlu'nun Eski Çay Paketleri Koleksiyonu

RİZE(ANKA) - Çevre Eski Bakanı, ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize’de 1938 yılında başlayan ilk yaş çay yaprağı hasadı ile birlikte, kuru çay üretimine başlanan o yıllara ait çay paketlerini elde ederek, makam odasındaki vitrinde sergiliyor. Genel Müdür Sütlüoğlu’nun hedefi, geçmişten bugünümüze kadar çaya özgü materyallerin sergileneceği, çay müzesini hayata geçirmek.

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun, makamının hemen yanı başında sergilemiş olduğu ve üzerlerimdeki üretim tarihlerine bakınca birçoğu yarım asrı aşan kuru çay paketleri, makamına gelenlerin bir hayli dikkatini ve beğenisini topluyor.

ÇAYKUR Genel Müdürü ve Ulusal Çay Konseyi Başkanı İmdat Sütlüoğlu, “Tüm Türkiye genelinde, başta bölgemiz ve Rize’miz olmak üzere, ekonomik ve sosyal yönden kalkınma, istihdam sağlama, onlarca ürün çeşitliği ile yurt içi ve yurt dışında milyonlarca tüketicinin damak tadına ve sağlığına hitap eden, ÇAYKUR ismi artık bir dünya markasıdır. O nedenle Türkiye’de çay tarımının başlangıcından bu zaman kadar çayımıza ait, çayımıza özgü, çayın imalatı, üretimi, paketi vs. gibi geçmişe ait ne varsa bunları araştırarak, bularak, elde ederek, tarihsel geçmişi ve değeri olan bir Çay Müzesi kurma çalışmalarını hayata geçirmek istiyorum. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımızdan önce, çayın bağlı olduğu Tekel Bakanlığımız dönemlerinden bu zamana kadar, üretilip piyasaya sürülen kuru çay paketlerinin çoğunluğunu kendi çay fabrikalarımızda vitrinde, arşivde vs. gibi noktalarda bulunan çay paketlerimizi araştırarak elde etmiş bulundum. Gerek fabrika ve birimlerimizde, gerekse piyasada, dost ve arkadaş çevresinde saklanan ve gönüllü olarak bu çay paketlerini veren dostlarımız vardır. İlerleyen tarihlerde yerli ve yabancı misafirlerimizin, çayımızın geçmişini merak eden hereksin seyrine ve bilgisine sunacağımız, Çay Müzesindeki esreler, çayın ilk hasadı ve üretimi tarihinden bu zamana kadar kullanılmış olan, makineler, tüm araç, gereçleri, paketleri toplayıp ve elde ettikten sonra halkımızın görünümüne sunacağız. Fakat çay müzemizde bulunacak olan çayımızın geçmişine özgü bu materyallerin tamamen yerli, buradaki çay fabrikalarımızda kullanılmış ve bizim fabrikalarımızdan üretilmiş ürünlerden oluşmasıdır. Burada bulunan eski ÇAYKUR çay paketleri 50 adet olup, çoğunluğu 1980 öncesi çay paketlerinden oluşmaktadır. “dedi. (ANKA)

(NT/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@