Suriyelilerin Umudu Bayramda Almanya'da Olmak

SURİYELİLERİN UMUDU BAYRAMDA ALMANYA’DA OLMAK

Haberler 19.09.2015, 15:43
Suriyelilerin Umudu Bayramda Almanya'da Olmak
SURİYELİLERİN UMUDU BAYRAMDA ALMANYA’DA OLMAK

Başbakanlık Türkiye İnsan Hakları Kurumu heyeti, TEM otobanında bekleyişlerini sürdüren Suriyelileri ziyaret etti. Heyet, Suriyelilerin taleplerini ve kişisel sorunları olup olmadığını sordu. Sığınmacılar jandarma ve polis ablukasının kaldırılarak Yunanistan’a yürümelerine izin verilmesini istedi. Heyet ile görüşen sığınmacıların temsilcilerinden Nurettin Hamza, “Biz sorunlarımızı meclise ve gerekli tüm kurumlara gönderdik. Başka talebimiz yoktur. Bayramda Almanya’da olmak istiyoruz. Askerleri kaldırın ve yürüyüşümüze izin verin” dedi.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI DA İKNA EDEMEDİ

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da Sarayiçi mevkiine gitmeyi kabul etmeyen otobandaki sığınmacılarla görüştü. Sarayiçi mevkiindeki imkanların daha iyi olduğunu anlatan Vali Şahin, “Sizleri ikna etmeye ya da taleplerinizi dinlemeye gelmedik. En başından bu yana sizin taleplerinizi dinliyoruz. Sadece Sarayiçi’ne gitmenizi istiyoruz. Burası uluslararası yol ve 2 gündür kapalı. Bu Türkiye’ye zarar veriyor. Yolu açın Sarayiçi’ne gelin” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da Yunanistan’ın sınırı açmadığını ve sığınmacıları istemediğini söyleyerek sorunun Türkiye’de olmadığını anlattı. Fakat ikna olmayan sığınmacılar Yunanistan sınırına yürümek istediklerini ifade ederek başka bir çözüm ve yardım istemediklerini söyledi. Taleplerini devletlere gönderdiklerini belirten temsilcilerden Nurettin Hamza ve Muhammed Al Arabi, dilekçe göstererek yolun açılmasını istedi. Yolu kesen jandarma ve polis ekiplerinin önünde toplanan sığınmacılar, şarkılar ve sloganlarla Yunanistan’a yürümek istediklerini dile getirdi.

KARTONDAN ŞAPKA

Hava sıcaklığının 23 derece olduğu Edirne’de TEM otobanının da bekleyen Suriyeliler, güneşten ve sıcaktan korunmak için kendi imkanlarıyla kartonların ortasını keserek şapka yaptı. Kadın ve çocuklar ise çadırların yanı sıra otoban bariyerleri arasında gerdikleri battaniyelerle güneşten korunmaya çalışıyorlar.

MİNİ KONSER VE MİNİK SAYİF İLGİ GÖRDÜ

Edirne’ye kemanıyla birlikte gelen Suriyeli çocuk ve gitarlarıyla gelen 3 kişi jandarma ve polis kordonu önünde mini konser verdi. En yoğun ilgiyi ise babasının polis ve jandarma kordonu önüne bıraktığı 2 yaşında Suriyeli çocuk Sayif gördü. Elinde tespihle kalkanlı jandarma ekibinin önünden emekleyerek geçen Sayif, farkında olmadan da gazeteciler pozlar verdi.

Yaklaşık 500 sığınmacının TEM otobanın, bin kadarının Sarayiçi Er Meydanı’nda, yaklaşık 200 Suriyeli’nin ise kent merkezindeki İlhan Koman Parkı'ndaki bekleyişi sürüyor.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@