Soma'daki 301 madenci hatim ve mevlitle anılacak #soma301unutma

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde maden faciasında yaşamını yitiren 301 kişinin, ikinci ölüm yıldönümlerinde hatim ve mevlid-i şerif programlarıyla anılacağı bildirildi. Program...

Haberler 10.05.2016, 19:52
Soma'daki 301 madenci hatim ve mevlitle anılacak #soma301unutma
MANİSA'nın Soma İlçesi'nde maden faciasında yaşamını yitiren 301 kişinin, ikinci ölüm yıldönümlerinde hatim ve mevlid-i şerif programlarıyla anılacağı bildirildi. Program öncesinde Madenci Şehitliği'nde de çeşitli düzenlemeler yapıldı.

Soma'da, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Eynez Maden Ocağı'nda 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ikinci yıldönümüne sayılı günler kalırken, ölen madencileri anmak için düzenlenecek törenlerin de hazırlıkları sürüyor. Soma Belediyesi, Soma Kaymakamlığı ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi, Soma Şubesi ve 1 Nolu Şubesi ortaklığıyla 301 maden şehidini hatim ve mevlid-i şerif programlarıyla şehit madencilerin anılacağı belirtildi.

İlk olarak, 13 Mayıs'ta maden Şehitliği'nde, 11.00-12.00 saatleri arasında anma programı düzenlenecek. Ardından saat 12.00'de Ulu Cami'de ölen madenciler için hatim duası, hafızlık ve mevlid-i şerif programı yapılacak. Cuma Namazı sonrasında ise 13 Eylül Parkı'nda 5 bin kişiye yemek ikramı yapılacak. Akşam ise Büyük Laleli Camisi'nde hatipler İsmail Coşar ve Bilal Demiryürek tarafından mevlid-i şerif okunacak.

301 MADENCİNİN GÜCÜNÜ TEMSİL EDECEK IŞIK HÜZMESİ OLACAK

Manisa Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından da 13 Mayıs akşamı Soma'da gökyüzünde projeksiyonla büyük bir ışık hüzmesi oluşturulacağı bildirildi. 301 madencinin gücünü ve onların anısını temsil edecek ışığın, ilçenin her yerinden rahatlıkla görülebileceği belirtildi. Işığın anma törenlerin ardından da ilçede yanmaya devam edeceği öğrenildi.

MADENCİ ANITI DA AÇILACAK

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Soma Maden Şehitliği girişinde yapılacak Şehitlik Anıtı'na yerleştirecek biri oğlunu kaybetmiş anne baba, diğerinde ise oğlunu kaybetmiş bir baba ve diğer çocuklarının tasvir edildiği iki heykelin de kaidesine oturtulması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü belirtildi. Anıtın açılışı da facianın yıldönümünde yapılacak.

Anma programı öncesinde Maden Şehitliği'ndeki anma taşı ve ziyaretçilerin oturma alanlarının da bakımı yapılıp, bulunduğu alanın çimlendirilmesi için de çalışmalar yapıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@