Sokak Ortasında Başörtülü Akademisyene Yumruklu Saldırı! Sizi Burada İstemiyoruz

İstanbul Nişantaşı'nda bir parkta oturan kadın akademisyene başörtüsü nedeniyle bir şahıs tarafından saldırıya uğradı. Sizi burada istemiyoruz ifadelerini kullanan şahıs daha sonra kadın akademisyene yumruk attı.

Sokak Ortasında Başörtülü Akademisyene Yumruklu Saldırı! Sizi Burada İstemiyoruz

Yaşanan olay İstanbul'da Nişantaşı Mıstık Parkında meydana geldi. Neşe Nur Akkaya ve bir kız arkadaşı Nişantaşı'nda bir parkta oturmuşlardı. Yanlarına gelen ve isminin Eray Ç. olduğu öğrenilen bir şahıs kadın akademisyene ilk önce sözlü saldırıda bulundu. O şahıs saldırılarının şiddetini artırarak kadın akademisyene nefret söyleminde bulunmmaya başladı. 

SALDIRILARININ ŞİDDETİNİ ARTIRMAYA BAŞLADI

Eray Ç. isimli şahıs kadın akademisyenin yanına gelip sizi burada istemiyoruz, ifadelerini kullandı. 

O kişi daha sonra akademisyen ve arkadaşına "Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa'ya gidip oturun" dedi. Nefret sözylemlerini artıran şahsa ise kadınlar "Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin" dediler. 

SÖZLÜ SALDIRI KADINA FİZİKSEL ŞİDDETE DÖNÜŞTÜ

Eray Ç. isimli o şahıs daha sonra giyimlerini beğenmediği akademisyen kadına fiziksel şiddet uygulamaya başladı. 

Elindeki termos ve enerji içeceği şişesiyle Neşe Nur Akkaya'ya vur cani şahıs daha sonra kadın akademisyene ard arda yumruk atmaya başladı. Kadın akademisyen uğradığı fiziksel şiddetin ardından yere yığıldı. Daha sonra parktakilerin müdahelesi sonrası kadın cani şahsın eşinden kurtarıldı. İhbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Neşe Nur Akkaya darp raporu alarak şahıstan şikayetçi oldu.

SALDIRILARI İTİRAF ETTİ

Şahıs başörtüsü yüzünden kadın akademisyene saldırıp, nefret söyleminde bulunduğunu ve fiziksel şiddet uyguladığını itiraf etti. 

İTÜ'den Açıklama Geldi

Kadın akademisyenin görev aldığı İTÜ'den saldırıya dair açıklama geldi. İTÜ açıklamasında "Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlimiz Neşe Nur Akkaya'ya yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Nefret söylemiyle başlayan ve ardından fiziksel şiddete varan davranışlarıyla akademisyenimizi darp eden kişinin hak ettiği cezayı alması için bu olayın takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı. 

AİLE BAKANI DAVAYA MÜDAHİL OLACAĞIZ

Aile Bakanı Derya yanık'ta yaşanan saldırıya dair açıklamasında "Şiddetin her türlüsü ve sebebi ne olursa olsun ayrımcılık utanç verici bir insanlık suçu. Bu faşist zihniyeti şiddetle kınıyorum. Açılacak davaya müdahil olarak Nişantaşı'nda saldırıya maruz kalan kardeşimize bu süreçte her türlü desteği vereceğiz, yanındayız." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@