Son dakika! Araba almak isteyenler müjde büyük indirim geliyor!

Araba satışlarında yeni bir dönem başlıyor. Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında büyük indirim olacak. ÖTV düzenlemesi resmi olarak ilan edildi. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Son dakika! Araba almak isteyenler müjde büyük indirim geliyor!

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahına göre matrah limiti artırılarak 1600 cc altı araçlarda alt limit 184 bin TL olarak güncellendi. İkinci el araç fiyatlarında da büyük indirimler söz konusu olacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan kararda "Bazı malların özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden tespiti hakkında ekli kararın yürürlüğe konulmasına mezkur kanunun 12'inci maddesi gereğince karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. Söz konusu yeni güncelleme ile motor silindir hacmi 1600 CC altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin lira iken184 bin liraya yükselmiş oldu. Bunun yanında matrah üst limiti ise 200 bin lirayken 280 bin liraya yükselmiş oldu. Ayrıca bu karar ile elektrikli araçların da ÖTV matrah limitlerinde değişiklikler oldu. Güncellenen fiyatlar ile elektrikli araçlarda motor gücü 50 kilowaatı geçen motor silindir hacmi 1800 CC'yi geçmeyen otomobillerde matrah alt limiti 130 bin lira iken 228 bin liraya çıkarıldı. Matrah üst limiti ise 170 bin lira olan elektrikli araçlar ise 350 bine çıkarıldığı açıklandı. 

SONRAKİ HABER