Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Kabineden Yasakların Kaldırılması Kararları Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Haziran sonrası uygulanacak olan kararları açıkladı. Kabine Toplantısı kapsamında alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yaz döneminde uygulanacak sokağa çıkma yasağının, haftasonu yasağının, işletmelerin çalışma saatleri ve diğer kısıtlamaları tek tek açıkladı.

Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Kabineden Yasakların Kaldırılması Kararları Çıktı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde saat 16.00 itibariyle başlayan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 3 saat 45 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantı kapsamında koronavirüs salgını, yeni dönem tedbirleri, gündem başlıkları, güvenlik ve ekonomi başlıkları ele alındı. 

Toplantının akşam saatlerinde tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. Tam açılma kararlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle. 

KABİNE TOPLANTISI TAMAMLANDI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KARARLARI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında son dönemlerde elde edilen spor başarılarına değindi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında açıklamalarda bulundu. 

"Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş'ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig'i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz. Anadolu Efes'i şampiyonluğu için tebrik ettik. Şampiyonluğu kazanmasında büyük emeği olan Ergin Ataman'ın da bu şampiyonluğu şehitlerimize armağan etmesini çok önemli görüyorum. Pek çok farklı branşta ülkemizin bayrağını göklere çeken tüm sporcularımızı tebrik ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca jimnastik alanında şampiyon olan sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı'nı da tebrik etti. 

ULAŞTIRMA HAMLESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca geçtiğimiz günlerde açılan Kuzey Marmara Otoyoluna dair bilgi verdi. "400 km'lik Kuzey Marmara otoyolumuzu hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş bölümünü de inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Pek çok yerde halen inşaatları süren hızlı tren hatlarımız da devreye girdiğinde, Türkiye bir devrim yaşayacaktır. 56'yı aşan havalimanlarımızla havayolu taşımacılığını neredeyse hallettik. İnşallah bu hafta sonu Filyos Limanı'nı hizmete atacağız."

Daha Yapacak Çok Hizmetimiz Var

"Büyük ve güçlü Türkiye yolunda attığımız bu adımların Rabbim'den niyaz ediyorum. Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim inşa edecek çok hizmetimiz var. Milletimizin bize gösterdiği istikamet, dünyanın ve insanlığın yöneldiği ufuktaki ihtiyaç işte budur. Ülkemizi sahte gündemlere hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik etmeyeceğiz."

ABD'Lİ ŞİRKETLERLE GERÇEKLEŞTİRİLEN GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca Polonya ile yapılan satış anlamasına değindi. Bu adımın ardından ABD'li şirketlerle gerçekleştirilen görüşmeler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Polonya Cumhurbaşkanı ile verimli görüşmelerin yanında AB ve NATO üyesi ülkeye yapılan ilk İHA satışımızla ilgili anlaşmayı imzaladık. Türkiye, NATO başta olmak üzere üyesi bulunduğu uluslararası güvenlik kurumlarına olan sorumluluğunu hakkı ile yerine getirmiştir. Çarşamba günü Meclis'te gerçekleştirdiğimiz toplantıda kapsamlı değerlendirme yaptık. Aynı akşamda ABD şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdik. Ayrıca şirket temsilcilerinin tüm sorularını da cevapladık." açıklamasında bulundu. 

TAKSİM CAMİ AÇILIŞI

"Cuma günü ise milletimizin 150 yıllık hayali olan, Taksim Cami'ni açılış törenindeydik. Birileri özellikle bu eseri kalkıp İstanbul'umuz için böyle farklı olarak görmeyebilir. Sultanahmet'i görebilir, Fatih Camii görebilir. Bunlar tabi ki bizim için sembol eserlerdir. Onlar o asrın eserleridir, şimdi de Çamlıca'daki kule bu asrın eseridir. Bu kulenin buraya dikilmesi, oradan tüm İstanbul'u bütün güzellikleriyle göstermesi bu asrın sembolüdür. Demokraside ve ekonomide Türkiye'yi dünyanın en önemli ülkelerinden bir olması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.

ÇAMLICA KULESİ

Cumartesi günü ise İstanbul'a kazandırılan Çamlıca Kulesi'nin açılışını yaptık. Bu kulenin, ülkemize ve çevremize hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul'un Fethi'nin 2023 vizyonumuzu şekillendirme için şimdiden hazırlıklara başlamalıyız. Bizim 2023 hedeflerimizi ilk ifade etmemizin üzerinden 10 yıl geçtiğini göze aldığımızda, 2053 için hemen kolları sıvamız gerektiği ortaya çıkıyor. Darbe ve kriz dönemlerinde siyaset yapmış, ülke yönetmiş bir nesil olarak böyle bir vizyonun ne kadar kıymetli olduğunu iyi biliyoruz. Temennimiz 2023 seçimlerinin Türkiye'nin bu vizyonunun merkezi içinde tartışma ikliminde geçmesidir."

