Sosyal medyada terör örgütü propagandası davası başladı

BODRUM'da, Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde çalışan sosyolog Aydın Öztürk'ün, sosyal medyada terör örgütü propagandası yaptığı suçlamasıyla...

Haberler 18.05.2016, 12:23
Sosyal medyada terör örgütü propagandası davası başladı
(Muğla),  BODRUM'da, Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde çalışan sosyolog Aydın Öztürk'ün, sosyal medyada terör örgütü propagandası yaptığı suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dün görülen ilk duruşmasını, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ramazan Gürbüz, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan ile BES Genel Sekreteri Davut Balıkçı ile BES Aydın Şube Başkanı Musa Ekici de izledi. Yaklaşık iki saat süren duruşma, sanık Öztürk'ün ifadesinin alınmasının ardından 8 Eylül'e ertelendi.

Duruşmanın ardından adliye önünde gazetecilere açıklamada bulunan sosyolog Aydın Öztürk, Facebook'ta yaptığı paylaşımlarından dolayı böyle bir sürecin başlatıldığını söyledi. Öztürk, "Sürecin aktörlerinin medyaya yansıyan açıklamalarını paylaştım diye propaganda suçu isnat edildi. Bunu kabul etmiyorum elbette. Düşünceyi ifade etmek suç olmamalı, olamaz. Bu yüzden biz düşüncelerimizi ifade etmeye devam edeceğiz. Bu insan olmanın gereğidir. Bunun yargılama konusu yapılması kabul edilemez bir şeydir" dedi.

KESK Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ramazan Gürbüz, siyasi iktidarın kendisine muhalif tüm kesimleri çeşitli suçlamalarla ötekileştirdiğini iddia ederek, "Hedef muhalefeti sindirmek ve AKP'nin devletleşmesine zemin hazırlayacak hukuk tanımaz yasa tanımaz bir tarzı sürdürmek" dedi. 

Özellikle KESK'e bağlı sendikaların üyelerine yönelik son dönemlerde bilinçli bir tasfiye etme ve ötekileştirme sürecinin yürütüldüğünü söyleyen Gürbüz, "Yandaş sendikaları ile süreç götürme peşindeler. Ancak kurulduğu günden bugüne emek, barış ve demokrasi zeminini her yerde sürdüren KESK bundan sonra da aynı tavrına kararlılıkla devam edecektir. AKP, KESK'i bitiremeyecektir" diye konuştu.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@