Son Dakika 86 Yurttaşımız Öldü Ama Bakan Güvenlik Açığı Bulamadı

Ankara’da meydana gelen bombalı saldırının ardından o...

Haberler 10.10.2015, 16:55
Son Dakika 86 Yurttaşımız Öldü Ama Bakan Güvenlik Açığı Bulamadı

ANKARA(ANKA) – Ankara’da meydana gelen bombalı saldırının ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Bakanlar, saldırıda toplamda 86 kişinin hayatını kaybettiğini, 186 kişinin ise yaralandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Selami Altınok “Güvenlik zafiyeti nedeniyle istifa etmeyi düşünüyor muşunuz?” sorusuna, “Güvenlik açığıyla alakalı hiçbir şey söz konusu değildir” dedi.

Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık’ta Ankara’daki patlamaya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

-“ALANA GİRİŞTE GEREKLİ ARAMALAR YAPILACAKTI”-

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara Tren Garı yakınında yaşanan bombalı saldırıya ilişkin bilgi verdi.

Altınok, “Gerek olayın olduğu alanda gerek Sıhhiye’de gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır. Sıhhiye’de bariyerlemeler yapılmıştı. Alana girişte gerekli aramalar yapılacaktı” dedi.

İçişleri Bakanı Selami Altınok, 1 Ekim Emek Platformu’nun Sıhhiye’de miting yapmak için Ankara Valiliği’ne müracaatta bulunduğunu ve uygun görülmesi üzerine sabah 09.00’dan itibaren özellikle il dışında gelen katılımcıların yoğun olarak Ankara Garı civarına geldiklerini ve buradan da miting saatinde Sıhhiye’ye geçeceklerini ifade etti. “Gerek olayın olduğu alanda gerek Sıhhiye’de gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır” diyen Altınok, “Sıhhiyede bariyerlemeler yapılmıştı. Alana girişte gerekli aramalar yapılacaktı. Maalesef acımız büyük. Çalışmalar devam ediyor. Gerekçeler kimler tarafından yapıldığı nasıl olduğu noktasında emniyet kuvvetlerimiz güvenlik kuvvetlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor” diye konuştu.

Altınok, ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

-“AMBULANSLAR OLAYA İLK ANDA MÜDAHALE ETTİ”-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara Tren Garı yakınlarındaki bombalı saldırının ihbarının 10.04’te geldiğini belirterek, “10.08’de ambulanslarımız harekete geçmiş ve 10.11 itibariyle olay yerinde 21 ambulansımız ekipleriyle birlikte vakalara ulaşmıştır” dedi.

Müezzinoğlu, olay anında, olay yerinde dört ambulansın görevli olduğunu ve o ambulansların ilk andan itibaren olaya müdahale ettiğini söyledi. İlk andan itibaren olaya dinamik bir şekilde müdahale olduğunu belirten Müezzinoğlu, “Eylemin büyüklüğü, iki ayrı noktada patlamanın olması ve olay yerinde olağanüstü bir panik ortamının olması sebebiyle hem kayıplarımızın çoğalması hem de yaralılarımızın hızla hastaneye ulaşmasında bazı aksamalar olabilir” diye konuştu.

-“YARALILARDAN 28’İ YOĞUN BAKIMDA, 18’İ AMELİYATTA”-

Cumartesi günü olması sebebiyle, cerrahi ekiplerin hızlı bir şekilde hastanelere geldiğini belirten Müezzinoğlu, patlamaya ilişkin rakamsal verileri açıkladı:

“Olaydan 15 dakika sonra olay yerindeki ambulans sayımız 56 ekibe dönüştü. Yoğun bir yaralı trafiği oluştu, bu yaralı trafiğinde ayaktan gelenler dışında şu anda hastanelerimizde 186 hastamız tedavi oluyor. Bunlardan 28’i yoğun bakımlarda, 18’i ameliyathanede tedavi ortamında ve olay yerinde kaybettiğimiz vaka sayımız ne yazık ki 62. Bize ağır yaralı olarak gelip de kaybettiğimiz vaka sayımız da 24. Gerçekten çok ağır tablo. Yine ameliyathanede olan vakalarımız yoğun bakımlarda olan vakalarımız dolayısıyla kayıplarımızın artmasından da açıkçası korkuyoruz.”

Sağlık hizmetlerinde sonraki süreçlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için İstanbul’dan uzman hekimlerin getirildiğini kaydeden Müezzinoğlu, “İllerinden bir talep olursa ambulans helikopterlerimiz, ambulans uçaklarımız hazır” diye belirtti.

