Son dakika! Beyaz Saray'dan Türkiye Pençe Kılıç operasyonu yorumu! ABD geri adım mı atıyor?

Son dakika gelen habere göre Beyaz Saray Türkiye'nin Pençe Kılıç operasyonuna yönelik açıklama yaptı.

Son dakika! Beyaz Saray'dan Türkiye Pençe Kılıç operasyonu yorumu! ABD geri adım mı atıyor?

Türkiye'nin ülkemize yönelik yapılan terör saldırıları neticesinde Suriye ve Irak'ın kuzeyine Pençe Kılıç Hava Harekatını düzenlemiş olması dünya gündeminde olmaya devam ediyor. ABD tarafından yapılan yorum sonrasında bu kez de Beyaz Saray'dan Türkiye yorumu geldi. Beyaz Saray  "Türkiye'nin güneyinde meşru terör tehdidi sürüyor, kendini savunma hakkı var" şeklinde ifadeler kullandı. Bu yorum ABD geri adım atıyor dedirtti.

İstanbul İstiklal caddesinde gerçekleştirilen terör saldırısı sonrasında Türkiye Suriye ve Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütlerine yönelik Pençe Kılıç Hava Harekatını başlattı. Bunun üzerine birçok ülkeden Türkiye'nin terör saldırılarına karşı savunması konusunda yorum geldi. Bu yorumlara bir de Beyaz Saray eklendi. 

ABD Pençe Kılıç operasyonu ile ilgili bugün sabah saatlerinde yazılı açıklama yayınlamıştı. Bu açıklamada Türkiye'nin terör saldırılarına karşı yapmış olduğu operasyona karşı çıktığı görülmüştü. ABD "Suriye ve Türkiye'deki sivil can kaybı için en içten taziyelerini ifade eder. Sivilleri korumak ve ortak DEAŞ'ı yenilmesiyle ilgili ortak hedefi desteklemek için Suriye'de gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz. Irak'ta, Irak'ın egemenliğini ihlal eden koordineli olmayan askeri harekata karşı çıkmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullanarak Pençe Kılıç operasyonuna karşı çıktığını belirtmişti.

TÜRKİYE'NİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR

Son dakika gelen habere göre Beyaz Saray yapmış olduğu açıklama ile Türkiye'nin teröre karşı kendini savunma hakkının olduğunu vurgulayarak açıklamalarında şu ifadelere yer verildi; "Türkiye'nin güneyinde meşru terör tehdidi sürüyor. Kendisini savunma hakkı var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar ziyaretinden sonra ABD'nin Pençe Kılıç operasyonuna yönelik yapmış olduğu açıklamalara karşı konuşma yapmıştı. Erdoğan konuşmalarında şu ifadelere yer verdi; "Biz bu operasyonla ilgili ne Sayın Biden'la ne Sayın Putin'le herhangi bir görüşme yapmış değiliz. Nitekim bu olayda da olduğu gibi, her zaman söylüyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz. Türkiye'nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Biz eğer bir adım atacaksak bunun kararını veririz ve bu adımı da atarız. Bu konuda Amerika'nın artık bizi bilmesi lazım. Herhalde biliyordur. Bundan sonraki süreçte zaten bizim çok daha önemli adımları kararlı bir şekilde nasıl atacağımızı, atmamız gerektiğini de inşallah hepsi görecek" şeklinde konuştu.