Son Dakika! Kabineden Tam Kapanma Kararı Çıktı! İşte Başlayacağı Tarih

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı. Ramazan ayının son iki haftasında uygulanacak tam kapanma konusunda uygulanacak kararlara dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik konulara da değindi.

Son Dakika! Kabineden Tam Kapanma Kararı Çıktı! İşte Başlayacağı Tarih

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası kararlar açıklandı. 15.30'da başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Ekonomi, yurtdışı meseleleri, terör ve pandemi konularına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları bir bir açıkladı. İşte Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından çıkan kararlar. 

CUMHURBAŞKANI EDOĞAN KABİNE TOPLANTISI KARARLARINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başına kabinede yaşanan değişikliğe değinerek başladı. Eski bakanlar Zehra Zümrüt Selçuk ve Ruhsar Pekcan'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yeni atanan bakanlara başarılar diledi. Daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına gerçekleştirilecek 2 devletli çözüm görüşmelerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin desteğini yineledi. 

KUZEY IRAK OPERASYONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı konuşmasında kısa süre önce başlatılan terör operasyonları hakkında bilgi verdi. 2 şehitimiz olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı. 

"TSK geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'ta terör yuvalarına kapsamlı operasyon başlattı. 2015 yılından itibaren terörle mücadelesinde yeni konsepte geçmiştir. Artık teröristlerin burnumuzda eylem yapmasından önce onları yuvasında engelleyeceğimizi tüm dünyaya duyurmuştuk. Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım adı verilen son operasyonlarımız da bu adımla yürütülmektedir. Operasyondaki tüm askerlerimizi alınlarından öpüyorum. Irak ve Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinin tacizinden kurtardığımız gibi sınırlarımız ötesinde de herhangi bir terör eylemine izin vermeyeceğiz. Tabi bu arada 2 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet eyliyorum, mekanları cennet olsun. Suriye'de sınırlarımızın dibinde terör oluşumu oluşturmaya çalışanların da bu gerçeği göreceğine inanıyorum. Ülkemizin bekası için ne yapmamız gerekiyorsa onu sürdüreceğiz."

JOE BİDEN'IN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin atacağı adımlara değindi. Alınan kararın geçerliliği olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan kararın siyasi olduğunu vurguladı. Türkiye'nin duruşuna ilişkin ipuçları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti. 

"ABD Başkanı Biden, yayınladığı mesajda coğrafyamızda 1 asırdan önce yaşanmış olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ifadeler kullanmıştır. Hiçbir tarihi ve hukuki ifadesi olmayan bu söylemleri milletimizi ve bizi üzmüştür. Türkiye karşıtı grupların baskıyla yer verildiğini düşünüyoruz. Ancak bu durum iki ülke arasındaki tutumu ortadan kaldırmıyor. Şayet böyle bir yola girilecekse, bu yarıştan alnı ak tek millet ve devletin biz olduğunu da hatırlatmak isteriz. ABD ve Avrupa başta olmak üzere bize soykırım ifadesi yönetenlerin millet içine çıkamayacak duruma gelecektir. Osmanlı balkanlardan ve Kafkaslara uzanan nüfusunun yarıya yakını 10 milyon ölüm yarısı sürgün acısı yaşamıştır. Üstelik biz bunu söylemiyoruz. Batılı tarihçiler söylüyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında ayrıca 1915 yılında yaşanan olaylara dair kapsamlı detaylar verdi. 

ABD TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

"Uzun yıllar boyunca ABD ile güvenirlik müttefiklik üzerine kurulu yakın ilişkilerimiz olmuştur. FETÖ ve YPG'ye verilen destekle ve S-400'deki hamleleri ortaklıklarımıza zarar vermiştir. Atılan bu adım artık Türk-ABD ilişkisinin çok ötesine düşmüştür. Şartlar ne olursa olsun kendi hedeflerimize kilitlenerek yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Bu şekilde bizi yolumuzdan döndürebileceklerini sananlar, yanıldıklarını anlamış olmuştur. ABD ile Avrupa ile de eşit şartlarda çalışmak, beraber yürümek istiyoruz. Bu işbirliğinin çok önemli ve herkesin faydası olduğuna inanıyoruz. İstiklalini ve istikbalini her şeyin üzerinde tutan olarak her zeminde konuşmaya, anlaşmaya işbirliğinde birlikte hareket etmeye hazırız. Biden ile Haziran'da yapacağımız görüşmeyle bu konuları yüz yüze konuşacağız. Biden'a şunu da hatırlatmak isteriz. Biz yabancı değildik, farklı ilişkilerde vardı. Sağolsun evimize kadar gelip bizi ziyaret etmiştlerdir. NATO'da iki önemli müttefik olarak nasıl oluyor da NATO'dan uzaktan yakından alakası olmayan bir Ermeni lobisine Türkiye'yi değişiyorsunuz."

KORONAVİRÜS SALGINI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında salgın konusuna değindi. Tedbirlerin vaka oranlarına yansıdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan rakamların bugünün çok daha altına düşmesi şarttır dedi. Vaka sayılarının acilen 5.000 altına inmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan tedbirlerin arıtılması kaçınılmaz hale gelmiştir, dedi. 

* Bayram sonrasına kadar sürecek tedbirler. 

* 29 Nisan Perşembe gününden başlamak üzere tam kapanmaya geçiyoruz. 

29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00'dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 5'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecektir.

* Yüzyüze eğitim ve sınavlar ertelendi. 

* Şehirlerarası seyahatlar izne tabi olacak. 

* Yeme içme yerlerinde paket servislerine ara verilecek şartları uyan yerle bu hizmete devam edecektir.

* Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacaktır, Şehirler arası araçlar %50 ile çalışabilecektir.

* Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları için teşkil etmeyecektir.

* Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecektir.

* Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek tüm sınavlar ertelenecektir.

* İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@