Soma’da hayatını kaybeden madenciler Antalya’da anıldı

SOMA’daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci Antalya’da anıldı.DİSK, KESK ve TMMOB tarafından düzenlenen Cumhuriyet Meydanındaki basın açıklamasında, Soma’daki maden faciasında 301...

Haberler 13.05.2016, 20:50
Soma’da hayatını kaybeden madenciler Antalya’da anıldı
SOMA’daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci Antalya’da anıldı.

DİSK, KESK ve TMMOB tarafından düzenlenen Cumhuriyet Meydanındaki basın açıklamasında, Soma’daki maden faciasında 301 madencinin kaybından duyulan acılar paylaşıldı. Yaklaşık 300 kadar kişinin katıldığı etkinlikte, grup adına DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar basın açıklaması yaptı.

Aybar, Soma’da 301 madencinin kaybedildiği olayı yüzyılın en büyük iş faciası olarak nitelendirdi. Bu acıyı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirten Aybar, ülkemizde Soma faciasından sonra da emekçilerin iş cinayetlerinde yaşamını yitirmeye devam ettiğini aktardı. İş cinayetlerinin başlıca nedeninin ise neoliberal ekonomi politikaları olduğunu savunan Aybar, şöyle devam etti:

“Son olarak AKP tarafından TBMM’den geçirilen kölelik yasası olarak adlandırdığımız özel istihdam büroları yasası ile emekçilere bir darbe daha vurulmuştur. Bu düzenleme ile güvencesiz, kuralsız ve esnek çalışma yaygınlaşacak, iş güvencesi tamamen ortadan kalkacak, emekçiler açlık sınırının altında ücretlerle çalışmaya mahkum edilecek, örgütsüz çalışma yaygınlaşacaktır.”

Soma’daki facianın gerçek sorumlularının yargılanmadığını da iddia eden Aybar, “Göz göre göre gelen bu katliamın nedenleriyle hesaplaşılmadığı sürece fabrikalarda, madenlerde, inşaatlarda ve tüm çalışma alanlarında yeni Soma’ların yaşanması kaçınılmazdır” dedi.

Basın açıklamasından sonra Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenler için şiirler okunup madencilerin acılarını yansıtan ağıtlar ve şarkılar söylendi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@