Spor Salonu İçin Ağaçların Sökülmesine Veli Engelli

DENİZLİ'nin Merkezefendi İlçesi'ndeki bir ilkokulun yanında yer alan 7 dekarlık alanda, boyları yaklaşık 2 metreyi bulan onlarca genç çam ağacının spor salonu yapımı için sökülmesine veliler tepki gösterdi.

Haberler 08.12.2015, 16:58
Spor Salonu İçin Ağaçların Sökülmesine Veli Engelli

(DHA) - DENİZLİ'nin Merkezefendi İlçesi'ndeki bir ilkokulun yanında yer alan 7 dekarlık alanda, boyları yaklaşık 2 metreyi bulan onlarca genç çam ağacının spor salonu yapımı için sökülmesine veliler tepki gösterdi. İş makinelerinin önüne geçen veliler, çalışmayı durdurdu.

Adalet Mahallesi Fatih İlkokulu yanındaki 7 dekarlık alana 2008 yılında Doğa ve Çevre Vakfı ile okulun öğrencileri tarafından onlarca fıstık çamı fidanları dikildi. Çevresinde otistik, zihinsel engelli ve ilkokul öğrencilerin eğitim gördüğü dört ayrı okul ile adliye sarayının bulunduğu bölgedeki ağaçların boyu, 7 yılda 2 metreyi aştı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bölgeye yapılacak spor salonu için bu sabah iş makineleriyle ağaçlar kökünden sökülmeye başlandı. Fıstık çamlarının söküldüğünü gören çevredeki okulların öğrencilerinin velileri, tepki gösterdi. Çalışmayı önlemek için kendilerini iş makinelerinin önüne attı. Yaklaşık 70 ağacının köklendiği çalışma, velilerin tepkisi üzerine durdurulmak zorunda kaldı. Ağaç nöbetine başlayan veliler, sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Ağaçların katledildiğini belirten veliler, ağaçların 2008 yılında öğrenciler tarafından törenle dikildiğini söyledi. Spor salonunun başka yere yapılmasını istedi. Çoğunluğu otistik öğrencilerin velisi olan tepkili vatandaşlar, "Bu ağaçlar buraya 2008 yılında anneler ve öğrenciler tarafından dikildi. Şimdi ağaçların boyları iki metreyi aştı. 500 fıstık çamı ağacı bulunuyor. Bu ağaçlar bu bölge ve çocuklarımız için önemli. Ağaçların etrafında otistik, zihinsel engelli ve ilkokul öğrencilerinin öğrenim gördüğü okullar var. Yetkililerden buranın yok edilmemesini istiyoruz. Spor salonu başka bir yere yapılabilir" dedi.

Okuldan gelen bir öğrenmen de ağaçların köklenmesine tepki göstererek, "Buraya bu ağaçları diken minikler, şimdi liselerde öğrenim görüyor. Fidanları dikerken pet şişelerle su taşıyıp, suladılar. Hepsine kendileri isimler verdi. Güzelim ağaçları katlettiler. Yazılar olsun, bizi de kandırıyorlar başka yere dikilecek diye, ağaçları kökünden sökmüşler, bu ağaçlar katliama uğramış" dedi.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@