PANDEMİ DEVLET DESTEKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında pandemi sürecinde sağlanan destekler hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin vatandaşlarına sağladığı destek ile en çok destek sağlayan ülkeleirn başında geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kesime eleştiride bulundu. Bazı kesimlerin dünyada herşeyin güllük gülistanlık gibi gösterip Türkiye'de durumun kötü olduğuna dair algı yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bu algılara en güzel yanıtın uluslararası kuruluşların açıkladığı rakamlar olduğunu söyledi. 

YÜZDE 7 BÜYÜDÜK

Yaklaşık 1,5 yıldır dünya ile ülkemizi de esir alan salgınla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini ciddi kayıplara maruz kalmamasında büyük katkısı olmuştur. Türkiye, dünyada milli gelirine oranda halkına destek sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. İşte bugün 2021 yılı ilk çeyreği büyüme rakamları açıklandı. Sizler medyanın içindesiniz. Ekonomimizin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek G-7 ülkeleri arasında Çin'in ardından yer alması bir şeyler ifade ediyor.

YENİ ENERJİ MÜJDELERİ GELECEK

"Yatırımların devam ettiğinin önümüzdeki dönemde üretim ve istihdamın daha da artacağının kanıtıdır. Ülkemiz yaklaşık 10 bin ilave istihdama karşılık gelen 3400 proje ile 2,3 milyar liralık kırsal kalkınma yatırımına kavuşmuştur. Geçtiğimiz hafta Karadeniz'deki doğalgazın ardından karada da 3 petrol kuyusunun müjdesini paylaşmıştık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan enerji alanında önümüzdeki günlerde yeni müjdelerinde geleceğini ifade etti. 

AŞI ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı çalışmaları hakkında bilgi vererek "Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi aşı üretmediği halde başarmış ülkeyiz. İnşallah yıl sonu bitmeden kendi aşımıza kavuşmuş olacağız." dedi.

"Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi aşı üretmediği halde başarmış ülkeyiz. İnşallah yıl sonu bitmeden kendi aşımıza kavuşmuş olacağız. Biontech, Sinovac ve Sputnik gibi sözleşmesi yapılan aşıların Haziran ayında ülkemize getirilmesi için yoğun hazırlık içindeyiz. Salgın tedbirlerini sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimizin de vaka sayılarının seyri için Avrupa ülkeleriyle aynı şekilde ilerlemektedir.

Son 6 ayda işyerleri ancak 1,5 ay açık kalan esnaflarımızın olduğunu biliyoruz. Sokağa çıkma sınırlamalarının pekçok kişi üzerinde açtığı faaliyetleri biliyoruz. Okula gidemeyen evlatlarımızın öğretimin yanında psikolojik etki yarattığını iyi biliyoruz. Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını görüyoruz. Yine bu süreçte sıfatları ne olursa olsun, kafa karıştırıcı açıklamalarıyla milletimizi yanlış yönlendirmeye çalışanların idrakindeyiz."

YENİ YASAKLARI TEK TEK AÇIKLADI

* Yarından itibaren kademeli normalleşmenin yeni adımları ile ilgili istişareler gerçekleştirdik. Bu kapsamda yeni kararlar alındı. 

* Haziran ayı boyunca sokağa çıkma yasakları hafta içi akşam 22.00 ile sabah 05.00 arası uygulanacak. 

* Cumartesi günü yasakları kaldırıldı. Cumartesi akşam 22.00 Pazartesi arası 05.00 yasak olacak. Pazar günü tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

* Yeme içme işletmeleri belli kurallar çerçevesinde faaliyetler başlayacak. 

* Restoran lokanta kafeterya gibi yeme içme yerleri akşam 21 ile sabah 7 arasında masaya servis yapılabilecek. Bu mekanlarda pazar günleri ise sadece paket servisi yapılacaktır.

* Kahvehane kafe, çay bahçesi, spor salonu gibi işletmeler pazar günü hariç sabah 7 ile akşam 21 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecektir.

* Spor salonu, lunapark gibi işletmeler 07.00 - 22.00 arası açık olacak. 

* Açık kapalı nikah düğün törenleri 1 Haziran'dan itibaren başlayacak.

* Üniversiteler 13 Eylül tarihinden itibaren açıklanan takvim kapsamında uygulanacak. 

* Kamu kurumları esnek mesai düzenlemesi yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@