Sosyal medyayı sallayan kare

1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran seçimlerinden alışık olduğumuz görüntüler yine sosyal medyada yer aldı.

Haberler 01.11.2015, 17:15
Sosyal medyayı sallayan kare

 

1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran seçimlerinden alışık olduğumuz görüntüler yine sosyal medyada yer aldı. 7 Haziran seçimlerinde bir seçmen tüm ailesinin oyunu kullanıp Facebook hesabında oy pusulalarıyla fotoğraf paylaşmıştı. Bu seçimde ise “Yakup Borak” adlı kişinin HDP’ye evet mührü basılmış iki oy pusulasıyla zafer işareti yaparak fotoğraf çekip Facebook hesabında paylaştığı iddia edildi. Bu kare sosyal medyada tepki gördü.

İşte o fotoğraf:

 

7 Haziran seçimlerinde oy kullanımı yapılan okullarda ortaya çıkan plakasız araçlar bu seçimde de görüldü. Oy kullanan vatandaşlar, plakasız araçların fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Avukat Onur Cingil ise Üsküdar Belediyesi’nin sivil plakalı araçlarla seçmen taşıdığını gündeme getirdi.

AKP’LİLER HDP’Lİ SEÇMENİ LİNÇ ETMEK İSTEDİ

Beyoğlu Sütlüce Haliç İlkokulu’nda bir AKP’linin okula aracıyla AKP bayrağı sallayarak ve AKP seçim müziği çalarak girdiği iddia edildi. Kendisine bunun yasak olduğunu söyleyen HDP’li seçmene kalabalık bir AKP’li grubun saldırıp linç etmek istediği öne sürüldü. Polisin havaya ateş açarak HDP’li seçmeni kurtarabildiği belirtilirken AKP’lilerin olayı görüntülemek isteyen bir kadın avukata da saldırıp telefonunu almak istediği ifade edildi.

DENİZLİ’DE SEÇİM BİTMEDEN TUTANAK

Böylesi de oldu. Oy verme işlemi devam ederken, “oy verme işlemi sorunsuz olarak son bulmuştur” tutanakları tanzim edilmeye başlandı.

Denizlihaber’in haberine göre; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Meslek Yüksekokulu 1291 ve Görme Engelliler Okulu’ndaki 1175 nolu sandıklarda tutulan tutanaklar, müşahitler tarafından fotoğraflandı. İtiraz dilekçeleri de sandık kurulu başkanına verildi.

Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerindeki iki farklı sandıkta sandıklar kapanmadan tutulan tutanaklar zihinleri karıştırdı. Gün boyu farklı adreslerden sandıklarla ilgili iddialar ortaya atılırken, iki somut örnek soru işaretleri yarattı.

MESLEK YÜKSEKOKULU’NDAKİ TUTANAK

PAÜ Meslek Yüksekokulu’ndaki 1291 nolu sandıkta tutulan tutanakta oy verme işleminin sabah 08.00’de sorunsuz olarak başladığı, herhangi bir siyasi partiye ait amblem, rozet, parti bayrağı ve benzeri materyallere rastlanmadığı, saat 1700’de de oy verme işleminin sorunsuz olarak tamamlanıp …….plakalı araçla seçim kurulunun bulunduğu Albayrak Meydanı Geleneksel Türk Sporları Kompleksi binasına sorunsuz olarak intikal ettirilerek teslim edildiği yazıyor. Bu tutanakta sandık kurulu başkanı ve bir sandık üyesinin imzaları bulunuyor.

GÖRME ENGELLİLER OKULU’NDAKİ TUTANAK

Bir diğer tutanak ihbarı da Merkezefendi’deki Görme Engelliler Okulu’ndan geldi. Bu okuldaki 1175 nolu sandıkta oy verme işlemi devam ederken, saat 14.00 sıralarında oy verme işleminin tamamlandığına dair üst kısmı boş bir tutanağın tutuldu bildirildi. Bu tutanakla ilgili söz konusu sandıkta görev yapan bir müşahit itiraz dilekçesi hazırladı. İki nüsha olarak hazırlanan dilekçelerden birisi sandık kurulu başkanı S.S.’ye verildi. Diğer itiraz dilekçesi de Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu’na verildi.

AKP’Lİ BAŞKAN GÖZALTINDA

Van'ın Gürpınar İlçesi'nin Koyunyatağı Mahallesi'nde sandık görevlileri ile tartıştığı ileri sürülen AKP İlçe Başkanı Halit Toktaş, tartıştığı şikayet üzerine gözaltına alındı.

