Şubat Ayı Evde Bakım Maaşı Yattı Mı, Ne Zaman Yatacak? 12 Şubat 2021 Engelli Ve Yaşlı Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç olan ve evde yaşayan engelli ve yaşlı bakıma muhtaç kişiler için verilen evde bakım parası Şubat 2021 ödemeleri hak sahiplerinin banka hesaplarına yatmaya başladı. 12 Şubat 2021 evde bakım parası yatan iller listesi belli oldu.

Şubat Ayı Evde Bakım Maaşı Yattı Mı, Ne Zaman Yatacak? 12 Şubat 2021 Engelli Ve Yaşlı Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları arasında olan evde bakım maaşı Şubat ödemeleri yatmaya başladı. Evde bakım maaşı ödemeleri yatan iller açıklandı. Evde bakım maaşı hangi illerde yattı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç olan engelli ve yaşlı vatandaşlar için ödenen evde bakım maaşı son dakika gelişmeleri büyük bir ilgiyle araştırılıyor. Her ay yapılan bu ödemeler hak sahiplerinin banka hesaplarına aktarılıyor. Banka hesaplarından evde bakım maaşı ödemelerini tahsil edecek olan vatandaşlar ödeme gününe dair açıklamaları dikkatle takip ediyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı sosyal yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan bir yardım programıdır. Evde bakım parası ile bakanlık bakıma muhtaç olan engelli ve yaşlı bireylerin aile ortamında yaşamalarını temin etmeyi amaçlamaktadır. Engelli ve yaşlı vatandaşların bakım evleri ve huzur evleri gibi kurumlarda aile mutluluğundan eksik kalacaklarını düşünen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu durumda olan yakınlarının bakımlarını üstlenen vatandaşlara her ay evde bakım parası ödemektedir. Bu şekilde bakımı üstlenenler maddi oalrak ekstra bir külfet ile karşılaşmazken engelli ve yaşlı bireyler de ailelerinden uzak bir şekilde yaşamak zorunda kalmıyorlar.

EVDE BAKIM PARASI ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

Evde bakım parası almak için tüm işlemlerini ve başvuru süreçlerini tamamlayan vatandaşların bu sosyal yardımdan yararlanması onaylandıktan sonra her ay ödeme almaya başladıkları biliniyor. Peki evde bakım maaşı ödemeleri ayın hangi günü yatar? Bu konuda belirli bir standart bulunmamaktadır. Evde bakım parası yatma zamanı ilden ile değişmektedir. Bir ilde evde bakım parasının bir ay yatan günü ile sonraki ay yatan günü arasında farklılık olabilmektedir. Bundan dolayı evde bakım parası ayın her günü yatabilir. İl il evde bakım parası yatırıldığı için valiliklerde yürütülen bürokratik işlemler ve Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ödenek çıkartma günü dolayısı ile tarih değişebilmektedir. Ancak genellikle evde bakım parası ödemeleri her ayın 15'inden sonra yatmaktadır.

ŞUBAT AYI EVDE BAKIM PARASI NE ZAMAN YATACAK?

Şubat ayı için evde bakım parasının yatacağı tarih merak ediliyor. Şu ana kadar bu konuda net bir bilgi verilmedi. Ancak evde bakım maaşı ödemelerinin gelecek haftadan itibaren yapılmaya başlanması bekleniyor. Ödeme alma konusunda hak sahibi olan vatandaşlar banka hesaplarını kontrol etmeye devam ediyorlar. Bazı illerde ödemelerin başladığı bildirilirken Türkiye'nin çok sayıda ilinde ödemelerin başlamadığı belirtildi.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER LİSTESİ

Evde bakım parası yatan iller listesi oldukça merak ediliyor. Şubat ayı evde bakım parası yatan iller listesi için henüz bir açıklama yapılmadı. Açıklamalar yapıldıkça haberimizin içerisinde liste güncellemesi yapılacaktır.

EVDE BAKIM MAAŞI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Evde bakım aylığı öğrenme ekranı vatandaşlarca merak ediliyor. Bu ödemelerin yapılıp yapılmadığını öğrenebilmek için vatandaşların e-devlete giriş yapmaları gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın e-devlet hizmetleri arasında yer alan, “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranından ödemelerin yatıp yatmadığı görülebilmektedir. Evde bakım aylığı yatan iller listesinde yer alan illerde yaşayan vatandaşlar bu ödemelerin yapıldığı ekranda göreceklerdir.

EVDE BAKIM MAAŞI SMS SORGULAMASI

Evde bakım parası içim sms sorgulaması da yapılabilmektedir. Vatandaşlar evde bakım parası almaya hak kazanmışlarsa ve bu ödemeleri de Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alıyorlarsa bir SMS ile ödemelerin yatıp yatmadığını görebiliyorlar. Bu vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölüne “BAKIYE” yazarak 3737'ye SMS gönderiyorlar. Bu SMS'e banka tarafından anında cevap veriliyor ve evde bakım parası yatyp yatmadığı hemen öğreniliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL ŞUBAT 2021

Evde bakım maaşı miktarı da merak ediliyor. Ocak 2021'de memur maaş zammı oranında zam yapılan evde bakım parası 1.544 TL'ye yükseltildi. Evde bakım maaşı 2020 yılı içerisinde hak sahiplerine 1.460 TL olarak ödeniyordu.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@