Sosyal medyada vatandaşları paniğe götürecek haberlerin paylaşılmasının terör eylemini daha da ağırlaştıran bir durum olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, “Biz ısrarla kan ihtiyacımızın olmadığını ifade ediyoruz. 5 bin ünitenin üzerinde kanımız hastanelerimizde hazır. İhtiyaç olduğu andan itibaren ilave 3 bin üniteyi de yedek olarak yine hazırlamış durumdayız” dedi.

-“PROFESYONELCE ORGANİZE EDİLDİĞİ ANLAŞILAN BİR TERÖR EYLEMİ”-

Paniğe vesile olmamak adına her türlü tedbirin alındığını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığında 10.20 gibi kriz masasını kurduk. Bütün sağlık bilgilerini takip ediyoruz. Gerek başbakanlıktaki koordinasyon merkezine gerekse hastanelerimizle entegrasyona ilave ihtiyaçlarımız anlamında alınabilecek bütün ihtiyaçları kriz masasından şekillendiriyoruz. Vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemelerini özellikle vurgulamak istiyorum. Yaralısı olan, kaybıyla ilgili telaşı olan tüm vatandaşlarımıza ALO154 hattı ile devamlı 24 saat hizmet verecek altyapıyı da kurduk.”

Müezzinoğlu, “İnsanlarımızı kaybettiğimiz haince düzenlenmiş bir terör eylemiyle karşı karşıya kaldık. Bedeli ağır olan, kaybımızın ağır olduğu son derece haince ve profesyonelce organize edildiği anlaşılan bir terör eylemine muhatap olduk. Milletimizin başı sağ olsun. Kaybettiğimiz vatandaşların ailelerine başsağlığı diliyorum sabırlar diliyorum. Yaralılarımıza şifalar diliyorum” diye konuştu.

-BAKAN İPEK: “16 CUMHURİYET SAVCIMIZ YOĞUN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR”-

3 bakanın ortak basın toplantısında bilgi veren Adalet Bakanı Kenan İpek, ilk olarak “Milletimizin varlığına ve bütünlüğüne yönelik bu terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine de başsağlığı dilerim. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Bakan ipek daha sonra şu bilgileri verdi:

“Olayın Adli boyutu ile ilgili 4 cumhuriyet başsavcımız 16 cumhuriyet savcımız yoğun çalışma yürütüyor. Adli Tıp boyutuyla ilgili İstanbul’dan da ekipler sevk ettik. İnşallah en kısa zamanda otopsileri tamamlayarak cenazeleri ailelerine teslim edilecek. İnşallah olayın arka planında olanlar aydınlatılacak.”

-“OLAY YERİNDE HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIN SAYISI 62”-

Açıklamaların ardından soruları yanıtlayan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, olay yerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 62 olduğunu, yaralı olarak hastaneye kaldırılanlardan 24 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam sayının 86 olduğunu söyledi.

-“VEFAT EDEN POLİSİMİZ YOKTUR”-

Patlamada hayatını kaybedenler arasında polis olmadığını belirten Adalet Bakanı İpek, sadece 9 hafif yaralı polis memuru olduğu bilgisini verdi.

-“MİTİNGLE ALAKALI HERHANGİ BİR GÜVENLİK ZAFİYETİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”-

Güvenlik zafiyeti olduğu ve sorumluluk alarak istifa edip etmeyeceği sorulan Bakan Altınok, “Güvenlik açığıyla alakalı hiçbir şey söz konusu değildir. Miting alanına girişlerde arama yapılacaktır. Miting alanı dışındaki herhangi bir alanda insanların farklı illerden gelip mitinge yürüme alanında meydana gelmiştir. Buna rağmen güvenlik güçleriz mekân ve zemin aramalarını yapmıştır. Mitingle alakalı herhangi bir güvenlik zafiyeti olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Ayrıca Altınok, patlamanın canlı bomba olup olmamasına ilişkin bilgilerin soruşturmanın selameti açısından açıklanamayacağını söyleyerek, “Bir takım bilgi ve gelişmeler olmasına rağmen sizlere verebilecek durumda değilim. Çalışmalara mani olacağı için sizlerle paylaşamayacağım” dedi.

Altınok, ilk patlamanın 10.04’te havuz bulunan alanda, ikinci patlamanın ise 3 saniye sonra yanında meydana geldiği bilgisini verdi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@