Olay, ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunan Koyunyatağı Mahallesi'nde saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Oy kullanılan okula giden AKP İlçe Başkanı Halit Toktaş, iddialara göre burada partilerin sandık görevlileri ile tartıştı. Sandık görevlilerinin şikayeti üzerine Bunun üzerine, okulda önlem alan polisler Toktaş'ı gözaltına alıdı. HDP'liler Toktaş'ın tabanca çektiğini iddia ederken, AKP Van İl Başkanı Zahir Soğanda ise bunu yalanladı. Soğanda, AKP İlçe Başkanı Toktaş'a oy kullanmaya gelen partililerin saldırdığını, ancak büyütülecek bir durumun olmadığını, Toktaş'ın da şikayetçi olduğunu, ancak karşılıklı olarak sorunun çözüldüğünü söyledi.

ADANA’DA BOŞ TUTANAĞA İMZA!

Adana'da bazı sandıklarda başkanların boş tutanakları önceden kurul üyelerine imzalattığı iddiasıyla seçim kurulları ile YSK'ya itirazda bulunuldu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, bu konuda ihbarlar almaları üzerine araştırma yaptıklarını ve saptadıkları sandık kurullarındaki bu uygulamayı tutanak altına alarak ilgili seçim kurullarına ilettiklerini, genel merkezlerinin de YSK'ya başvurduğunu açıkladı. Beştaş, oylar tasnif edilip tutanağa işlendikten sonra kurul üyelerinin imzalaması gerektiğini, boş tutanağa imza atılmasının yasa dışı olduğunu belirtti.

Adana'da ayrıca Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'nde bir sandıkta usulsüz oy kullanıldığı iddiasıyla kısa süreliğine oy verme işlemi durduruldu. Daha sonra sandık görevlilerince tutanak düzenlenip oy verme işlemine tekrar başlandı.

OKUL TUVALETİNDE OY ÇUVALI

Bayrampaşa'da Nuri Örs İlköğretim Okulu'nun tuvaletinde oy çuvalı bulunduğu ileri sürüldü. Çuvalın üzerinde 1192 yazdığı görülürken okulda böyle bir sandık bulunmadığı gelen iddialar arasında.

AKP’Lİ BELEDİYE ARAÇLA SEÇMEN TAŞIYOR

Avukat Onur Cingil, Üsküdar Belediyesi’nin sivil plakalı araçlarla Cumhuriyet Mahallesi’nden seçmen taşıdığını öne sürdü. AKP’lilerin araçla seçmen taşıdığına dair tutanak tutan Avukat Cingil, aracın fotoğraflarını da sosyal medyada paylaştı.

 

3 KEZ OY KULLANAN SANDIK GÖREVLİSİ YAKALANDI

Trabzon’un Çukurçayır Mahallesi’ndeki Çukurçayır Ortaokulu’nda sandık görevlisi olarak görevli A.G.’nin, 1119 nolu sandıkta, 3 kişinin yerine oy kullandığı tespit edildi. Diğer sandık görevlilerinin dikkatiyle ortaya çıkan olayın ardından A.G. görevden alındı, hakkında da tutanak tutuldu ve soruşturma başlatıldı.

İZMİR’DE PLAKASIZ ARACA CEZA

İzmir'de okul bahçelerinde yeniden plakasız araçlar görüldü. Menemen İlçesinin Yeşil Pınar Mahallesi'nde bulunan 80. Yıl Asarlık Orta Okul Okulunda plakasız araç bulundu. Ege’nin Sesi’nde yer alan habere göre; okul sorumlularının tepkisi üzerine aracın polise ait olduğu tespit edildi. Yapılan itirazlar sonrasında trafik polisi gelip araca plaka taktı ve ceza kestiğini söyledi.

İMAM HATİP LİSESİ ÖNÜNDE PLAKASIZ ARAÇ

Kocamustafapaşa İmam Hatip Lisesi önünde bekleyen plakasız araç görüntülendi. Sosyal medyada aracın fotoğraflarını paylaşan kullanıcılar, plakasız araca tepki gösterdi.

PLAKASIZ BEYAZ ARAÇLAR

Oy kullanılan okulların önünde özellikle beyaz renkli plakasız araçların yer alması üzerine sosyal medyada “Beyaz Toros” göndermesi yapıldı.

İşte sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar:

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@