Suriyelilerin eve dönüş hızı artmasıyla Türk işverenler paniğe kapıldı

2011 yılından beri ülkemizde misafir olan göçmenlerin son günlerde evleri Suriye'ye geri döndüğü, Türk işverenlerin panikte olduğu belirtildi.

Suriyelilerin eve dönüş hızı artmasıyla Türk işverenler paniğe kapıldı

2011 yılından beri ülkemizde misafir olan göçmenlerin son günlerde evleri Suriye'ye geri döndüğü, Türk işverenlerin panikte olduğu belirtildi. Ülkemizde yıllardır istihdam sorununun üstüne birde milyonlarca niteliksiz göçmenlerin eklenmesiyle işçi-işveren arasında uyuşmazlık daha da arttı.

Çalışma koşulları, ücret, sigorta, yemek ve yol parası gibi yükten kurtulmak isteyen işveren, niteliksiz iş bilmeyen göçmenleri tercih ederek kar marjını arttırmaya yönelik adımlar atmıştı. Türk işçilerin bu durumdan rahatsız olduğu ama herhangi bir çözüm yolu üretilmediği için Suriyeli göçmenlerin sebep olduğu yeni iş koşullarına mecburen ayak uydurmak zorunda kalmakta. 

2023 genel seçimlerine az bir süre kala aylar öncesinden siyasi partiler ülkemizin temel sorunlarına çözüm bulmak adına birtakım çalışmalar yürüttükleri projelerin ucundan detaylar verdi. Aylarca ülke gündeminde Suriyeli göçmenler nasıl ülkelerine gönderilecek meselesi konuşulurken, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın çözümü ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. Kamuoyunda uzun süre konuşulan çözüm önerisi kimi kesimi rahatsız ederken, kimi seçmen tarafından da olumlu karşılandı. 

Suriyeli göçmen sorunu önümüzdeki genel seçimlerde partilerin vaatleri arasında ilk sırada yer alıyor. Siyasi partiler topyekun veyahut kademeli geri dönüş programlarını açıkladı. Açıklanan programın detayları tam belli olmasa da geri dönüşlerin ne şekilde sağlanacağı yönünde kesinlik var. 

Suriyeli sığınmacıların bir kısmı yavaştan ülkelerine geri dönüş yoluna düşmüş olması, ülkemizde başta tekstil olmak üzere insan gücünün yoğun kullanıldığı sektörlerde işçi açığına sebep oldu. Türk işverenler 2011 yılından sonra tercihini mültecilerden kullanarak, ucuz maaş ve belirli alanlarda yasal ödemelerden kaçarak kar maliyetlerini arttırmaya gitti. Şimdi de eleman açıkları olmalarından dert yanmakta. İstanbul'da işverenlerin, ''Şimdi eleman bulamıyoruz. Türk işçiler yüksek fiyat istiyor. Zor duruma girdik'' sözleri yoğun tepki çekti.

Teknolojinin gelişmesiyle meslek tercihleri evrilerek çağa ayak uydurmaya başladı. Yeni nesil doğduğu an tanıştığı beraber geliştiği teknolojiyle özellikle internet alemi üzerinden yeni gelişen meslek türlerine, sanatkârlık istemeyen yoğun fiziksel güç bulundurmayan iş olanaklarına yönelmesiyle ara eleman problemi git gide artarak büyüyor. İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde bazı üretim merkezlerinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmesiyle nitelikli ve yetişmiş eleman açığı olduğu açıklandı.