Silopi'de Halk 36 Gün Sonra Sokağa Çıktı, Göç Edenler Dönüyor

ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının 36 gün sonra, gündüz saatlerinde kaldırılmasıyla çatışmaların izleri ortaya çıkarken, ilçeden ayrılan vatandaşlar da evlerine dönmeye başladı.

Haberler 19.01.2016, 23:23
Silopi'de Halk 36 Gün Sonra Sokağa Çıktı, Göç Edenler Dönüyor

(Şırnak), (DHA)- ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının 36 gün sonra, gündüz saatlerinde kaldırılmasıyla çatışmaların izleri ortaya çıkarken, ilçeden ayrılan vatandaşlar da evlerine dönmeye başladı. Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Silopi'de kamu düzeninin tesis edildiğini, hendek ve barikatların kaldırıldığını belirterek, "Silopi İlçemizde kamu düzeni tesis edilmiş, barikat ve hendekler bertaraf edilmiş teröristler etkisiz hale getirilmiş ve vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini rahatça kullanacağı huzur ortamı sağlanmıştır" dedi.

Silopi'de 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren 05.00- 18.00 saatleri arasında kaldırılmasının ardından, ilçeyi terkeden vatandaşlar evlerine dönmeye başladı. Hendek ve barikatların kaldırılması, PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için güvenlik güçlerininin düzenlediği operasyonlarda, çıkan çatışmaların izleri de bu sabahtan itibaren ortaya çıkmaya başladı. Çatışmalar sırasında bazı ev ve işyerleri zarar görürken, teröristlerin yerleştirdiği patlayıcıların imhası sırasındaki patlamalar nedeniyle yollarda çukurların oluştuğu görüldü.

AİLE SAĞLIK MERKEZİNİ YAKTILAR

Nuh Mahallesi'nde bulunan 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi, PKK'lılar tarafından tahrip edildikten sonra ateşe verilerek yakıldığı görüldü. Silopi Devlet Hastanesi'nden sonra en önemli sağlık merkezi olan ve 7 doktor ile çok sayıda hemşirenin görev yaptığı merkez kullanılamaz hale geldi.

İŞYERLERİ TEMİZLENİYOR

Çatışmalar sırasında işyerleri hasar gören esnaf ise yaralarını sarıp, işyerlerini temizlemek için çalışmalara başladı. İlçede berberlik yapan ve hendeklerdeki patlayıcıların imhası sırasında işyeri zarar gören Mesut Bilişik, "Patlamadan dolayı işyerim zarar gördü. 36 gündür evde olduğum için erzakım tükendi. Biz de mecburen dükkana gelip çalışmak zorundayız. Eve ekmek götürmek zorundayız. İnşallah artık böyle şeyler yaşanmaz" dedi.

BANKALAR ÖNÜNDE KUYRUK

Silopililer, 36 gün aradan sonra evlerinden çıkarken, bazıları bankalar önünde para çekmek için uzun kuyruklar oluştururken, bazıları da alış veriş yaptı.

Günler sonra evine dönen Mehmet Adan ise olası bir patlayıcı tuzaklanmasına karşı mutfaktaki buzdolabının kapağını ip bağlayarak açtığını belirterek, "Olası bir patlamaya karşı böyle bir önlem aldım" dedi. Silopi belediyesi ekipleri de günlerdir biriken çöpleri toplamaya başladı.


VALİ SU: KAMU DÜZENİ TESİS EDİLDİ

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, düzenlediği basın toplantısında Silopi'de yasağın kısmen kaldırılması, Cizre'de ise sürmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Su, "İlimizin Cizre ve Silopi ilçelerinde kamu düzeninin sağlanması, bölgede faaliyet gösteren PKK/KCK terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi, tuzaklanmış ve patlayıcı yerleştirilmiş hendek ve barikatların kaldırılarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için ilan edilen sokağa çıkma yasağı; Silopi ilçemizde 19.01.2016 yani bugün itibari ile her gün sabah saat 05.00 ile akşam saat 18.00 arasında kaldırılmıştır. Sokağa çıkma yasağı süresince yürütülen operasyonlar başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir" dedi.

