Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı

Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı

Haberler 18.08.2015, 22:40
Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı

HDP VE DBP'LİLER VALİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan İlçesi'ne giden Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, HPD Milletvekili Ziya Pir ve bazı partililerin de bulunduğu heyet, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti. Heyet üyeleri Vali Aksoy'a Silvan'daki izlenimlerini aktardı.

Görüşmeni ardından valilik binası önünde açıklama yapan Gültan Kışanak, Vali Aksoy ile görüşmenin olumlu geçtiğini ifade ederek, "Silvan'daki olaylar silahlı çatışma düzeyine kadar gelmiş. Biz sabah ilçeye gittik. Şu an milletvekili ve belediye başkanı arkadaşlarımız hala Silvan'dalar.  Silvan'da yaşananları yerinden gördük. Daha sonra gelip, Diyarbakır Valisi ile bir görüşme gerçekleştirdik. Vahim bir tablonun ortaya çıkmaması için, neler yapabiliriz bu konuşmak için vali beyle görüştük. Sayın valimizin diyaloga açık olması, kentte yaşanan sorunları gidermek için, 'birlikte ne yapabilirsek yapalım, hepimiz üzerimize düşeni yapalım' şeklinde bir yaklaşımının olması son derece önemlidir. Biz bunun sonuçlarını görmek istiyoruz" dedi.

"BU TABLONUN DERHAL SON BULMASI GEREKİYOR"

Silvan'da telefon, internet erişiminin olmadığını aktaran Kışanak, ilçede bazı sokaklarında zaman zaman silah seslerinin geldiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Sivil halk çatışmanın ortasında kalmış durumda. Silvan'daki operasyonu asker yönetiyor. Şu an sivil insanların olduğu mekanlarda çatışma ve patlamalar yaşanıyor. Bu durumdan çok kaygılıyız. Bütün Türkiye'nin bu konuda duyarlı olması ve ortaya vahim bir tablonun çıkmasını önlemek için, herkesin harekete geçmesi lazım. Askeri operasyonun durdurulması ve sivillerin güvenliğe alınması gerekiyor. Valilik ile yaptığımız görüşmede de bu konuları konuştuk. Şimdi biz tekrardan Silvan'a geri döneceğiz. Ankara'daki yetkilileri de sağduyu olmaya, bu vahim tabloyu önleyecek tedbirleri almaya davet ediyoruz. Yoksa hiç birimizin tahmin etmeyeceği kadar kötü tablolar ortaya çıkabilir. Sivil halkın bulunduğu yerleşim yerlerinde bu kadar ağır silahların olması korkunç bir tablodur. Bu tablonun derhal son bulması gerekiyor. Gerekçesi ne olursa olsun, güvenlik gerekçesiyle güvenlik başka tedbirlerle alınabilinir."

Açıklamanın ardından Kışanak ve beraberindekiler yeniden Silvan'a hareket etti.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@