Soğuksu Milli Parkı'nı Tanıtan Filmin Çekimleri Tamamlandı

ANKARA (ANKA) – Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürl&uu...

Haberler 10.11.2015, 10:50
Soğuksu Milli Parkı'nı Tanıtan Filmin Çekimleri Tamamlandı

ANKARA (ANKA) – Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Soğuksu Milli Parkı’nı tanıtan “Soğuksu: Bozkırdaki Orman” adlı filmin çekimlerini tamamladı.

DKMP Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı, Soğuksu Milli Parkı’nı tanıtan “Soğuksu: Bozkırdaki Orman” filminin çekimleri Şubat ve Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çekimlerine yöre halkının da katıldığı filmde, parkın yabanıl doğası görüntülendi. Arazinin yapısını ve ormanları çarpıcı biçimde görüntüleyen hava çekimlerinin yanı sıra ormanın farklı noktalarına yerleştirilen video kapanlarla Milli Park’ta yaşayan vaşak, ayı, kurt, tavşan, domuz, tilki ve çakal türlerinin görüntüleri doğal ortamında kaydedildi. Ayrıca, parkın simgesi olan 3 metre kanat açıklığına sahip kara akbaba ve yuvadaki yavrunun görüntüleri de çekildi. Çekimlerde özel teleobjektifler, kamuflaj çadırlar ve özel çekim donanımları kullanıldı. Kara akbabaların ve gizemli kedi vaşağın yuvası olarak bilinen Soğuksu Milli Parkı’nın tanıtım filminde video kapanlarla çekilen vaşak görüntülerinde bugüne kadar Türkiye’de hiç kayıt altına alınmamış nadir davranışlar tespit edildi. Ankara’nın bu kadar yakınındaki bir ormanda çekilen bu etkileyici görüntüler de filme ayrı bir önem katıyor. Milli Park’taki bisiklet turu, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, yaban hayatı fotoğrafçılığı  ve doğa eğitimleri gibi insan etkinliklerinde yer aldığı filmde ayrıca yöredeki çocuklara fosil ağaçları ve doğanın güzellikleri anlatılıyor. İngilizce seslendirmeli versiyonu da yapılan film ile Soğuksu Milli Parkı’nın yurtdışı tanıtımının yapılması hedefleniyor. Çekimlerine yöre halkının da katıldığı film, genç kuşakların ve çocukların milli parklardan doğru biçimde yararlanması konusunda bir farkındalık oluşturulmasına katkı sağlayacak. Soğuksu Milli Parkı’nın öyküsünün anlatıldığı filme “http://bit.ly/1WOBTAT” adresinden ulaşılabiliyor.

-“TANITIM FİLMİ SOSYAL MEDYADA 1,1 MİLYON KERE İZLENDİ”-

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, televizyon, eğitim çalışmaları ve sosyal medya için 5 dakikalık tanıtım filmi hazırlandığını belirterek, “Bu film ile Soğuksu Milli Parkı’na artık başka bir gözle bakılacak. Hazırlanan bu tanıtım filmi milli parkın özelliklerini ve doğasını olduğu gibi yansıtabilmek için Full HD ve 4K formatlarında çekildi. Gençlerimize ve çocuklarımıza milli parktan nasıl faydalanmaları gerektiğini anlatması açısından çok önemli bulduğum bu proje sosyal medyada da geniş yankı bularak yaklaşık 1,1 milyon kere izlendi” dedi. (ANKA)
(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@