"SİLOPİ'DE 518 BARİKAT, 270 HENDEK, 800 EL YAPIMI PATLAYICI BERTARAF EDİLDİ"

Silopi'de icra edilen operasyonunun sonuçları hakkında bilgi veren Vali Ali İhsan Su, "Basınımızda da süreç içinde yer aldığı gibi çok sayıda Kalaşnikof marka silah, pompalı tüfek, tabanca, roketatar, el bombası, el yapımı patlayıcılarla çok miktarda mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirilmiş, çok sayıda bölücü terör örgütü mensubu da etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca yapılan bu operasyonda 518 barikat, 270 hendek, 800 el yapımı kuvvetli patlayıcı bertaraf edilmiştir" diye konuştu.

"8 BİN 650 HASTA TEDAVİ EDİLDİ, 188 DOĞUM GERÇEKLEŞTİ"

Sokağa çıkma yasağı sürecinde vatandaşların sağlık, gıda, ilaç gibi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydeden Vali Su, "Bu amaçla ilimize mevcut sağlık personeline ilaveten 105 sağlık personeli takviyesi yapılmış, muhtemel ihtiyaçlar için 1 uçak ve 1 helikopter ambulans hazır tutulmuştur. Bu süre zarfında Silopi İlçemizde 112 hizmetleri ile ilgili olarak ambulanslara yönelik terörist saldırılar sebebiyle ulaşılamayanlar hariç 2 bin 750 vakaya müdahale edilmiş, acil serviste 8 bin 650 hastaya bakılmış ve tedavileri yapılmış ve 188 doğum gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın gıda ve benzeri ihtiyaçları için gerekli tedbirler alınmış, açık tutulan market, fırınlara ilaveten Silopi Kaymakamlığı'nca 9 bin 430 gıda paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır" diye konuştu.

"TERÖRİSTLER VATANDAŞIN EVİNE PATLAYICI YERLEŞTİRMİŞ"

Vatandaşların elektrik, su ve benzeri altyapı ihtiyaçları için ilgili kurumlara gerekli güvenlik tedbirleri sağlanarak hizmetlerin yapılmasına yardımcı olunduğunu dile getiren Vali Su, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımızın başta yaşam hakkı olmak üzere sağlık, mülkiyet, özgürlük gibi en temel hak ve hürriyetlerine kurdukları mayınlı tuzaklı barikat ve hendekler ve silahlı saldırılarla tecavüz eden bölücü terör örgütü mensupları sadece bunlarla kalmamış, vatandaşlarımızın evlerini işgal ederek, duvarlarını kırarak ve evlerine de patlayıcılar yerleştirerek görülmemiş bir vahşet ve insafsızlık sergilemişler. Polis, asker, çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç demeden kalleşçe saldırılar yapmışlardır. Bu saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve şehit olan güvenlik kuvvetlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yapılan başarılı operasyon sonucu Silopi İlçemizde kamu düzeni tesis edilmiş, barikat ve hendekler bertaraf edilmiş teröristler etkisiz hale getirilmiş ve vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini rahatça kullanacağı huzur ortamı sağlanmıştır. Bütün bu süreçte üstün bir sabır ve anlayış gösteren ve güvenlik kuvvetlerimize destek veren değerli vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede vatandaşlarımızın terör sebebiyle oluşan zararlarının karşılanması için hasar tespit çalışmaları başlayacak olup vatandaşlarımızın görevlilerimize yardımcı olmasını istiyorum. Ayrıca bu süreçte evlerini bırakarak yakınlarının yanına giden vatandaşlarımızın geri döndüklerinde özellikle dikkatli olmalarını; şüpheli kablo, patlayıcı düzenekleri vb. materyalleri görmeleri durumunda dokunmadan güvenlik kuvvetlerimize bilgi vermelerini özellikle rica ediyorum."

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@