Şimdi de İşçi Alımına Alevi Ayırımı

Soyer, "Faciadan sonra mücadele eden, çoğunluğu alevi olan, başta Kınıklı işçiler hiçbir biçimde işe alınmıyorlar" dedi. Soma davası için Soma'ya giden Soyer Twitte

Haberler 08.05.2015, 14:44
Şimdi de İşçi Alımına Alevi Ayırımı

Soyer, "Faciadan sonra mücadele eden, çoğunluğu alevi olan, başta Kınıklı işçiler hiçbir biçimde işe alınmıyorlar" dedi.

Soma davası için Soma'ya giden Soyer Twitter hesabından şunları söyledi:

" Soma'dan ilk gün izlenimi: Faciadan sonra mücadele eden, çoğunluğu alevi olan, başta Kınıklı işçiler hiçbir biçimde işe alınmıyorlar. Tek seferde işten çıkarılan 2500'den fazla işçi bir yıldır işsiz, işe alınmıyorlar, üstelik henüz tazminatını alabilmiş işçiye rastlamadım. İşçilerin çoğu işsiz geçen bir yılın sonunda büyük ölçüde borçlanmış durumda ve artık hane geçimini döndüremez hale gelmiş durumdalar. İşsizlik ve geçim kaygısı öyle ağırlaşmış ki çalışma koşullarının hiç de düzelmediğini söylemelerine rağmen iş için madene başvuruyorlar. Davadan çıkacak sonucun suçu bir takım "piyonlar"ın üzerine yıkıp şirketi ve hükümeti/bakanlıkları aklamaya hizmet edeceği de ortak kanı. Günün en acı sözü "keşke ben de ölseydim de çocuklarıma ev/tazminat verselerdi, onların hayatı kurtulsaydı" diyen işsiz madenciden geldi."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@