Sınırda Paskalya: Asker Yunanistan Sınırındaki Komşularının Paskalya'sını Kutladı

-Edirne’nin Keşan ilçesinde 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı personelince 01 Nisan 2015 tarihinde İpsala Köprüsü’nde Yunanistan askerî yetkililerinin Paskalya Bayramı kutlanmıştır. ANKARA(ANKA) – Türk askerleri, Edir

Haberler 06.04.2015, 05:04
Sınırda Paskalya: Asker Yunanistan Sınırındaki Komşularının Paskalya'sını Kutladı

-Edirne’nin Keşan ilçesinde 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı personelince 01 Nisan 2015 tarihinde İpsala Köprüsü’nde Yunanistan askerî yetkililerinin Paskalya Bayramı kutlanmıştır.

ANKARA(ANKA) – Türk askerleri, Edirne sınırına giderek, sınırda nöbet tutan Yunanistan askeri yetkililerinin Paskalya bayramını kutladı.

TSK’nın internet sitesinde, geçtiğimiz günlerde ordu bünyesinde gerçekleşen faaliyetlere ilişkin açıklamalar yapıldı. Buna göre Edirne’nin Keşan ilçesinde 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı personeli, 1 Nisan 2015 tarihinde İpsala Köprüsü’nde Yunanistan askerî yetkililerinin Paskalya Bayramı’nı kutladı.

-GEÇİCİ KÖY KORUCULARINA DESTEK-

Bitlis İl Jandarma Komutanlığı, 31 Mart günü Bitlis ve ilçelerinde görev yapmış ve emekliye ayrılmış olanlar ile halen göreve devam etmekte olan Geçici Köy Korucularının istek ve şikâyetlerini dinledi. TSK korucularla kurumsal aidiyetlerle birlik ve beraberliğin artırılması, sorun ve şikayetlere yönelik çözüm tekliflerinin oluşturulmasına yönelik toplantı gerçekleştirdi.

-ORGENERAL ÖZEL KENDİSİNE MEKTUP YAZAN ÇOCUĞA MEKTUP VE HEDİYE GÖNDERDİ-

Bu arada Elazığ Merkez Çöteli köyünde ikamet eden ve Uzuntarla Köyü İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi olan, Melike Naz Kılınç geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e yazdığı yaşamındaki ilk mektubuna karşılık cevap aldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel Melike Naz Kılınç'a verilmek üzere bir mektup ve çeşitli hediyeler gönderdi. Elazığ İl Jandarma Komutanı, eşi ve Merkez İlçe Jandarma Komutanı Melike Naz Kılınç ikamet ettiği Çöteli Köyündeki evinde ziyaret etti ve Genelkurmay Başkanı tarafından gönderilen mektup ve hediyeleri kendisine verdi.

Bu arada Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü Yılı dolayısıyla şehit ve gazilere hitaben yazdığı mektubu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e gönderen Keçiören Faik Erbağı Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Bilge Sezer'e, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in cevabi mektubu da Piyade Albay Faik Ahmet Karadeniz tarafından okulda düzenlenen törende takdim edildi.

-ÇANAKKALE ŞEHİDİ ER YARIN ANILACAK-

TSK, Çanakkale Savaşı şehitlerinden Hüseyinoğullarından Halil oğlu Er Duran Ahmet’i 8 Nisan Çarşamba günü saat 14.00’te Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında anacak.

-PROF.UNAN ATATÜRK’ÜN MAKETLERİNİ TSK’YA BAĞIŞLADI-

ODTÜ emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Coşkun Unan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün misafirlerini ağırladığı 17 adet tekne ve bir adet uçağın maketlerinden oluşan eserlerini Anıtkabir Komutanlığına hibe etti. Bu eserler, 17 Nisan 2014 tarihinden itibaren Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde sergilenmeye başlandı. Sergilenen eserler arasında yine Prof.Dr.Coşkun Unan tarafından yapılan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşını taşıyan vagonun maketi bulunuyor.

-ŞEHİT BABASI OĞLUNUN ŞEHİT DÜŞTÜĞÜ YERİ ZİYARET ETTİ-

14 Ağustos 1994 tarihinde, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Sivrice mevkiindeki Jandarma Karakol Komutanlığı bölgesinde şehit olan Piyade Çavuş Erol Faruk Uraslı'nın babası Resul Uraslı oğlunun şehadet yerini 26 Mart günü 7’nci Kolordu Komutanlığının ve Diyarbakır Garnizon Komutanlığının refakatinde ziyaret etti. Ayrıca, 28 Temmuz 1994 tarihinde vatani görevini yaparken Van’ın Başkale bölgesinde şehit olan ve ismi Iğdır’daki 5’inci Hudut Alayı sorumluluk bölgesinde bulunan bir hudut takım karakoluna verilen Şehit Er Muharrem Taş'ın Iğdır ili Melekli beldesinde ikamet eden ailesi de, şehidin adının verildiği karakolu 28 Mart günü ziyaret etti.

-ASKERİ LİSELER SINAVLARDA BAŞARILI-

Işıklar Askerî Hava Lisesi, Eskişehir’de 30 Mart - 2 Nisan 2015 tarihleri arasında icra edilen TÜBİTAK 2015 Yılı Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Güney Marmara Bölge Finallerine toplam 26 proje ile katıldı; on branşta altı birincilik, beş ikincilik ve üç de üçüncülük kazanarak toplam 14 derece ile bölge finallerinde en çok derece alan okul oldu.

Işıklar Askerî Hava Liseliler; Coğrafya, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı branşlarında birinci geldi. Bunun yanında “genç kartallar”; Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Türk Dili ve Edebiyatı branşlarında ikincilik; Bilgisayar, Fizik, Psikoloji branşlarında ise üçüncülük elde ederek önemli bir başarıya imza attı.

Kazanılan bu başarıyla; 2015 Mayıs ayında Ankara’da yapılacak olan TÜBİTAK 2015 Yılı Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finalinde Güney Marmara Bölgesini temsil edecek 10 projenin 6’sı Işıklar Askerî Hava Lisesi’ne ait olacağı belirtildi.

TSK, Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı tarafından 1 Nisan günü, Afganistan Sivil Düzen Polisi Komutanlığında görev yapan 100 Afgan personelin tedavi ve muayenesinin yapıldığını bildirdi.

Sözkonusu faaliyetlere ilişkin görüntüler de TSK’nın internet sitesine konuldu. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@