Sosyalist Enternasyonal Uluslararası Toplumu Göreve Çağırdı: Suriye Acilen Demokrasiye Geçmeli

-Yönetiminde CHP’nin de bulunduğu Sosyalist Enternasyonal, Suriye’de acilen demokrasiye ge&cced...

Haberler 31.10.2015, 14:25
Sosyalist Enternasyonal Uluslararası Toplumu Göreve Çağırdı: Suriye Acilen Demokrasiye Geçmeli

-Yönetiminde CHP’nin de bulunduğu Sosyalist Enternasyonal, Suriye’de acilen demokrasiye geçilmesini, bunun için uluslararası toplumun girişimde bulunmasını istedi.

ANKARA (ANKA) – Yönetiminde CHP’nin de bulunduğu Sosyalist Enternasyonal, Suriye’de acilen demokrasiye geçilmesini, bunun için uluslararası toplumun girişimde bulunmasını istedi. İsrail ve Filistin çatışmasında taraflara şiddeti durdurma çağrısı yapan SE, Kıbrıs adasının yeniden birleşmesini istedi.

“Akdeniz’de Çatışmaların Sona Ermesi Ve Barış İçin” temalı Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısı Barselona’da yapıldı. Toplantıda KKTC’den CTP adına Muhittin Özsağlam bulundu. Ancak protokolde Muhittin Özsağlam’ın temsil ettiği ülke “Cyprus” olarak yazıldı.

-SE’DEN SURİYE’DE DEMOKRASİ ÇAĞRISI-

Toplantı sonucunda yayınlanan “Barselona Deklarasyonu”nda “Avrupa’da sığınma arama konusunda haklı gerekçeleri bulunanların ihtiyaçlarına kulak vermek, sorunun temel kaynaklarını ortadan kaldırmayı denemek zorunda olduğumuzu biliyoruz: Suriye’de beş yıldan fazla süren savaş, DEAŞ’ın barbar terörü, bölgede gençliğin fırsat ve beklentilerini kısıtlayan, birçok ülkedeki demokrasi eksikliği ve kötü yönetim” denildi. Barselona Deklarasyonunda şu değerlendirme yapıldı:

“Uluslararası toplumu, siyasetin mantığına geri dönecek, göçmenlerin evlerine dönüşüne izin verecek demokrasiye dönüşü acilen başlatacak şekilde Suriye’deki savaşı durdurmak için doğrudan, kollektif eyleme girişmeye ve ülkeye istikrar ve barış getirmek için bir yol aramaya davet ediyoruz.”

Deklarasyonda “Özellikle çoğunluğun bulunduğu Türkiye’dekiler olmak üzere Suriye savaşında sınırda bulunan ülkelerdeki göçmenlere destek vermenin zorunlu olduğuna inanıyoruz” denildi.

-İSRAİL VE FİLİSTİN BARIŞI İÇİN ABD’DEN DEMOKRATİK PARTİ’YE BAŞVURULACAK-

“İsrail ve Filistin’de şiddetin artışından” duyulan derin endişenin ifade edildiği deklarasyonda “Tüm tarafları şiddeti durdurma ve bu çatışmaya tek ve kalıcı bir çözüm için yeniden yapıcı bir diyalog içine girmeye çağırıyoruz” denildi.

Deklarasyonda bu bağlamda SE Akdeniz Komitesi’nin İsrail ve Filistin arasında sağlanacak bu çözümü ileriye getirmede işbirliği yollarını keşfetmek için “ayrıcalıklı muhatap” olarak ABD’deki Demokratik Parti ile temas başlatmaya karar verdiği belirtildi.

-KKTC KONUSU-

Akdeniz bölgesinin potansiyelinin, İsrail ve Filistin ve Kıbrıs’ın bölünmesi gibi bir bölümü hala çözümsüz, uzun süreli farklı anlaşmazlıklar nedeniyle düştüğü, “Kıbrıs” konusunda ise güven yaratmak için alınan önlemlerin önemine ve bununla birlikte adanın yeniden birleşmesinde BM kararlarına bağlı şekilde devam eden sürecin yakından takip edildiği belirtildi.

Toplantıda KKTC’yi CTP adına Muhittin Özsağlam temsil etti. Ancak protokolde Muhittin Özsağlam’ın temsil ettiği ülke “Cyprus” olarak yazıldı. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@