Soma Maden İşçilerine Müjde

Bugün Mecliste Soma AŞ'ye ait kapanmış olan maden ocağında işten çıkarılan 2 bin 831 işçinin kıdem tazminatları ve diğer tazminat alacaklarını almaları yönündeki madde kabul edildi. TBM

Haberler 04.04.2015, 11:18
Soma Maden İşçilerine Müjde

Bugün Mecliste Soma AŞ'ye ait kapanmış olan maden ocağında işten çıkarılan 2 bin 831 işçinin kıdem tazminatları ve diğer tazminat alacaklarını almaları yönündeki madde kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda geçtiğimiz Perşembe günü başlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili yapılacak olan kanun tasarısına eklenen bazı maddeler ile Soma'da işten çıkarılan işçiler haklarını alabilecekler.

Yasanın Takipçisi Olacağız

Konuyla ilgili konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, bu yasaya ilgili maddelerin eklenmesine katıldığını, ancak bu konuların uygulanıp uygulanmadığı konusunun da takipçisi olacaklarını belirtti.

TMSF'ninşirketi satması uzun bir süreç

Yapılan yasanın doğru ancak eksik olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TMSF'nin el koymuşolduğu bu şirketin mallarını satarak işçilerin kıdem tazminatını ödeyecek olmasının uzun bir süreç olduğunu ancak hiç bir şey yapılmamasından bunun daha iyi olduğunu belirtti.

Yer Altındaki Maden İşçilerin Asgari Ücretin 2 Katını Verdik

6 aydın kapalı olan işletmede çalışan işçilere devlet tarafından yeterli desteğin yapıldığını belirten AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, "Çalışan işçilerin devlet tarafından maaşları ödendi. Ayrıca kaza anında orada olan, o vardiyada olan işçilerimiz ise hem işverenden hem devletten olmak üzere çift maaş aldı. Yine onlar için asgari ücretin iki katı uygulamasıyapıldı. Yer altında çalışan işçilerin asgari ücreti artık yürürlükteki asgari ücretin iki katından az olamıyor. Firma TMSF nin mal varlıklarına el koyması nedeniyle maaşları ödeyemediğini söylüyordu. Artık bu sorun da ortadan kalkmış oldu. Bu sorunu hep birlikte çözdük. Diğer gruplardaki arkadaşlarımıza da, emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Eklenen maddeye şu ifadelere yer verildi: “5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında rödövans sözleşmeleri çerçevesinde yeraltı maden işletmeciliği yapan şirketlere ve ortaklarına ait malların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el koyma veya takip yoluyla satışından elde edilen gelirler, öncelikle bu sözleşmeler kapsamında söz konusu şirketlerde çalışmış olan işçilerden, iş sözleşmeleri kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olanların kıdem ve ihbar tazminatları ile izin, fazla çalışma ve diğer ücret alacaklarının ödenmesinde kullanılır. Bu ödemeler Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından ilgililerin hesaplarına yatırılmak suretiyle gerçekleştirilir. Ödemeye esas bilgi ve belgeler, işçinin son çalıştığı işvereni tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna teslim edilir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@